Reklama

Nietypowo w Wiśle: sztuka nieskrępowana

Opublikowano:
Autor:

Nietypowo w Wiśle: sztuka nieskrępowana - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Galerii Wisła stanęły dzieła inne, niezwykłe, niesztampowe. Powstałe bez żadnego skrępowania perspektywą i jakimikolwiek zasadami w sztuce. Stworzyli je podopieczni pracowni artystycznej z Domu Pomocy Społecznej „Nad Jarem”. To jest ich sposób, by komunikować się ze światem.

W Galerii Wisła stanęły dzieła inne, niezwykłe, niesztampowe. Powstałe bez żadnego skrępowania perspektywą i jakimikolwiek zasadami w sztuce. Stworzyli je podopieczni pracowni artystycznej z Domu Pomocy Społecznej „Nad Jarem”. To jest ich sposób, by komunikować się ze światem.

Pracownię malarską w DPS „Nad Jarem” w Nowym Miszewie prowadzą Anna Fabisiak i Marta Lichowska.  To właśnie stamtąd pochodzi  wielu znanych artystów m.in. Tadeusz Głowala – rozpoznawany na świecie art brutowy malarz.

W pracowniach terapeutycznych w Polsce nagminnie zdarza się, że instruktorzy bardzo ingerują w twórczość osób biorących udział w zajęciach. To nie tylko wypacza sens takiej terapii, ale również nie pomaga w rozwoju osób chorych. Miszewska pracownia malarska pokazuje, w jaki sposób bez ingerencji w działanie podopiecznych, a zarazem artystów tworzone są piękne rzeczy. Zarówno Anna Fabisiak, jak i Marta Lichnowska udowadniają, że wystarczy dać ludziom narzędzia i tylko patrzeć jak powstaje dzieło sztuki. Pomimo to praca z takimi ludźmi nie należy do łatwych. Sukces jednak wymaga trudu. Czasami niepełnosprawność zabiera człowiekowi kilka zmysłów. Natura sprawia, że te, które pozostały, w znaczny sposób ulegają wyostrzeniu. Między innymi dlatego takie talenty jak Tadeusz Głowala, Władek Szymczyk czy Radek Pytelewski to artyści nieskażeni, tworzący z serca.

Ich spojrzenie na świat, skonfrontowane z otaczająca ich rzeczywistością pokazują prace zgromadzone na wernisażu, który odbył się 4 września o godz. 19.00. Zorganizował go Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płocku. Na wystawie można obejrzeć malarstwo i grafikę autorstwa Włodzimierza Piórkowskiego, Grażyny Rogulskiej, Marcina Piórkowskiego, Wojciecha Nidzińskiego, Krzysztofa Paula, Ewy Głoskowskiej i Anny Kunewki.

Warto zobaczyć te dzieła. Chociażby dlatego, aby skonfrontować je z tymi, które oglądamy w galeriach sztuki, gazetach lub mediach. Sztuka zawsze działa antystresowo. Aby się o tym przekonać, wystarczy odwiedzić Wisłę do końca września.

Jak zapewniał dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Mirosław Chyba, wernisaż jest częścią cyklicznego projektu w ramach rozpoczynających się „Dni solidarności z osobami chorymi na schizofrenię”. Projekt został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej EFS z projektu systemowego„Droga do Aktywności”.

O artystach z DPS czytaj też tu:

Fot. Marek Konarski

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE