Reklama

Reklama

Nowa komenda za 8 mln zł na Radziwiu

Opublikowano: czw, 27 cze 2013 13:52
Autor:

Nowa komenda za 8 mln zł na Radziwiu  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Około ośmiu milionów będzie kosztowała strażnica Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 2 na Radziwiu. Jej budowa powinna ruszyć w sierpniu.

Reklama

Około ośmiu milionów będzie kosztowała strażnica Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 2 na Radziwiu. Jej budowa powinna ruszyć w sierpniu.

Pierwotnie spotkanie w siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Płocku miało być poświęcone przede wszystkim zmianom kadrowym, do których dojdzie 1 lipca. Kiedy jednak komendant KM PSP wspomniał o budowie nowej strażnicy dla JRG 2, temat ten zdecydowanie zdominował całą dyskusję.

– Strażnica na Radziwiu miała być remontowana jeszcze przed reformą administracyjną kraju. Okazało się wówczas, że ważniejsza jest jednostka z Łęczycy. Później Radziwie musiało ustąpić Podolszycom. 40-tysięczne osiedle traktowane jest praktycznie jak niewielkie miasto, więc powstanie tam JRG 3 było czymś zupełnie oczywistym – tłumaczył komendant Krzysztof Frączkowski. – W końcu jednak przyszedł czas na Radziwie. Tamtejsza strażnica jest zlokalizowana na terenach poprzemysłowych i trzeba ją będzie budować praktycznie od zera. Bardzo nam zależy na powstaniu przy tej strażnicy solidnych garaży, bo mamy problemy z naszym specjalistycznym sprzętem, którego jest w Płocku coraz więcej.

Według kosztorysu inwestorskiego, opracowanego w 2008 roku, koszt strażnicy na Radziwiu powinien zamknąć się w kwocie około dziesięciu milionów złotych. Niewykluczone jednak, że będzie nieco mniejszy. – Strażnica w Radomiu, która jest większa od naszej JRG 2, kosztowała zaledwie osiem milionów – powiedział Krzysztof Frączkowski. – Mam nadzieję, że nasza nie okaże się droższa.

Na swojej wtorkowej sesji Rada Miasta Płocka podjęła uchwałę o dofinansowaniu budowy strażnicy JRG. – Rada Miasta Płocka wyraża zgodę na przystąpienie Gminy Miasto Płock do współfinansowania budowy Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Nr 2 Państwowej Straży Pożarnej w Płocku przy ul. Popłacińskiej 8. Środki finansowe, o których mowa, nie mogą przekraczać 50 procent wartości prac projektowych i budowy. Szczegółowe zasady współfinansowania inwestycji i wzajemnych rozliczeń określone zostaną w odrębnych umowach zawartych pomiędzy Gminą Miasto Płock a Mazowieckim Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej – można przeczytać w stosownej uchwale.

Komendant Krzysztof Frączkowski zapowiedział, że prace przy budowie nowej strażnicy ruszą po rozstrzygnięciu przetargu i udostępnieniu terenu firmie, która go wygra. – Pięćdziesięcioprocentowy udział miasta w tej inwestycji pozwoli przyspieszyć jej rozpoczęcie. Wszystko dlatego, że wsparcie lokalnego samorządu daje nadzieję na szybsze otrzymanie pozostałej części pieniędzy z budżetu centralnego – wyjaśniał komendant. – W tym roku dotacje od Komendanta Głównego dostało zaledwie dziesięć komend. Środki finansowe pochodzą z rezerwy ministra finansów.

Nieco w cieniu informacji i budowie nowej strażnicy na Radziwiu pozostały roszady personalne w płockiej straży. Po 32 latach służby na zasłużoną emeryturę odchodzi st. bryg. Andrzej Smoleński, dotychczasowy zastępca komendanta miejskiego PSP. Jego miejsce zajmie dowódca Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 1 bryg. Dariusz Orłowski. Dowódcą JRG 1 będzie dotychczasowy rzecznik PSP Płock st.kpt. Jacek Starczewski. Nowym rzecznikiem zostanie kpt. Edward Mysera.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.