Wprawdzie tytuł sobotniego spotkania Żywego Muzeum brzmi "Czy buddyzm jest religią?", ale na uczestników czeka też sporo ciekawostek, dotyczących krajowych obyczajów i przyzwyczajeń.
Spichlerz, czyli etnograficzny dział Muzeum Mazowieckiego w Płocku, organizuje cykl otwartych spotkań dla wszystkich zainteresowanych światem i kulturą. W Żywym Muzeum nie będzie podziału na oprowadzającego i zwiedzających, długich wykładów, oficjalnej atmosfery. Będą za to wymiana myśli, dyskusje i żywy kontakt z wyjątkowymi dziełami sztuki.
Temat pierwszej odsłony Żywego Muzeum – zaplanowanej na sobotę, 23 listopada o godz. 13 to "Czy buddyzm jest religią?". Inaczej być nie mogło, przecież buddyzm to główny temat "Sztuki Dalekiego Wschodu", jednej z etnograficznych wystaw stałych Spichlerza. Ale nie zabraknie innych tematów.
- Można będzie dowiedzieć się, dlaczego unikamy witania się przez próg, dlaczego podkowa przynosi szczęście. Oraz tego, że aby zaobserwować nocny obrzęd inicjacyjny, nie trzeba udawać się na wyspy Pacyfiku, ale za miedzę, w łowickie – zachęcają organizatorzy spotkania. - Nawet historyk sztuki będzie zaskoczony tym, że powszechnie znaną „figurkę Buddy” zawdzięczamy… starożytnym Grekom!
Sobotnie spotkanie będzie miało luźną, nieformalną formułę. W jego trakcie będzie można podzielić się refleksjami, przekonaniami, zadawać pytania prowadzącemu - Grzegorzowi Piaskowskiemu, kierownikowi Działu Etnografii Muzeum Mazowieckiego w Płocku, autorowi scenariusza wystawy „Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji”.
Wstęp na sobotnie spotkanie przy przy ul. Kazimierza Wielkiego 11 b jest wolny.