Małachowianka istnieje od 1180 roku. Cyklicznie, co pięć lat spotykają się jej absolwenci. Pierwszy zjazd odbył się w 1894 roku.
- Planujemy cykl wydarzeń jubileuszowych, które towarzyszyć będą spotkaniu absolwentów. Warto podkreślić, że zjazd wychowanków zorganizowany zostanie już po raz 20. To niezwykle piękna, wzruszająca tradycja, gdy uczniowie szkoły spotykają się w jej murach po latach. W wielu przypadkach docierają na wyczekiwany przez nich zjazd z odległych zakątków nie tylko Polski, Europy, ale też z innych kontynentów - mówi dyrektor szkoły Katarzyna Góralska, cytowana przez portalsamorzadowy.pl.
Rocznicowe obchody przygotuje szkoła, a zjazd - Towarzystwo Wychowanków, Wychowawców i Przyjaciół Gimnazjum i Liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego.
Małachowianka. Piękna historia szkoły w Płocku
Szkoła powstała w Płocku w 1180 r. jako fundacja Dobiechny, wdowy po Wojsławie, opiekunie Bolesława III Krzywoustego, średniowiecznego władcy Polski, który pochowany jest w katedrze w Płocku. Do czasów współczesnych zachowały się fragmenty murów średniowiecznej kolegiaty św. Michała, przy której szkoła została ufundowana, a także XV-wieczna wieża oraz XVII-wieczny budynek ówczesnego Kolegium Jezuickiego.
- Obecną nazwę szkoła otrzymała w czerwcu 1921 roku. W dokumencie organizacyjnym ówczesny minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego Antoni Ponikowski napisał m.in.: "Państwo Polskie objęło w ponowne posiadanie istniejącą od siedmiu stuleci w mieście Płocku szkołę średnią męską, która w latach wielkiej wojny światowej pozostawała pod opieką miejscowego Koła Polskiej Macierzy Szkolnej. Niniejszym uznaję tę szkołę za państwową i nadaję jej miano: Gimnazjum Państwowe imienia Marszałka Stanisława Małachowskiego" - cytuje portalsamorzadowy.pl.
W latach 2012 - 2014 przeprowadzono remont szkoły, koszt wyniósł ok. 30 mln zł. W 2021 r. przed budynkiem odsłonięto pomnik jej obecnego patrona z napisem: "Stanisław Dzierżykraj Nałęcz hrabia Małachowski 1736 - 1809 - Marszałek Sejmu Wielkiego, Współtwórca Konstytucji 3 Maja".
Małachowianka. Słynni absolwenci
Co ciekawe, absolwentami Małachowianki byli m.in. nauczyciel dzieci Adama Mickiewicza - Hieronim Napoleon Bońkowski (1807 - 1886), prezydent II RP i profesor Politechniki Lwowskiej Ignacy Mościcki (1867 - 1946), uczestnik bitwy o Anglię, dowódca polskiego skrzydła i słynnego Dywizjonu 303 pułkownik Jan Zumbach (1915 - 1986), podróżnik, pisarz i dziennikarz Tony Halik (1921 - 1998) oraz pierwszy premier III RP Tadeusz Mazowiecki (1927 - 2013).
W podziemiach płockiej szkoły znajduje się szkolne muzeum z ekspozycją prezentującą jej historię oraz artefakty odkryte podczas prac archeologicznych prowadzonych w czasie ostatniego remontu. Jest także obserwatorium astronomiczne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.