Reklama

Noc Muzeów już w ten weekend. Jakie atrakcje w Płocku?

Opublikowano:
Autor:

Noc Muzeów już w ten weekend. Jakie atrakcje w Płocku? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Już w najbliższą sobotę kolejna, w Płocku już piąta, edycja Nocy Muzeów. Płockie placówki szykują atrakcje.

Już w najbliższą sobotę kolejna, w Płocku już piąta, edycja Nocy Muzeów. Płockie placówki szykują atrakcje. 

Jak co roku płockie placówki organizują imprezy, choć sama nazwa może być myląca, bowiem w akcje włączają się także inne podmioty. Podobnie jak przed rokiem można zwiedzić Ratusz z prezydentem Andrzejem Nowakowskim, przespacerować się po zabytkowej części Małachowianki czy przejechać się Ciuchcią Tumską. Noc Muzeów odbędzie się w sobotę 19 maja w godzinach 18:00-24:00. 


Muzeum Mazowieckie

W kamienicy secesyjnej przy Tumskiej 8 i na wystawie „X Wieków Płocka” muzealne ekspozycje ożyją dzięki aktorom Teatru Dramatycznego w Płocku, rekonstruktorom i animatorom. Wszyscy, którzy odwiedzą muzeum tej nocy mogą liczyć na odgrywane przez aktorów scenki, ale również na uścisk dłoni i pamiątkowe zdjęcie z ważną dla historii Płocka postacią. Na patio muzeum o wystawie kolekcjonerskiej „Świadkowie tamtych lat” poświęconej 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości barwnie opowie Bohdan Kowalczyk, przy karczmie na wystawie „X wieków Płocka” wystąpi zespół Tryzna, na pierwszych 300 szczęśliwców będzie zaś czekać moneta z imiennym certyfikatem wybita w specjalnie przygotowanej z okazji Nocy Muzeów mennicy.

W Muzeum Żydów Mazowieckich zwiedzający mogą liczyć na kawę po żydowsku. Także scenki teatralne, oparte na twórczości Hanocha Levina, w wykonaniu aktorów grupy teatralnej Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Będzie też okazja do obejrzenia wieczorową porą wystawy „Marzec 1968” z
Instytutu Pamięci Narodowej. Muzeum proponuje oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem w godzinach 19.30, 20.30 i 21.30.

W Spichlerzu przy ul. Kazimierza Wielkiego 11B ze światowej klasy dziełami sztuki buddyjskiej zwiedzających zapozna autor scenariusza stałej wystawy "Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji". Dowiemy się m.in: jakich dzieł sztuki azjatyckiej można próżno szukać w europejskich muzeach a znajdują się w naszych zbiorach, z jakim polskim słowem blisko spokrewnione jest imię Buddy i dlaczego jego postać zaczęli przedstawiać dopiero... starożytni Grecy. Wielu zaskoczy możliwość bezpośredniego obcowania z najsłynniejszym dziełem sztuki japońskiej. Na wystawie stałej „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata” zapraszamy na spotkanie z dawnym obliczem śpiewu. Kontynuatorzy wiejskich mistrzów, oraz badacze tradycji – Kaja i Janusz Prusinowscy pojawią się w muzeum płockim jako Dziad i Baba. Dziad, a właściwie lirnik, będzie śpiewał pieśni dziadowskie ku przestrodze i ku pokrzepieniu. Baba zaprosi najmłodszych na wieczorne kołysanki, oraz spokojne zabawy, jakie być może niektórzy z nas pamiętają z dzieciństwa. Będziemy mogli razem posłuchać i pośpiewać, doświadczyć tego jak brzmią dawne ludowe i jak powstają nowe, wieczorne śpiewanki. Na odwiedzających wszystkie siedziby Muzeum Mazowieckiego podczas tegorocznej Nocy Muzeów czekać będzie także „Muzealny detektyw” – czyli specjalnie przygotowana gra dla dzieci z pamiątkowymi naklejkami i nagrodami.


Muzeum Diecezjalne (ul. Tumska 3A)
Muzeum Diecezjalne oferuje bezpłatne zwiedzanie ekspozycji znajdujących się w Dawnym Opactwie Benedyktyńskim (Ul. Tumska 2, 09-402 Płock): Chrystus w Sztuce, Skarbiec, Biblia Płocka, Malarstwo Wiesławy Kwiatkowskiej, Na misyjnym szlaku, wystawa czasowa „Kostka znaczy więcej – św. Stanisław Kostka” i współczesne malarstwo; ponadto warsztat ikonopisania Katarzyny Kobuszewskiej; Zwiedzanie odbywa się w godzinach 18.00 - 22.00, wejście do muzeum najpóźniej o godz. 21.30.
?
Regionalne Muzeum Poczty (ul. Piękna 4b)

Regionalne Muzeum Poczty w Płocku zaprasza na „podróż dyliżansem” po ziemi płockiej, gdzie obejrzeć można będzie stare listy - dokumentację pocztową od XVIII w. z pieczęciami tuszowymi i lakowymi poczty płockiej, stare przepisy pocztowe, tabele opłat, rozkłady jazdy dyliżansów, stare mapy pocztowe, znaczki, pieczęcie, wagi, przyrządy, skrzynki pocztowe, mundury, czapki pocztowe, odznaczenia, plomby ołowiane, plombownice, znaczki telegraficzne oraz aparaty telegraficzne i telefoniczne. Ta „podróż w czasie” pokazuje pracę dawnych pocztowców i historię rozwoju poczty w Płocku i regionie. To jedyne w Polsce muzeum poczty, po którym oprowadza właściciel kolekcji tworzonej przez ponad 50 lat.

Muzeum Historii Medycyny (ul. Zofii Nałkowskiej 7)

Muzeum Historii Medycyny zaprasza w godzinach 18.00-20.00 do zwiedzania zamkniętej na co dzień prywatnej kolekcji dra Włodzimierza Nowatorskiego. Muzeum to dwie sale, w których znajduje się około 2 tys. eksponatów. W jednej z nich mieści się nazywany przez właściciela "pokój starego doktora"- odwzorowany wygląd dawnego gabinetu lekarskiego (biblioteczka z literaturą, atlasami medycznymi z XIX wieku, klaserami, starymi receptami, dyplomami lekarzy). Drugie pomieszczenie pełne jest sprzętów medycznych, posegregowanych według działów, znajdują się tutaj narzędzia używane w chirurgii, ortopedii, okulistyce, laryngologii i stomatologii. Doktor udostępni w Noc Muzeów także swoje unikaty gastroskop gumowo-metalowy oraz bocianka, którego przedwojenne położne używały do zaciskania pępowiny u noworodków.

Ratusz (Pl. Stary Rynek 1)

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna zaprasza na zwiedzanie Ratusza, gdzie odbyło się ostatnie posiedzenie Sejmu Królestwa Polskiego w 1831 roku. W programie zwiedzanie zakamarków Ratusza i spotkanie z Prezydentem Miasta Płocka Andrzejem Nowakowskim. Zwiedzanie o godz.: 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00 i 23.00.

Bazylika Katedralna (ul. Mostowa 2)

Zaprasza na 30-minutowe zwiedzanie wnętrz Katedry, które przedstawi ks. Stefan Cegłowski. Pierwsze zwiedzanie o godz. 22.00, ostatnie o godz. 23.30.

Katedra Kościoła Starokatolickiego Mariawitów (ul. Kazimierza Wielkiego 27A)

Zaprasza w godz. 18.00 – 22.00 na prelekcję na temat historii mariawityzmu i Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku, zwiedzanie Katedry i katakumb, występy Chóru Młodzieżowego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów oraz galerię zdjęć archiwalnych.

Parafia Ewangelicko – Augsburska (ul. Kazimierza Wielkiego 39)

Zaprasza w godz. 16.00 – 20.00 do zwiedzania zabytkowego Cmentarza Ewangelickiego oraz stojącej w pobliżu kaplicy, gdzie do dziś odprawiane są coniedzielne nabożeństwa. Gospodarze opowiedzą o historii, tradycjach i duchowości luterańskiej. Miejsce, mimo, że położone w centrum Płocka- zaskakuje sprzyjającym wyciszeniu i refleksji klimatem. Jest również mekką pasjonatów fotografii ze względu na wyjątkową przyrodę i unikalną architekturę nagrobków.

Książnica Płocka (ul. Kościuszki 6)

Książnica Płocka zaprasza na Noc Muzeów „Mamy tę moc – kobiety w Książnicy”. Gości powitają wyjątkowe kobiety: Maria Skłodowska-Curie w laboratorium chemicznym, Hanka Ordonówna w przedwojennej kawiarni, Marcelina Rościszewska w siedzibie Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego, a Wanda Rutkiewicz i Halina Konopacka w ogrodzie zaproszą do sportowej rywalizacji. Gwarantujemy atrakcje dla dorosłych i dzieci.


Płocka Galeria Sztuki (ul. Sienkiewicza 36)

PGS zaprasza w godzinach 16.00 – 23.30 na projekcje „De Profundis – Beksiński VR” – przenoszące w wirtualną rzeczywistość, wykreowaną z obrazów Zdzisława Beksińskiego oraz zwiedzanie wystaw: jednego z najbardziej sugestywnych polskich artystów – „Zdzisław Beksiński – malarstwo i rysunek”, prac rzeźbiarskich z ŚDS w Choszcznie – „Beksiński – Inspiracje” i fantastycznych i magicznych światów – „Fantasmagorie. Damian Leszczyński – rysunek”.

Dom Władysława Broniewskiego (ul. Kościuszki 24)

Zarząd Oddziału ZNP w Płocku zaprasza w godz. 18.00 – 23.00 na zwiedzanie ekspozycji muzealnej połączonej z prezentacją filmu o życiu i twórczości płockiego poety Władysława Broniewskiego, zwiedzanie sali muzealnej poświęconej historii płockiej oświaty i ZNP pod hasłem: „ZNP dla Niepodległej” oraz spotkanie w kawiarence literackiej „Pod dębem” – prezentacja twórczości Płockiego Stowarzyszenia Twórców Kultury.

Małachowianka (ul. St. Małachowskiego 1)

Liceum Ogólnokształcące im. Marsz. St. Małachowskiego zaprasza na spacer po zabytkowych częściach szkoły. W tę wyjątkową noc będzie można zwiedzić muzeum z fundamentami średniowiecznej Kolegiaty Św. Michała Archanioła oraz aulę z zabytkowymi polichromiami autorstwa Władysława Drapiewskiego. Zwiedzanie odbywa się w godz. 18.00 – 23.30 (w grupach 20-osobowych, wejście co 15 minut).

Jagiellonka (ul. 3 Maja 4)

LO im. Wł. Jagiełły na ten dzień zaplanowali w programie: 18.00: Otwarcie muzeum - możliwość obejrzenia pomieszczeń dawnych szatni, w których mieści się Muzeum Jagiellonki; prezentacja materiałów umieszczonych w słupku multimedialnym (historia powstania szkoły, dyrektorzy i założyciele, wybitni absolwenci, życie szkolne); prezentacja multimedialna – historia powstania szkoły i muzeum Jagiellonki, pokazy filmów na temat historii szkoły; a także zwiedzanie wystawy ukazującej rozbudowę Jagiellonki w sali im. Jana Przyszlaka;

18.30: Spektakl kukiełkowy dla dzieci pt. „Teatrzyk z Powstania Warszawskiego” – sala im. Stefana Themersona (II piętro);
19.00: Magiczne sztuczki (pokaz iluzji w wykonaniu uczniów) - sala vis a vis sali im. Themersona;
19.30: Wiersze Wł. Broniewskiego - sala im. Wł. Broniewskiego (II piętro);
20.30: Koncert pieśni „Dla Niepodległej” w wykonaniu uczniów – aula szkoły;
od 19.00: O pełnych godzinach lub jeśli zbierze się grupa (maksymalnie 20 osób) – wejście na taras widokowy Jagiellonki; ostatnie wejście o godz. 21.30.

Ekonomik (ul. Abpa. Nowowiejskiego 4)

Zespół Szkół Ekonomiczno – Kupieckich im. L. Krzywickiego zaprasza na Noc Muzeów, w programie: wystawa fotograficzna od drugiej połowy XIX do XXI wieku, pt. Mamy tyle lat, co Polska Niepodległa. Otworzymy przed Wami nasze archiwa, pokażemy świadectwa, dzienniki i inne dokumenty. Tradycyjnie zapraszamy do kawiarni art. deco - kawa, herbata i szarlotka jak u mamy. Zasmakujecie szczególnej atmosfery spotkań międzypokoleniowych (anegdotki, wspomnienia, opowieści, ploteczki)

Foto – Club z Darmstadt (ul. Stary Rynek 8) 

Dom Darmstadt zaprasza w godz. 16.00 – 24.00 na wystawę fotograficzną pt.: „W drodze”. Autorzy zdjęć: Theo Jansen, Michael Frieser, Gottfried Scheel-Häfele, Marina d`Oro, Hannelore Anthem.

Czerwony Atrament (ul. Synagogalna 4 lok.3)

Zaprasza na Noc Muzeów, podczas której przeniesie Was w świat literatury i kawy. O godz 18:30 zaprasza wszystkich zwiedzających na cupping (degustację) kaw specialty połączoną z wykładem o różnorodności gatunków kaw. Można będzie się dowiedzieć co ma wspólnego kawa z warzywami uprawianymi w przydomowym ogródku oraz dlaczego ziarno ziarnu nie równe, czyli o sposobach zbioru, obróbki i wypału kawy. Podczas trwania całej Nocy Muzeów odbędzie się Wieczorny Maraton Czytania. Każdy chętny będzie mógł wybrać książkę z czerwonoatramentowego regału i przeczytać ją innym. Dodatkowo oferuje zniżki dla moli książkowych.

Kawiarnia Charlie (ul. Tumska 5a/ lok. 2)

Wystawa „Płock w obiektywie” – wystawa fotograficzna przygotowana wspólnie z Płocką Grupą Fotograficzną w godz. 18:00 – 24:00. Na ścianach kawiarni i sztalugach będzie można zobaczyć zdjęcia przedstawiające Płock w różnych odsłonach: latem, zima nocą, w słońcu w deszczu. Płock przedstawiony subiektywnie. W tę noc będzie można usłyszeć polską muzykę związaną z Płockiem oraz zespoły wywodzące się z Płocka i nie tylko...

RADIO RPL FM PŁOCK (Pl. Stary Rynek 4)

Radio zaprasza w godz. 18.00 – 24.00 do zwiedzania Redakcji Radia RPL FM oraz poznania tajników pracy radiowców. Chętni będą mogli usiąść przy mikrofonie i pozdrowić najbliższych. Dodatkowo stworzone zostanie jednodniowe Muzeum Sprzętów RTV rodem z PRL-u, po którym oprowadzać będą specjaliści od realizacji dźwięku. O wejściu do Studia i Muzeum decyduje kolejność przybycia.

Ulica Tumska (przy Muzeum Mazowieckim w Płocku)

Klub Sportowy LOK „GROT” oraz Stowarzyszenie „GROT” zaprasza na pokaz niepowtarzalnej broni palnej od jej początków do czasów współczesnych.

Ciuchcia Tumska

Zaprasza na nocne kursy o godz. 18.30, 20.00, 21.00. Cena biletu: 8,00 zł


Rynek Starego Miasta

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna zaprasza na „Spacer z duchami ulicami miasta”, który
poprowadzą przewodnicy turystyczni. Start godz. 21.00, zbiórka przy fontannie Afrodyta.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE