Reklama

Na tę chwilę czekali kilka lat. Dziś podpisano umowę na realizację

Opublikowano:
Autor:

Na tę chwilę czekali kilka lat. Dziś podpisano umowę na realizację - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Najpierw Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki przeprowadził się do nowej siedziby, a teraz Książnica Płocka może już w zasadzie rozpocząć odliczanie do powstania mediateki w centrum miasta. W tym samym budynku znajdą się mieszkania na wynajem dla młodych płocczan.

Najpierw Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki przeprowadził się do nowej siedziby, a teraz Książnica Płocka może już w zasadzie rozpocząć odliczanie do powstania mediateki w centrum miasta. W tym samym budynku znajdą się mieszkania na wynajem dla młodych płocczan.

Przypomnijmy, że pierwsze wzmianki o mediatece przy ul. Miodowej wraz z koncepcją pokazano w połowie grudnia 2013 r. A już wówczas – chwilą rozstrzygnięcia konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej – nie był to nowy temat. Niestety przeszkodą do realizacji mediateki, jako kolejnej filii Książnicy Płockiej, były fundusze – budowę oszacowano na ok. 9 mln zł. Do nowego obiektu planowano przeniesienie m.in. zbiorów audiowizualnych, które obecnie mieszczą się vis a vis głównej siedziby Książnicy przy ul. Kościuszki, a także wypożyczalni filmów. Snuto więc plany, a nawet w 2015 r. ogłoszono konkurs na nazwę nowej multimedialnej biblioteki. Zlokalizowana przy ul. Miodowej biblioteka stała się nawet jedną z obietnic obecnego prezydenta Andrzeja Nowakowskiego, kiedy ubiegał się o reelekcję. Tak to wówczas miało wyglądać:

– No i czekamy na pierwsze jaskółki, by coś się zaczęło dziać – mówiła dyrektorka w kwietniu 2015 r. Ta cierpliwość została wystawiona na próbę. W międzyczasie udało się na szczęście wyremontować główną siedzibę Książnicy Płockiej. Nadzieja na mediatekę jednak powoli przygasała wraz z upływem czasu. Aż w marcu 2017 r. spółka Inwestycje Miejskie zaczęła małymi kroczkami konkretyzować projekt związany z realizacją kamienicy przy Kościuszki 3b. Spółka weszła w posiadanie budynku w 2012 r. , z kolei w 2016 r. wykonano ekspertyzę, aby poznać stan budynku. Rozebrano też oficynę.

[ZT]15681[/ZT]

[ZT]14842[/ZT]

Kamienica pochodzi z XIX w. Nie została wpisana do rejestru zabytków, stoi jednak na obszarze zespołu urbanistyczno-architektonicznego i warstw kulturowych miasta wpisanego do rejestru zabytków w 1959 roku. Budynek jest w takim stanie technicznym, że remont całości jest nieopłacalny, stąd zaplanowano częściową rozbiórkę, rozbudowę i adaptację obiektu pod dwie funkcje – mieszkalną w ramach programu „Mieszkania na start” (12 mieszkań dwu- i trzypokojowych o powierzchni od 31 do 45 metrów kwadratowych) i przyszłej mediateki na parterze. Projekt powstawał we współpracy miejskiej spółki z Książnicą Płocką.

W środę nadeszła wielka ulga, podpisano umowę z wykonawcą całości – firmą Tekobud z Płocka. Jeszcze większa będzie wraz z oddaniem całości do użytku. Podtrzymano plany o przeniesieniu Działu Zbiorów Audiowizualnych i wypożyczalni filmów z budynku głównego. A kto pamięta spotkania z niektórymi twórcami i pisarzami, kiedy zainteresowanych spotkaniem zjawiło się tylu, że nie mieścili się w sali kolumnowej i siedzieli na schodach prowadzących na pierwsze piętro, ten ucieszy się z innego elementu przedsięwzięcia – sali konferencyjnej na blisko 180 osób z nowoczesnym nagłośnieniem i oświetleniem. 

– Zostanie wyposażona w ściankę mobilną, która pozwoli podzielić ją w stosunku do potrzeb na dwie mniejsze sale – opowiadał prezes spółki Inwestycje Miejskie, Daniel Kaźmierczyk w środę podczas konferencji prasowej.

Co jeszcze w planach? Stanowiska do odsłuchu nagrań, książek mówionych na płytach CD, stanowiska z komputerami podłączonymi do internetu, pufy na podłodze. 

– Wreszcie udostępnimy płyty analogowe, które mamy mocno pochowane z racji braku wolnej przestrzeni – cieszyła się Joanna Banasiak. – Chcemy też poszerzyć ofertę o dział z komiksami, bo tym jest duże zainteresowanie, a także proponować w tym miejscu warsztaty z tworzenia komiksów. Zależało nam, aby sala konferencyjna nie stała pusta.

Będzie też czytelnia, osobno magazyny, pomieszczenia administracyjne i sanitariaty, a także podjazd dla osób korzystających z wózka. Do sali kolumnowej nie wejdą, ponieważ nie ma windy, a tu dostęp do pomieszczeń byłby zapewniony od razu z parteru, bez żadnych barier architektonicznych. A przed budynkiem nowych chodnik, oświetlenie i ławeczka multimedialna. Mediateka zajmie 482 metry kwadratowe powierzchni użytkowej.

Mieszkania na start

W wyniku planowanych prac zwiększy się kubatura budynku do niemal 5 tys. metrów sześciennych (4942) – w praktyce budynek zyska poddasze, na którym również znajdzie się sześć mieszkań, podobnie jak na pierwszym piętrze.

– Ponieważ budynek zostanie zmodernizowany i stanie na płycie fundamentowej, nie będzie posiadał piwnic, zaprojektowano również komórki lokatorskie przynależne do każdego lokalu mieszkalnego – dopowiadał wiceprezydent ds. komunalnych, Piotr Dyśkiewicz. – Do części mieszkalnej będzie prowadziła osobna klatka schodowa.

Lokale mieszkalne mają być wykończone pod klucz. Glazura, terakota, na podłodze panele, zamontowane drzwi, umywalki, wanny, wstawione kuchenki gazowe. Wszystko tak wykończone, aby do najemcy należało w praktyce dostawienie mebli i można już było swobodnie funkcjonować. Budynek będzie wyróżniał się nie tylko najemcą parteru, ale też dodatkowym rozwiązaniem – tarasem o powierzchni ponad 125 metrów kwadratowych z placem zabaw, zielenią, dostawionymi ławeczkami. Pamiętano o dostosowaniu dla potrzeb osób niepełnosprawnych – pojawi się winda schodowa.

Koszt całej inwestycji opiewa na 7,4 mln zł netto łącznie z dokumentacją techniczną i nadzorem budowlanym (program Jessica - 2,7 mln zł, fundusz dopłat do budowy mieszkań - blisko 600 tys. zł, kredyt inwestycyjny z Banku Gospodarstwa Krajowego – 2,7 mln zł, środki spółki Inwestycje miejskie i środki z budżetu miasta). Roboty rozpoczną się 15 stycznia 2019 r. i potrwają do końca czerwca 2020 r.. – Postaramy się, aby tego terminu dotrzymać – zapewniał prezes firmy Tekobud, Marcin Kołecki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE