Reklama

Narodziny w płockim ZOO. Na świat przyszedł lampart perski

Opublikowano:
Autor:

Narodziny w płockim ZOO. Na świat przyszedł lampart perski - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sulakhat i Orlando, lamparty perskie zamieszkujące płocki Ogród Zoologiczny,  zostali rodzicami. Kociak pierwszy raz wyszedł na zewnątrz i poznał swój wybieg. Wkrótce młode poddane zostanie pierwszym badaniom i profilaktycznym zabiegom lekarskim.

Sulakhat i Orlando, lamparty perskie zamieszkujące płocki Ogród Zoologiczny,  zostali rodzicami. Kociak pierwszy raz wyszedł na zewnątrz i poznał swój wybieg. Wkrótce młode poddane zostanie pierwszym badaniom i profilaktycznym zabiegom lekarskim.

To świetna wiadomość dla płockiego ogrodu. Na świat przyszedł lampart, który znajduje się na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych Wyginięciem. Nowy mieszkaniec płockiego ZOO urodził się 23 sierpnia i nieśmiało poznaje świat. Jego płeć póki co nie jest znana - to zmieni się jednak po wykonaniu pierwszych badań. 

- Jak tylko poznamy płeć kociaka poprosimy o pomoc w wyborze imienia dla naszej perskiej piękności. Ogłosimy konkurs - podaje płocki Ogród Zoologiczny. 

Lampart perski jest największym podgatunkiem lamparta. To ekspert wspinaczki i pływania. Co ciekawe, każde zwierzę jest inne. Ma swój własny, niepowtarzalny wzór cętkowania.

Gatunek ten występuje w skalistych i zalesionych obszarach wysokogórskich (do 4000 m. n. p. m.), ale także w leśnych dolinach i na stepach Azji centralnej. Jest zwierzęciem drapieżnym,  pokarmem są ptaki, mniejsze ssaki, owce, kozy, jeleniowate. Ssak ten potrafi doskonale przystosować swe zachowania łowieckie do rozmaitych środowisk. Zwykle poluje z zasadzki, ale jest też znakomity w pościgu. Poluje w nocy, rzucając się na ofiarę z drzewa lub skradając się po ziemi.

Ciąża u lamparta trwa 3,5 miesiąca. Samica karmi młode przez okres 3 miesięcy. Młode pozostają przy matce przez 2 kolejne lata. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE