Reklama

Reklama

Nie będzie ulgi dla samotnie wychowujących dziecko?

Opublikowano: 26 lutego 2018 14:56
Autor:

Nie będzie ulgi dla samotnie wychowujących dziecko? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Samotny rodzic, który utrzymuje kontakt i dzieli się obowiązkami nad dzieckiem z byłym partnerem, nie będzie mógł skorzystać z ulgi na dziecko w rocznym zeznaniu podatkowym. Taką decyzję podjął Urząd Skarbowy w najnowszej interpretacji indywidualnej...

Reklama

Samotny rodzic, który utrzymuje kontakt i dzieli się obowiązkami nad dzieckiem z byłym partnerem, nie będzie mógł skorzystać z ulgi na dziecko w rocznym zeznaniu podatkowym. Taką decyzję podjął Urząd Skarbowy w najnowszej interpretacji indywidualnej...

Jak podaje Rzeczpospolita - sprawa dotyczyła kobiety, która rozwiodła się w 2013 r. i od tego czasu sama wychowuje dziewięcioletniego obecnie syna. Sąd przyznał prawa rodzicielskie obojgu rodzicom, ale określił, że miejscem zamieszkania dziecka jest miejsce zamieszkania matki. Kobieta napisała, że ojciec płaci alimenty i widuje się z synem. Ten spędza u niego jedną noc w tygodniu, co drugi weekend oraz dwa-trzy tygodnie wakacji i część świąt. Ciężar wychowania spoczywa na niej. To ona dba o zdrowie syna i edukację.

Skarbówka uznała jednak, że kobieta nie może się rozliczyć jako samotna matka.

To zła wiadomość dla wielu podatników, którzy dotychczas korzystali z ulgi. Według danych Ministerstwa Finansów w 2016 r. wspólnie z dzieckiem rozliczyło się blisko 560 tys. osób.

Resort z kolei  powołuje się na wyrok trybunału konstytucyjnego i komentuje:

– Za osobę samotnie wychowującą dziecko należy uznać „takiego rodzica, który rzeczywiście troszczy się o bieżące potrzeby dziecka, a nie osobę wypełniającą jedynie ciążący na niej z mocy prawa obowiązek alimentacyjny i biorącą niewielki udział w innych aspektach wychowania" - czytamy na stronie Rzeczpospolitej.

A jak uważają nasi czytelnicy? Czy decyzja fiskusa jest sprawiedliwa? 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.