Reklama

Nie masz pracy? Policja wciąż szuka. Ile można zarobić?

Opublikowano:
Autor:

Nie masz pracy? Policja wciąż szuka. Ile można zarobić? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwa nabór do służby w policji na terenie województwa mazowieckiego, także w Płocku i regionie. Najbliższe planowane przyjęcia - już 27 lutego i 21 kwietnia. Sprawdźcie, ile wynosi pensja.

Trwa nabór do służby w policji na terenie województwa mazowieckiego, także w Płocku i regionie. Najbliższe planowane przyjęcia - już 27 lutego i 21 kwietnia. Sprawdźcie, ile wynosi pensja.

Nabór odbywa się w kilku turach, kolejne przyjęcia w 2020 r. zaplanowano 13 lipca, 16 września, 5 listopada oraz 30 grudnia. Wstępnie mowa jest m.in. o Samodzielnym Pododdziale Prewencji Policji w Płocku, Komendzie Miejskiej Policji w Płocku, komendach powiatowych w Gostyninie i Sierpcu.

- Dla tych, którzy chcą robić w życiu coś pożytecznego, czuć wyjątkowość swojej profesji i mieć stałość zatrudnienia mamy bardzo dobrą propozycję – zachęcają policjanci. - Jeśli zechcesz z nami pracować, to tworząc razem stutysięczną formację, będziemy odpowiadać za bezpieczeństwo wewnętrzne kraju. To zawód dla ludzi z pasją. Dużo wymagający i dużo dający w zamian. Spróbuj, bo naprawdę warto.

Kto ma szansę na etat? Obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, nieskazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie. Do tego należy posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych. Osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby, czyli odbytą zasadniczą służbę wojskową lub znajdować się w rezerwie.

Zainteresowani powinni osobiście złożyć szereg dokumentów w komendzie miejskiej lub powiatowej albo w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Wśród dokumentów są m.in. podanie o przyjęcie do służby, kwestionariusz osobowy oraz kserokopie dokumentów potwierdzających wykształcenie i kwalifikacje zawodowe. Szczegóły znajdują się na stronie www.policja.pl.

Kto będzie preferowany w toku postępowania? Osoby o wykształceniu wyższym magisterskim (kierunki: prawo, ekonomia, administracja, bezpieczeństwo narodowe lub bezpieczeństwo wewnętrzne), osoby z wykształceniem średnim, które ukończyły szkoły, w których były przedmioty dotyczące funkcjonowania policji.

Również pewne umiejętności dodatkowe mogą stanowić atut już na starcie. To np. tytuł ratownika lub ratownika medycznego, uprawnienia instruktora sportów walki, strzelectwa sportowego, ratownictwa wodnego, nurkowania oraz sportów motorowodnych.

Kwalifikacja jest kilkustopniowa. Po ocenie dokumentów następują testy wiedzy i sprawności fizycznej. W tym celu zaproszeni kandydaci muszą się pofatygować do szkoły policyjnej (Katowice, Legionowo, Piła, Słupsk lub Szczytno), oba testy organizowane są jednego dnia. 

Test  wiedzy składa się z 40 pytań; poprawna jest tylko jedna z czterech odpowiedzi. W teście sprawdzane są dziedziny wiedzy z zakresu funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz z zakresu bezpieczeństwa publicznego. Natomiast test sprawności fizycznej polega na pokonaniu sprawnościowego toru przeszkód w określonym czasie. Kolejne etapy to badania psychologiczne, rozmowa kwalifikacyjna, komisja lekarska oraz ankieta bezpieczeństwa osobowego. 

Osoby zakwalifikowane przejdą półroczne szkolenie zawodowe podstawowe w szkole policyjnej. Następnie, w ramach adaptacji zawodowej, kandydat zostanie na 53 dni delegowany do pełnienia służby w oddziale prewencji. Po tym terminie zostanie skierowany do służby w konkretnej jednostce.

Jakie są zarobki w policji? Pobory składają się z wynagrodzenia zasadniczego, które zależy od grupy zaszeregowania, dodatku stażowego, a także dodatków służbowego/funkcyjnego i za stopień. Policjant dostaje ponadto "mundurówkę", nagrodę roczną – tzw. trzynastkę, a także świadczenia w ramach systemu socjalnego. 

Z policyjnych danych na czerwiec 2019 r. wynika, że kursant (pierwsza grupa zaszeregowania), czyli funkcjonariusz, który przebywa na stacjonarnym szkoleniu podstawowym, zarabia miesięcznie „na rękę” średnio 2.376 zł – ma on też zapewnione na czas kursu zakwaterowanie i wyżywienie. Po zakończeniu szkolenia kursant zostaje mianowany policjantem w 2. grupie zaszeregowania, a jego zarobki netto rosną do kwoty 3.445 zł. Szczebel wyżej, na stanowisku referenta, pensja wynosi średnio 3.820 zł netto, a na stanowisku dzielnicowego i kontrolera ruchu drogowego (4. grupa) – średnio 4,092 zł netto.

Komendant Główny Policji otrzymuje ponad 16 tys. zł netto.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE