Inwestycja, której koszt szacowany jest na blisko 20 milionów złotych, jest częścią gigantycznego projektu „Rozdział kanalizacji ogólnospławnej na deszczową i sanitarną w centrum miasta Płocka" realizowanego przez Wodociągi Płockie, podzielonego na osiem etapów. Jak informuje biuro prasowe Ratusza, w sumie jego realizacja ma pochłonąć około 200 mln zł.
Część tej kwoty ma pochodzić ze środków unijnych. – Gdy wybudujemy oczyszczalnię i nowe kolektory, diametralnie zmieni się sytuacja związana z odbiorem wód opadowych w Płocku. Mieszkańcy miasta efekty pozytywnych zmian odczują już w 2015 roku – mówił prezydent Andrzej Nowakowski podczas konferencji prasowej, na której podpisana została umowa z firmą Instal Warszawa S.A.
Prezes Wodociągów Płockich Marek Naworski podkreślał, że za dwa lata powinien zniknąć problem rozlewisk po ulewach i podtopień piwnic. Na Kazimierza Wielkiego powstanie jedna z dwóch planowanych oczyszczalni wód opadowych, która będzie odbierać wodę z kanałów (już istniejących i planowanych) z osiedli Skarpa, Stare Miasto i Tysiąclecia.
– Budowa oczyszczalni w Płocku będzie niezwykle ciekawym przedsięwzięciem inżynieryjnym. Wykonamy obiekty na głębokości około 30-40 m, co stanowi spore wyzwanie techniczne – przyznał Andrzej Grygo Prezes Instal Warszawa S.A. – Cieszę się, że to naszej firmie przypadło w udziale realizowanie tak ambitnego i strategicznego dla Płocka zadania.
Odprowadzane do Brzeźnicy ścieki będą spełniać wymogi rozporządzenia ministra środowiska z 24 lipca 2006 roku w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzeniu ścieków do wód lub do ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego. Mówiąc lapidarnie, rzece nie będzie grozić biodegradacja.
Plan „Rozdziału kanalizacji ogólnospławnej na deszczową i sanitarną w centrum miasta Płocka" przewiduje: budowę około 37 km kanalizacji deszczowej; renowację lub przebudowę około 20 km kanalizacji sanitarnej, obecnie ogólnospławnej, budowę dwóch oczyszczalni wód deszczowych oraz odtworzenie dróg i chodników.
Fot. UMP
