Reklama

Nowa akcja policji. Mogą zatrzymać nawet dowód rejestracyjny

Opublikowano:
Autor:

Nowa akcja policji. Mogą zatrzymać nawet dowód rejestracyjny - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kierowcy muszą mieć się na baczności. Policja w całej Polsce prowadzi nową akcję, a w Płocku już zatrzymano jeden dowód rejestracyjny.

Kierowcy muszą mieć się na baczności. Policja w całej Polsce prowadzi nową akcję "Twoje światła-Twoje bezpieczeństwo". Przez kilkanaście najbliższych dni funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na stan oświetlenia pojazdów. Jeden z kierowców już stracił dowód rejestracyjny. 

Okres jesienno-zimowy jest trudny dla kierowców. Opady deszczu i śniegu, a także szybko zapadający zmrok sprawiają, że poprawne skonfigurowanie oświetlenia jest jeszcze ważniejsze. Prawidłowo ustawione światła nie tylko oświetlają drogę, ale też sprawiają, że pojazd jest widoczny dla pozostałych uczestników ruchu.

Zła konfiguracja powoduje oślepianie pozostałych uczestników ruchu lub niedostateczne oświetlenie drogi. Akcja rozpoczęła się we wtorek i potrwa do 17 grudnia. 

- Poza ustawieniem świateł i ich sprawnością policjanci zwracają również uwagę na oświetlenie pojazdu, które musi być zgodne z obowiązującymi przepisami - przypomina Krzysztof Piasek, rzecznik prasowy płockiej policji. -  Przepisy bowiem nie zezwalają na montowanie z przodu pojazdu żarówek emitujących światło inne niż białe. Już pierwszego dnia prowadzonych działań płoccy policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny za założone niewłaściwe żarówki, które emitowały światło w kolorze niebieskim.

Za niewłaściwe ustawienie świateł grozi mandat karny, a nawet zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Policjanci zachęcają więc do sprawdzenia, czy światła są poprawnie skonfigurowane. Policjanci dołączają krótki poradnik, jak można to zrobić samemu.

  1. Usuń niepotrzebne, ciężkie przedmioty z bagażnika samochodu. Jeśli pojazd wyposażony jest w regulację wysokości świateł ustaw pokrętło w położeniu ”0”. Sprawdź również czy ciśnienie we wszystkich oponach jest prawidłowe.
  2. Zaparkuj samochód ok 5 - 6 metrów od ściany lub drzwi. Próbę najlepiej przeprowadzić po zmroku. Przód samochodu powinien być skierowany na ścianę. Upewnij się, że podłoże jest równe. Najlepszy będzie betonowy parking lub podjazd. Włącz światła mijania. Nie włączaj świateł drogowych. Jeśli żarówki są prawidłowo zamontowane, wiązka światła powinna dawać widoczną granicę „światło-cienia” w poziomie. Zaznacz na ścianie taśmą punkty świetlne reflektorów liniami pionowymi i poziomymi.
  3. Za pomocą poziomnicy sprawdź, czy obydwa punkty znajdują się na tym samym poziomie. Jeśli nie są użyj taśmy, aby dokonać pomiaru a następnie wyznacz taśmą jednakową wysokość. Linia pozioma nie powinna znajdować się wyżej niż 1 metr od ziemi. Punkty świetlne powinny znajdować się w połowie wysokości między środkiem reflektora a zderzakiem. Powinny również mieścić się w osi auta.
  4. Zaznacz miejsca w których powinny znaleźć się punkty świetlne reflektorów. Wyłącz światła mijania. Usuń pierścień wokół reflektorów i zlokalizuj śruby regulacyjne. Znajdują się one zwykle obok reflektorów. Powinna być jedna śruba w górnej części reflektora do ustawień
  5. w pionie i druga znajdująca się obok reflektora do ustawień światła w poziomie.
  6. Użyj wkrętaka do ustawienia śrub. Górną śrubę skręć zgodnie ze wskazówkami zegara aby podwyższyć wysokość świateł, lub przeciwnie do wskazówek zegara, aby je obniżyć. Przekręć boczne śruby, aby reflektor przesunąć w prawo lub lewo. Po ustawieniu śrub włącz światła mijania, aby sprawdzić, czy są ustawione poniżej linii taśmy naklejonej na ścianie. Dzięki takiemu ustawieniu nie będziesz oślepiać kierowców jadących z przeciwka.

Policjanci radzą też, jak zadbać o stan reflektorów:

Za prawidłową widoczność odpowiada głównie stan techniczny reflektorów. Plastikowe reflektory są bardzo podatne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Matowieją również pod wpływem działania promieni słonecznych oraz po używaniu środków nieprzeznaczonych do mycia samochodów. Zniszczone lampy wyglądają po prostu brzydko i dodają lat samochodowi, ponadto znacznie zmniejszają widoczność podczas jazdy po zmroku. Można oczywiście kupić nowe reflektory, ale jest to duży koszt. Na rynku dostępne są również zamienniki, które na pewno nie będą się spisywać tak dobrze jak lampy oryginalne. Takie zniszczone lampy można samemu odnowić, co poprawi ich skuteczność działania i polepszy wygląd całego auta.

Samodzielnie możemy odnowić reflektory, należy zakupić:

  1. Papierów ściernych przeznaczonych do matowania na mokro 1200 i 2500, taśmy malarskiej do oklejenia karoserii dookoła lampy, to w przypadku gdy nie decydujemy się na wymontowywanie lamp do polerowania, oraz pasty polerskiej mocno ściernej, którą można łatwo kupić w sklepach lakierniczych i z częściami samochodowymi. Należy przygotować również miękkie szmatki do nakładania pasty i polerowania.
  2. Dodatkowo należy pamiętać o oświetleniu tylnym i dbać również o jego czystość i prawidłowe oświetlenie. Stosujemy identyczną procedurę i komponenty użyte do czyszczenia lamp przednich.
  3. Po takich zabiegach będziemy bardziej widoczni na jezdni i również będziemy wcześniej postrzegani na drogach ponieważ będziemy mieli czyste i prawidłowo ustawione światła.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE