Reklama

Nauczyciele mają ponownie przystąpić do akcji protestacyjnej

Opublikowano:
Autor:

Nauczyciele mają ponownie przystąpić do akcji protestacyjnej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Poprzedni strajk został zawieszony do września. Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego poinformował, że 15 października rozpocznie się bezterminowa akcja protestacyjna polegająca na wykonywaniu tylko tych czynności, które są opisane w przepisach prawa oświatowego.

Poprzedni strajk został zawieszony do września. Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego poinformował, że 15 października rozpocznie się bezterminowa akcja protestacyjna polegająca na wykonywaniu tylko tych czynności, które są opisane w przepisach prawa oświatowego.

Za strajkiem włoskim opowiedziało się ok. 50 proc. nauczycieli. Jak powiadomiła Polska Agencja Prasowa, zapowiedziana akcja protestacyjna będzie polegała na wykonywaniu przez nauczycieli tylko tych czynności, zadań i obowiązków, które mieszczą się w 40-godzinnym wymiarze pracy nauczyciela oraz są opisane w przepisach prawa oświatowego.

- Natomiast nie będziemy wykonywali tego, co stało się pewną normą zwyczajową, prawem niepisanym, co weszło w krew i przyzwyczajenia tych, którzy kierują polską edukacją - podkreślił Sławomir Broniarz.

Wśród tych zadań wymienił m.in. wyjazdy na wycieczki szkolne, zielone szkoły, czy też prowadzenie kół zainteresowań i zajęć pozalekcyjnych.

Akcja protestacyjna rozpocznie się po wyborach. Prezes ZNP wyjaśniał: - Nie chcemy tego robić w przededniu wyborów. Mamy żywo w pamięci wszystko to, co działo się negatywnego w odniesieniu do naszego środowiska, tą całą falę ataków, hejtu, pomówień, że rzekomo prowadzimy akcję upolitycznioną. Nie zamierzamy zrobić tego przed wyborami, chcemy to zrobić tuż po wyborach - podkreślał.

Celem jest doprowadzenie do tego, aby pensja zasadnicza nauczyciela dyplomowanego była równa przeciętnemu wynagrodzeniu w kraju, natomiast wynagrodzenia pozostałych stopni awansu zawodowego byłyby w odniesieniu procentowym do płacy nauczyciela dyplomowanego. Broniarz tłumaczył: - Nie chcemy być woluntariuszami. Przygotowaliśmy zestaw zadań, które naszym zdaniem nie były do tej pory nam wynagradzane i nie chcemy ich wykonywać, mówię o sobotnio-niedzielnych konkursach, zajęciach organizowanych w dniu wolnym od pracy, sporządzaniu sprawozdań z pracy dydaktycznej szkoły, inwentaryzacji obiektów szkolnych, w tym także biblioteki. To jest katalog zadań, który chcemy przekazać nie tylko nauczycielom, ale poinformować o tym także ministra edukacji narodowej.

Po wyborach ZNP ma przedstawić wniosek w sprawie utworzenia komitetu inicjatywy obywatelskiej. - Wraz z powołaniem nowego Sejmu, nowego marszałka, Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawi (…) wniosek o powołanie komitetu inicjatywy, zbierze tysiąc podpisów, pójdzie z tym do marszałka. Będziemy czekali na decyzję marszałka o zarejestrowaniu komitetu, a jednocześnie o podjęciu prac zmierzających do zebrania minimum 100 tys. podpisów.

Poprzedni strajk nauczycieli trwał od 8 do 24 kwietnia 2019 r.

Kondycja oświaty? Trójka

We wrześniu Związek Nauczycielstwa Polskiego przeprowadził wśród pracowników wszystkich typów szkół, placówek oświatowych i przedszkoli będących i niebędących członkami związku „Kwestionariusz badawczy ZNP”. Anonimową ankietę w formie papierowej wypełniło 227 567 osób. 

Respondenci ocenili kondycję polskiego systemu edukacji na trójkę. Tak odpowiedziało 47,4% respondentów – 107 959 osób (jedynka - 19,8%, dwójka - 26,3%, czwórka - 5,7%, piątka - 0,8%).

Na pytanie „Jakim postulatem w pierwszej kolejności powinno zająć się Ministerstwo Edukacji” (dwie możliwe odpowiedzi do wyboru), ankietowani odpowiedzieli, że przede wszystkim: podniesieniem wynagrodzeń nauczycieli i zmniejszeniem biurokracji.

Zapytano także o kontynuację protestu, a w przypadku odpowiedzi twierdzącej także o udział w akcji protestacyjnej. Zdaniem prawie co drugiego respondenta działania protestacyjne powinny być kontynuowane (47,3%). Odpowiedzi na to pytanie dotyczące formy protestu ukształtowały się następująco:

– za wznowieniem strajku ogólnopolskiego odpowiedziało się 18,6% respondentów,

– za udziałem w manifestacjach – 22,3%,

– za niewykonywaniem pozastatutowych zadań w swojej szkole/przedszkolu/placówce – 55,3%

– za inną formą protestu – 3,8%.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE