Reklama

Nasza droga żywność. Cenowy koszmar w ostatnim roku

Opublikowano:
Autor:

Nasza droga żywność. Cenowy koszmar w ostatnim roku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny niemal oszalały. Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że warzywa zdrożały aż o 1/3, cukier o o prawie 30 proc, mięso o 12, a pieczywo - o 10. I chyba niewielkie pocieszenie, że staniały masło i jaja.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny niemal oszalały. Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że warzywa zdrożały aż o 1/3, cukier o o prawie 30 proc, mięso o 12, a pieczywo - o 10. I chyba niewielkie pocieszenie, że staniały masło i jaja.

Zauważyliście znacznie wyższe rachunki przy sklepowej kasie? Sytuację przeanalizował GUS w najnowszej pozycji "Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2019 roku". Niestety, niewiele optymizmu odnajdujemy w tych danych. Inflacja w ciągu ostatniego roku wyniosła 2,9 proc. i cyfry zbliżone do 3-4 proc. są do zaakceptowania, jeśli chodzi o zmianę cen różnych towarów i usług. Ale tak nie jest; w wielu przypadkach, zdarzają się bowiem podwyżki kilkudziesięcioprocentowe! 

Od lipca 2018 r. w górę aż o ponad 32 proc. poszły ceny warzyw, to najwyższe tempo od początku wprowadzenia metody badań za pomocą danych elektronicznych, czyli od 20 lat! W pewnym stopniu jest to efekt suszy. Ogólne tempo wzrostu cen żywności jest najwyższe od 8 lat i to też jest powód do niepokoju. 

Poza warzywami najbardziej zdrożał cukier - o 28,4 proc., mięso wieprzowe - o 12,4 proc., pieczywo - o 9,6 proc., mąka - o 8,4 proc., wędliny - o 6,7 proc. oraz ryż - o 5,8 proc.

Ale w szybkim tempie drożeją także usługi. Za wywóz śmieci w skali kraju płacimy aż o 24 proc. więcej niż przed rokiem, usługi turystyczne zdrożały o 6,7 proc., lekarskie - o 5,6 proc., a fryzjerskie, kosmetyczne i pielęgnacyjne - o 5,4 proc.

Były też towary i usługi, które staniały, choć w tym przypadku lista jest znacznie krótsza niż "podwyżkowa". O 8,4 proc. staniało masło, a o 5 proc - jaja. Mniej płacimy także za energię elektryczną (o 5,8 proc.), gaz do aut (o 6,6 proc.) oraz sprzęt fotograficzny, informatyczny i audiowizualny (o 5 proc.).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE