Reklama

Reklama

NIK skontroluje Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych? O to wnioskuje marszałek Struzik

Opublikowano: sob, 12 gru 2020 10:55
Autor:

NIK skontroluje Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych? O to wnioskuje marszałek Struzik - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Marszałek województwa mazowieckiego wnioskuje do Najwyższej Izby Kontroli o sprawdzenie Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. - Program, który miał w równym stopniu wspierać duże miasta, jak i mniejsze miasta stał się narzędziem politycznych rozgrywek i nagradzania lojalności wobec partii rządzącej. To niedopuszczalne - grzmiał Adam Struzik.

Reklama

Przypomnijmy, rząd ogłosił listę samorządów, które otrzymają wsparcie w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pieniądze te miały wspomóc samorządy w wakce ze skutkami pandemii koronawirusa. Do rozdysponowania było 6 mld złotych. Po środki te ustawiły się miasta i gminy z całej Polski. Płock zawnioskował o wsparcie dla 17 inwestycji i łączną kwotę 463 mln złotych. Jak się okazało, z puli rządowego programu miasto nie otrzyma ani złotówki. Środki trafią jednak do regionu. W ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych pieniądze otrzymają m.in. Brudzeń Duży, Bulkowo, Drobin, Gąbin czy Mała Wieś. 

W podobnej sytuacji znalazło się wiele innych miejscowości w Polsce. Zdaniem marszałka Struzika, pieniądze te trafiają do tych samorządów, których włodarze sympatyzują z Prawem i Sprawiedliwością. 

- To niedopuszczalne, by rząd karał za poglądy czy przynależność partyjną - powiedział Adam Struzik. - Ktoś tu zapomniał, że żyjemy w wolnym kraju, a władza jest przywilejem i obowiązkiem wobec suwerena, a nie formą represji - mówił.

Marszałek apelował do wojewody mazowieckiego o upublicznienie kryteriów przyznania dotacji. Te - zdaniem protestujących samorządowców - są niejasne i budzą wiele wątpliwości. Wnioskuje także do Najwyższej Izby Kontroli o sprawdzenie kryteriów i sposobu wyboru projektów do dofinansowania. - Zdaje się, że fundusz okazał się narzędziem nagradzania „swoich” i karania „innych” - powiedział Struzik.

Z analizy przeprowadzonej przez urząd marszałkowski wynika, że ponad 90 proc. przyznanych dotacji trafiło do samorządowców związanych z PiS. Oburzenia tą sytuacją nie krył m.in. starosta powiatu płockiego, Mariusz Bieniek.  

- Ze zdziwieniem przeanalizowałem listę przyznanych dotacji, gdzie na 40 wybranych inwestycji powiatowych 37 zarządzanych jest przez lokalnych działaczy PiS, a 3 pozostałe przez osoby bezpartyjne - przekonywał starosta Bieniek. - Skandalem jest fakt, że publiczne pieniądze, pieniądze mieszkańców, ludzi pracujących, płacących podatki, rozdysponowywane są wedle klucza partyjnego, a nie według realnych potrzeb i oczekiwań - dodał.

Jak wyliczają w urzędzie marszałkowskim, na liście przyznanych przez stronę rządową dotacji znalazło się  15 mazowieckich samorządów spośród ponad stu, które przyjęły stanowiska w sprawie zachowania integralności Mazowsza. 

- Co się stało, że akurat te samorządy przygotowały niegodne wsparcia wnioski? - pytał Struzik. - Czy zdaniem Pana Wojewody godzi się w taki sposób karać lokalne wspólnoty za to, że nie zgadzają się na forsowany przez PiS destrukcyjny podział województwa? Co to ma wspólnego z prawem i sprawiedliwością. Samorząd to nie miejsce na politykę - podsumował marszałek.

Marszałek Mazowsza wystosował do wojewody mazowieckiego pismo z prośbą o interwencję oraz upublicznienie list rankingowych i kryteriów wyboru. Zapowiedział również, że złoży wniosek do Najwyższej Izby Kontroli. Zaapelował też o wstrzymanie wypłat do czasu rozstrzygnięcia tej sprawy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (10)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +3 / -1

  Czerwony pająk Struzik

  Wypowiedział się autorytet hahaha Struzik czerwony pies stary komuch który siedzi na stolku nieprzerwanie od 1990 roku. Dziadu wstydu nie masz!!!!! Komuna jak widać po Struziku ma się doskonale. Kiedy tego dziada w końcu wyjeb.. ą.

 • rok temu | ocena +5 / -2

  Synekur

  a Córka gdzie pracuje ?!

 • rok temu | ocena +2 / -2

  Tylko SLD #Hetkows

  A moze Spiacy Adas Hiporyta Synekur skontroluje swoja zone w koncu bo cos czuje ze obsługa kokpitu do głosowania w UM to zbyt ciezka akcja ... buhahahahahahahaha .... na YT zobaczcie te obrady to jest miasto jaki " wynalazków" ... Margaret Tacher z Zielonego Jaru a nie moze obsłuzyc 3 przycisków na krzyz. SMIECH ! ZAL ! POGARDA !

 • rok temu | ocena +10 / -3

  Lypa

  a kto skontroluje struzika i nowakowskiego ?! Dziwi mnie kosz tych rondek i tezni i placyków ! ABW kiedy wejdzie do tego miasta !

 • rok temu | ocena +11 / -6

  Trans X

  Targowica donosi. Dużo wskóra.

 • rok temu | ocena +11 / -5

  HM

  struzik NIK i sąndy nojmana OBŁUDO OSZUŚCIE GDZIE TYGRYSEK ŻENADA

 • rok temu | ocena +7 / -4

  HM

  struzik NIK i sąndy nojmana OBŁUDO OSZUŚCIE GDZIE TYGRYSEK ŻENADA

 • rok temu | ocena +14 / -4

  UMWM

  Marszałek niech lepiej wytłumaczy dlaczego wybrani pracownicy z Urzędu Marszałkowskiego mają płacone 100% wynagrodzenia w czasie postojowego, co miało zostać zrobione po cichaczu, ale się wydało. Gdzie jest zatem ta równość zatrudnienia o której pisze jego Urząd?

  • rok temu | ocena +2 / -0

   Odp jest prosta

   Odpowiedź jest prosta. Złodziej chroni złodziei. Wydało się a teraz ta świnia powie że deszcz pada

 • rok temu | ocena +10 / -4

  Rada

  Marszałku przestań politykować i mieszać a weź sie za merytoryczną pracę, ktorą zaniedbujesz!