Reklama

Nowe autobusy, wiaty, ścieżki rowerowe. Jeśli będzie kasa z Unii

Opublikowano:
Autor:

Nowe autobusy, wiaty, ścieżki rowerowe. Jeśli będzie kasa z Unii - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Prezydent w trakcie przedświątecznego spotkania w ratuszu opowiadał o najważniejszych inwestycjach dla miasta. Często pojawia się przy tym 2018 rok. - Kwestie przedwyborcze mają tu drugorzędne znaczenie. Mazowiecki Urząd Marszałkowski decyduje o datach konkursów. A czy będę kandydował na prezydenta? To już zależy od decyzji parlamentu. Gdyby to zależało ode mnie, chciałbym kandydować – potwierdzał Andrzej Nowakowski.

Prezydent w trakcie przedświątecznego spotkania w ratuszu opowiadał o najważniejszych inwestycjach dla miasta. Często pojawia się przy tym 2018 rok. - Kwestie przedwyborcze mają tu drugorzędne znaczenie. Mazowiecki Urząd Marszałkowski decyduje o datach konkursów. A czy będę kandydował na prezydenta? To już zależy od decyzji parlamentu. Gdyby to zależało ode mnie, chciałbym kandydować – potwierdzał Andrzej Nowakowski.

We wtorek prezydent przedstawiał na konferencji prasowej w ratuszu plany dotyczące środków finansowych, koncentrując się na tych z Unii Europejskiej z perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Konkursy na dobrą sprawę ruszyły dopiero pod koniec 2016 i na początku 2017 roku. 

Z tzw. miękkich projektów wskazano na cztery: dodatkowe formy wsparcia dla 639 uczniów wyrównujących wiedzę i wspierających zainteresowania (wartość projektu: 773 tys. zł, w tym z Unii 618 tys. zł), projekt „Sprawność – Kompetencja – Satysfakcja” zmierzających do poprawy jakości obsługi klienta w ratuszu ze szczególnym uwzględnieniem obsługi przedsiębiorcy w obszarze podatków, opłat lokalnych i nieruchomości (wartość projektu: 1 mln 193 tys. zł, w tym z Unii 1 mln zł). Ponadto w projekcie „Mój dom – Moje miejsce” założono powstanie nowej placówki opiekuńczo-wychowawczej wraz z wyszkoleniem kadry (wartość projektu: 968 tys. zł, w tym z Unii 775 tys. zł, z budżetu państwa: 92 tys. zł). Na liście znalazła się również rozbudowa systemu ostrzegania i alarmowania mieszkańców o zagrożeniach poprzez nowe urządzenia monitorujące, sterowania i kontroli oraz nowe punkty alarmowe z syrenami elektronicznymi (wartość projektu: 298 tys. zł, w tym z Unii 181 tys. zł).

[ZT]14914[/ZT]

Wśród pozostałych projektów dominowały te już znane, jak zagospodarowanie Placu Dąbrowskiego przy Wieży Ciśnień, czy też przebudowa Alei Roguckiego i zagospodarowanie terenów przyległych do alei. O ile przy tym pierwszym chodzi o nadanie funkcji zielonego skweru i podkreślenie Wieży Ciśnień iluminacją, o tyle przy tym drugim także przybędzie zieleni, łąk, kwietnych, zaplanowano kaskadę wodną, karmiki, poidła i budki dla ptaków. Będą stojaki na rowery i toaleta na bazie wcześniejszego projektu (dodając na dachu zabezpieczenie). Łącznie na oba zadania przyjdzie wydać zapewne 13 mln zł (z Unii dofinansowanie wyniesie 7 mln zł). W przypadku toalety wydatkowane zostaną pieniądze z kasy miasta. Przy okazji dojdzie do uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej, czym zajmie się miejska spółki Wodociągi Płockie (docelowo ulice Tysiąclecia i Łukasiewicza).

[ZT]14400[/ZT]

[ZT]14024[/ZT]

Oczywiście nie obeszło się bez wzmianki o obu etapach obwodnicy, która jest najdroższą inwestycją ze wszystkich. Na oba etapy za 164 mln zł miasto uzyskało unijne dofinansowanie na poziomie 129,8 mln zł. Na trzeci etap kończą się już procedury przetargowe. Być może dojdzie do wyboru wykonawcy i podpisania umowy jeszcze w kwietniu.

Wreszcie najnowsza umowa, a mianowicie przyszła siedziba Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki w byłym gimnazjum przy Jakubowskiego (projekt za 4,3 mln zł, z Unii otrzymamy 2,7 mln zł).

[ZT]15029[/ZT]

Są też dobre informacje dla rowerzystów. Przybędzie kolejnych ścieżek rowerowych:

[ZT]14873[/ZT]

Część z tych dróg rowerowych powinna powstać jeszcze w tym roku, budowę magistrali rowerowej urzędnicy planują rozłożyć na dwa lata. W ten sposób zwolennicy jednośladów przemierzaliby ulice Płocka korzystając z roweru miejskiego w 2018 roku. A przynajmniej taki jest cel.

Wszystkie te projekty są pewne, do realizacji. A które jeszcze nie, wciąż czekają na ocenę? To m.in. zakup 25 nowych niskoemisyjnych autobusów, przebudowa Łukasiewicza na odcinku od skrzyżowania z Tysiąclecia do ul. Długiej, budowa ronda na skrzyżowaniu Łukasiewicza z Długą, budowa nowej ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Łukasiewicza, ul. Tysiąclecia i Mickiewicza, rozbudowa parkingu przy cmentarzu komunalnym, kupno i montaż 40 wiat przystankowych, z których 10 byłoby wyposażonych w system dynamicznej informacji pasażerskiej, a wszystko to w ramach rozwoju systemu mobilności miejskiej. Stawka do zgarnięcia jest duża, ponieważ odnosimy się do przedsięwzięcia za 92,4 mln zł (wnioskowane przez miasto dofinansowanie: 66,5 mln zł).

Nadal nie ma pewności co do środków na bulwar nadwiślański, aby rozpocząć pierwszy etap prac na odcinku od Morki do mostu im. Legionów Piłsudskiego. Wstępnie podano wartość inwestycji na 37,8 mln zł (Ratusz ubiega się o 19,9 mln zł, o więcej w tym konkursie nie można). Jest jeszcze jeden projekt naznaczony brakiem pewności, rozbudowa i przebudowa ul. Kostrogaj, Przemysłowej i Wiadukt za przeszło 22 mln zł (miasto wnioskuje o 10,4 mln zł dofinansowania).

Pamiętajmy jeszcze o budowie stadionie, jako przedsięwzięciu do realizacji:

[ZT]15065[/ZT]

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE