Reklama

Niezwykłe zjawiska na niebie. Księżyc zrobi się czerwony...

Opublikowano:
Autor:

Niezwykłe zjawiska na niebie. Księżyc zrobi się czerwony... - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 27 lipca 2018 roku to w kalendarzu astronomicznym bardzo niezwykła data bowiem na nocnym niebie obejrzymy całkowite zaćmienie Księżyca i Wielką opozycję Marsa.

27 lipca 2018 roku to w kalendarzu astronomicznym bardzo niezwykła data bowiem na nocnym niebie obejrzymy całkowite zaćmienie Księżyca i Wielką opozycję Marsa.

Jak podaje National Geographic, to, co wydarzy się w ten piątek na wieczornym niebie nie miało jeszcze precedensu w tym stuleciu.

- Mowa o trzech wyjątkowych zjawiskach astronomicznych: o całkowitym zaćmieniu Księżyca, Superopozycja Marsa i o tym, co w konsekwencji prowadzi do powyższych, czyli takim ustawieniu Słońca, Ziemi, Księżyca i Marsa, że cały kwartet znajdzie się w jednej linii (tzw. koniunkcji) - podaje portal NG. - Będący w pełni Księżyc zniknie tego dnia na prawie dwie godziny (to najdłuższe zaćmienie w tym stuleciu!).

Nasza planeta, znajdująca się w tym czasie między Słońcem a Księżycem, rzuci cień na satelitę, zasłaniając jego tarczę. Zjawisko będzie widoczne w całej Polsce. Niezwykły spektakl zacznie się ok. 20:30, ok. godz. 21:30 rozpocznie się faza całkowita, by osiągnąć swoje apogeum w granicach  godz. 22:20. Najlepsze widoki czekają mieszkańców południowo-wschodnich rejonów kraju.

Co będziemy mogli zobaczyć? Księżyc nie zniknie z nieba, ale będzie zaskakująco. Znajdzie się dokładnie w cieniu Ziemi, ale Ziemia ma atmosferę, przez którą przechodzi światło słoneczne. Każdy zna czerwone światło, które pojawia się podczas zachodu słońca i właśnie to światło przejdzie za Ziemię aż do Księżyca i oświetli jego tarczę. W trakcie całkowitego zaćmienia Księżyc zrobi się czerwony! I co bardzo ważne, kolejnego takiego widowiska możemy się spodziewać za 105 lat!

To nie wszystko!

- Tego samego dnia czeka nas jeszcze Wielka opozycja Marsa. Nie dość, że nasz planetarny sąsiad znajdzie się najbliżej Ziemi po przeciwnej stronie niż Słońce (będzie przez nie oświetlany!), to jeszcze będzie w peryhelium, czyli w miejscu największego zbliżenia ze Słońcem - możemy przeczytać na NG. - To stwarza wyjątkowo korzystne warunki do obserwacji tej planety. W efekcie zaprezentuje się nam najwyraźniej, najjaśniej, będzie wydawał się większy i pokaże całą swoją tarczę. 

Będzie to więc kolejne niezwykłe widowisko, co ciekawe, do zaobserwowania lornetką, a nawet gołym okiem, a niewielkim teleskop dostrzeżemy sporo szczegółów.

Oba zdarzenia - całkowite zaćmienie Księżyca i Wielka opozycja Marska są niejako konsekwencją koniunkcji, czyli ustawienia Słońca, Ziemi, Księżyca i Marsa w jednej linii.

To niezwykle rzadkie zjawiska astronomiczne, więc nie powinniśmy go przegapić, tłumacząc się brakiem czasu. Jest tylko pewne "ale"... jeśli wystąpią burze - zjawisko może być trudne do uchwycenia. Bądźmy jednak dobrej myśli!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE