Reklama

Nowa droga fontanna. Nie szkoda pieniędzy?

Opublikowano:
Autor:

Nowa droga fontanna. Nie szkoda pieniędzy? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Frapowało nas, jak to możliwe, że łącznie za wyposażenie 17 placów zabaw i siłowni trzeba zapłacić niecałe 200 tys. zł, a za jeden plac zabaw z fontanną przy Orlen Arenie - ponad 1,7 mln zł?

Frapowało nas, jak to możliwe, że łącznie za wyposażenie 17 placów zabaw i siłowni trzeba zapłacić niecałe 200 tys. zł, a za jeden plac zabaw z fontanną przy Orlen Arenie - ponad 1,7 mln zł?

Jak już pisaliśmy, Ratusz rozstrzygnął przetarg na wyposażenie 11 istniejących już placów zabaw w nowe zabawki, utworzenie trzech nowych placów i siłowni pod chmurką. Za wszystkie te prace firma, która wygrała przetarg, zażyczyła sobie ponad 191 tys. zł. W niektórych z tych 17 miejsc chodzi wprawdzie tylko o ustawienie jednej czy dwóch huśtawek, za to w innych mowa o całym zestawie zjeżdżalni, urządzeń, przygotowania gruntu itp. Z kolei cena zagospodarowania placu zabaw przy Orlen Arenie wraz z fontanną od początku wydawała się kosmiczna - będzie to ponad 1,7 mln zł (część ma dołożyć Orlen), jednak dopiero porównanie z wydatkami na inne place zabaw pokazuje, jak zawrotna jest to suma. O różnice zapytaliśmy w Ratuszu. - Powodem wysokich kosztów placu zabaw przy Orlen Arenie w porównaniu z innymi placami zabaw są: powierzchnia do zagospodarowania, zakres prac i wyposażenie - tłumaczy Urząd Miasta. - W efekcie przy Orlen Arenie powstanie od podstaw skwer zabawowy z fontanną dla dzieci, a nie klasyczny plac zabaw.

Z wyjaśnień urzędników wynika, że zdecydowanie najdroższy będzie plac wodny przypominający ten w Lasku Brzozowym na Podolszycach Południe - czyli woda tryskająca wprost z chodnika. W tej chwili trudno podać dokładną kwotę, ale w Ratuszu szacują, że ta atrakcja będzie nas kosztowała ponad połowę kosztów całej inwestycji! Bo konieczny będzie szeroki zakres prac ziemnych, czyli m.in., zainstalowanie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, wykonanie przyłączy fontanny, wreszcie nawierzchni z płyt granitowych wyposażonych w 26 dysz. Jeśli chodzi o sam plac zabaw, który zajmie ok. 1,6 tys. m kw. (z tego ok. 480 k kw. - plac wodny), sporo ma tez pochłonąć wykonanie poprawiających bezpieczeństwo, ale dość drogich nawierzchni syntetycznych amortyzujących upadek, swoje kosztują też nowoczesne huśtawki, zjeżdżalnie itp. I tak robi się 1,7 mln zł za jeden plac zabaw z placem wodnym...

Komentarz

Jak widać, jeśli na cały plac zabaw trzeba będzie wyłożyć 1,7 miliona złotych, to za psikającą z chodnika wodę zapłacimy - bagatela! - ponad 850 tysięcy zł. Albo i więcej.  Zostawmy w spokoju plac zabaw, choć za takie pieniądze pewnie można by mieć ich tuzin w innych, trochę bardziej zapomnianych niż okolice Orlen Areny miejscach. Ale trudno pojąć, dlaczego Ratusz chce przeznaczyć takie pieniądze na tryskające w górę kałuże, które przydają się głównie w upały. Daję sobie głowę uciąć, że piski brzdąców pluskających się w fontannie za 850 tys. zł nie byłyby bardziej radosne niż piski bawiących się np. przy kurtynach wodnych.

Ale najdziwniejsze jest to, że pompuje się 850 tys. zł w ekskluzywne wodotryski, podczas gdy mieszkańcy bloków znajdujących się czasem dosłownie kilkaset metrów dalej bez powodzenia zgłaszają do budżetu obywatelskiego takie „luksusy” jak oświetlenie kawałka ulicy, rozbudowę parkingu czy remont chodnika...

Tak ma wyglądać plac wodny przy Orlen Arenie, wizualizacje - UMP  

O znacznie  tańszych nowych placach zabaw i siłowniach czytaj też: Nowe siłownie i place zabaw. Zobacz, gdzie


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE