Reklama

Reklama

NIK skontroluje Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych? O to wnioskuje marszałek Struzik

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

NIK skontroluje Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych? O to wnioskuje marszałek Struzik - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Marszałek województwa mazowieckiego wnioskuje do Najwyższej Izby Kontroli o sprawdzenie Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. - Program, który miał w równym stopniu wspierać duże miasta, jak i mniejsze miasta stał się narzędziem politycznych rozgrywek i nagradzania lojalności wobec partii rządzącej. To niedopuszczalne - grzmiał Adam Struzik.

Reklama

Przypomnijmy, rząd ogłosił listę samorządów, które otrzymają wsparcie w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pieniądze te miały wspomóc samorządy w wakce ze skutkami pandemii koronawirusa. Do rozdysponowania było 6 mld złotych. Po środki te ustawiły się miasta i gminy z całej Polski. Płock zawnioskował o wsparcie dla 17 inwestycji i łączną kwotę 463 mln złotych. Jak się okazało, z puli rządowego programu miasto nie otrzyma ani złotówki. Środki trafią jednak do regionu. W ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych pieniądze otrzymają m.in. Brudzeń Duży, Bulkowo, Drobin, Gąbin czy Mała Wieś. 

W podobnej sytuacji znalazło się wiele innych miejscowości w Polsce. Zdaniem marszałka Struzika, pieniądze te trafiają do tych samorządów, których włodarze sympatyzują z Prawem i Sprawiedliwością. 

- To niedopuszczalne, by rząd karał za poglądy czy przynależność partyjną - powiedział Adam Struzik. - Ktoś tu zapomniał, że żyjemy w wolnym kraju, a władza jest przywilejem i obowiązkiem wobec suwerena, a nie formą represji - mówił.

Marszałek apelował do wojewody mazowieckiego o upublicznienie kryteriów przyznania dotacji. Te - zdaniem protestujących samorządowców - są niejasne i budzą wiele wątpliwości. Wnioskuje także do Najwyższej Izby Kontroli o sprawdzenie kryteriów i sposobu wyboru projektów do dofinansowania. - Zdaje się, że fundusz okazał się narzędziem nagradzania „swoich” i karania „innych” - powiedział Struzik.

Z analizy przeprowadzonej przez urząd marszałkowski wynika, że ponad 90 proc. przyznanych dotacji trafiło do samorządowców związanych z PiS. Oburzenia tą sytuacją nie krył m.in. starosta powiatu płockiego, Mariusz Bieniek.  

- Ze zdziwieniem przeanalizowałem listę przyznanych dotacji, gdzie na 40 wybranych inwestycji powiatowych 37 zarządzanych jest przez lokalnych działaczy PiS, a 3 pozostałe przez osoby bezpartyjne - przekonywał starosta Bieniek. - Skandalem jest fakt, że publiczne pieniądze, pieniądze mieszkańców, ludzi pracujących, płacących podatki, rozdysponowywane są wedle klucza partyjnego, a nie według realnych potrzeb i oczekiwań - dodał.

Jak wyliczają w urzędzie marszałkowskim, na liście przyznanych przez stronę rządową dotacji znalazło się  15 mazowieckich samorządów spośród ponad stu, które przyjęły stanowiska w sprawie zachowania integralności Mazowsza. 

- Co się stało, że akurat te samorządy przygotowały niegodne wsparcia wnioski? - pytał Struzik. - Czy zdaniem Pana Wojewody godzi się w taki sposób karać lokalne wspólnoty za to, że nie zgadzają się na forsowany przez PiS destrukcyjny podział województwa? Co to ma wspólnego z prawem i sprawiedliwością. Samorząd to nie miejsce na politykę - podsumował marszałek.

Marszałek Mazowsza wystosował do wojewody mazowieckiego pismo z prośbą o interwencję oraz upublicznienie list rankingowych i kryteriów wyboru. Zapowiedział również, że złoży wniosek do Najwyższej Izby Kontroli. Zaapelował też o wstrzymanie wypłat do czasu rozstrzygnięcia tej sprawy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy