Reklama

Nie żyją cztery osoby. CBŚP kontra dopalacze od grupy przestępczej

Opublikowano:
Autor:

Nie żyją cztery osoby. CBŚP kontra dopalacze od grupy przestępczej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak wynika z ustaleń, zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od 2015 do sierpnia 2018 roku na terenie Płocka, Katowic, Warszawy, Opola, Częstochowy, Bielska Białej i innych miejscowości. Szacuje się, że grupa przeprowadziła ponad 15 tys. transakcji internetowych związanych z dopalaczami.

Jak wynika z ustaleń, zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od 2015 do sierpnia 2018 roku na terenie Płocka, Katowic, Warszawy, Opola, Częstochowy, Bielska Białej i innych miejscowości. Szacuje się, że grupa przeprowadziła ponad 15 tys. transakcji internetowych związanych z dopalaczami.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji na polecenie Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej zatrzymali 5 członków zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się wytwarzaniem i wprowadzeniem do obrotu tzw. dopalaczy. Wśród zatrzymanych jest doprowadzony z zakładu karnego mężczyzna, który kierował grupą. Zabezpieczono także 120 kg środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych o szacunkowej wartości około 2 mln 750 tys. zł.

Jak informuje CBŚP za prokuraturą krajową, zatrzymani członkowie grupy podejrzani są o narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia wielu osób w związku z wprowadzaniem do obrotu środków zastępczych – tzw. dopalaczy, a także o posiadanie znacznej ilości substancji psychotropowych będących przestępstwem z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Ponadto w toku śledztwa ustalono, że z powodu dopalaczy wprowadzonych do obrotu przez zorganizowaną grupę przestępczą nie żyją cztery osoby w wieku: 16, 19, 27 i 32 lat. Zgon był wynikiem zażycia substancji psychoaktywnych. Mają na to jednoznacznie wskazywać opinie biegłych lekarzy. 

Czterem członkom grupy postawiono zarzuty wprowadzenia do obrotu, za pośrednictwem sklepów internetowych, środków zastępczych tzw. dopalaczy i nowych substancji psychoaktywnych w ilości nie mniejszej niż 450 kg o rynkowej wartości nie mniejszej niż 7 mln 800 tys. zł. Do tego 3 osobom zarzuca się wyrabianie, zlecanie wyrabiania środków zastępczych „dopalaczy” i substancji psychoaktywnych oraz posiadanie różnego rodzaju substancji chemicznych służących do ich wyrabiania o łącznej wadze ponad 120 kg o wartości rynkowej około 3 mln zł. Ponadto CBŚP informuje, że po wykonaniu czynności procesowych z zatrzymanymi zapadną decyzje co do konieczności zastosowania środków zapobiegawczych, w tym tymczasowego aresztowania. Wciąż trwają czynności śledcze zmierzające do ustalenia wszystkich osób, do których mogły trafić niebezpieczne substancje, a także wszystkich sprawców, którzy zamieszani są w ten przestępczy proceder. Dlatego też może dojść do kolejnych zatrzymań.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE