Reklama

Niesamowite! Wzgórze Tumskie w metalu!

Opublikowano:
Autor:

Niesamowite! Wzgórze Tumskie w metalu! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Macie stare niepotrzebne klucze, kłódki albo inne metalowe przedmioty? Oddajcie je, a posłużą do wykonania wielkiej metalowej makiety, która stanie na Tumach. Dzięki niej osoby niewidome będą mogły poznać miasto.

Macie stare niepotrzebne klucze, kłódki albo inne metalowe przedmioty? Oddajcie je, a posłużą do wykonania wielkiej metalowej makiety, która stanie na Tumach. Dzięki niej osoby niewidome będą mogły poznać miasto.

Wyślizgane od dotykania zimne metalowe makiety przedstawiające najważniejsze zabytki miast to wprawdzie nie pomysł Płocka, bo takie atrakcje dla niewidomych turystów można spotkać w innych miastach w Polsce (np. w Poznaniu) czy na świecie, ale teraz ich tropem postanowił pójść Płock. A żeby każdy mógł się włączyć w powstawanie makiety, dzięki której  niewidomy płocczanin czy turysta będzie mógł nie tylko poczuć zapach wody czy wiejący od strony rzeki wiatr, ale i "zobaczyć" rękami widoki zapierające dech w piersiach widzącym, płocki wolontariat razem z Ratuszem, SITĄ i Muniserwisem zaprasza do udziału w zbiórce.

Jednak nie zbieramy pieniędzy - jak poinformowała Małgorzata Palusińska z biura prasowego Ratusza, zbierany będzie budulec, czyli niepotrzebne klucze, kłódki i inne metalowe przedmioty, które po posegregowaniu i przetopieniu posłużą jako materiał do makiety przedstawiającej  starówkę i  najważniejsze zabytki Płocka, takie jak zamek czy katedra. Całość zostanie opisana brajlem.  Być może powstanie też płaskorzeźba, przedstawiająca widok z Wzgórza Tumskiego.

- Makieta stanie pod gołym niebem, dlatego musi być odporna na działanie zjawisk atmosferycznych - zapowiada Ratusz. - Miejsce jej ustawienia zostanie wybrane w porozumieniu z mieszkańcami.

Pojemniki na metalowe przedmioty będą ustawione w siedzibie Płockiego Wolontariatu (ul. Tumska 9), ratuszu (wejście od ul. Zduńskiej) oraz wszystkich przedszkolach i szkołach. Można je przynosić od 3 marca.

Wiele miast na świecie, ale także w Polsce ma takie makiety; na zdjęciu zaklęty w metalu chorwacki Split, fot. Tomasz Miecznik/Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE