Reklama

Na starówce wspólnie utworzą liczby 780 i 80

Opublikowano:
Autor:

Na starówce wspólnie utworzą liczby 780 i 80  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W najbliższy weekend koniecznie wybierzcie się do centrum miasta, rozpocznie się wspólne świętowanie. W amfiteatrze na scenie zawirują tancerze, efekty laserowe rozświetlą budynek ratusza, będą muzyczne happening, turniej kuszniczy, widowiska plenerowe i wspólna fotografia na starówce. A może sami przyłączycie się i zagracie dla miasta!

W najbliższy weekend koniecznie wybierzcie się do centrum miasta, rozpocznie się wspólne świętowanie. W amfiteatrze na scenie zawirują tancerze, efekty laserowe rozświetlą budynek ratusza, będą muzyczne happening, turniej kuszniczy, widowiska plenerowe i wspólna fotografia na starówce. A może sami przyłączycie się i zagracie dla miasta!

780 lat minęło od lokacji miasta, taką okazję koniecznie trzeba uczcić przy okazji tegorocznych Dni Historii Płocka. Każdego dnia coś się będzie działo. 

W piątek na starówce Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Technicznych wykona o godz. 12.00 hejnał Płocka. Półgodziny później maturzyści dokonaną kolejnych wpisów do Księgi Chwały w auli ratusza. Od godz. 18.00 na Wzgórzu Tumskim (przy zamku) podopieczni Młodzieżowego Domu Kultury opowiedzą historię o „Narodzinach Królewny Wisły”. Wieczorem tancerze udowodnią, że taniec to ich żywioł w trakcie kolejnej edycji Fame Dance Festival (19.00 – 21.30). O godz. 21.00 rozpocznie się muzyczny happening z hejnałem i flashmob. Tym razem uczestnicy będą czytać teksty związane z historią Płocka w różnych miejscach w obrębie starówki. Pokaz laserowy na Starym Rynku o godz. 22.00.

Z rana, od godz. 10.00 w sobotę, na dziedzińcu zamku rozpocznie się turniej kuszniczy o miecz Bolesława III Krzywoustego. Pamiętajmy o miasteczku rycerskim rozstawionym na Wzgórzu Tumskim w sobotę i w niedzielę, w którym swoje miecze skrzyżują w walce rycerze i może nawet spotkamy jakiegoś kata z toporem. Sobota to również Dzień Wisły (od godz. 12.00), przy molo zaplanowano pokazy, warsztaty artystyczne i koncert szant w wykonaniu zespołu Szczury Lądowe. Bezpłatne wejściówki na rejsy po Wiśle (o godz. 13.00 i 13.40) mają być dostępne na stoisku promocyjnym Płocka od 12.00. Po południu zaś przepłynie parada jednostek pływających (18.00), wieczorem koncert wiankowy, a na zakończenie tradycji musi stać się zadość, Wisłą popłyną piękne wianki (około 22.00).

Koniecznie zajrzyjcie także na Stary Rynek. Przy Afrodycie w południe zbierają się uczestnicy spaceru „Średniowieczny Płock” z przewodnikami Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej w ramach corocznej akcji „Odkryj z nami Płock”.

[ZT]15651[/ZT]

Od godz. 18.00 muzyczny happening z hejnałem, odczytanie aktu lokacyjnego w asyście dam i rycerzy i utworzenie liczby 780 i 80 (80 lat minęło już od powstanie hejnału) na tle flagi miasta, co zakończy się wykonaniem wspólnej fotografii. Warto przyjść i stanąć do tej urodzinowej fotografii, która z pewnością pozostanie w archiwaliach miasta.

[ZT]15756[/ZT]

W niedzielę od 12.00 kolejny spacer z PLOT, start przy Afrodycie. W swoich niedzielnych planach umieśćmy nabrzeże, zwłaszcza późnym popołudniem. Od godz. 17.00 zostanie przypomniana historia pt. „Jak marszałek Piłsudski Słowackiego na Wawel wprowadzał... I jak Słowackiemu ostatni hołd składał”. Książnica Płocka organizuje ten happenig z okazji 90 rocznicy sprowadzenia prochów wieszcza do ojczyzny i 150 rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego. A już o godz. 18.00 na Wiśle zaśpiewają oryle. Aktorzy z płockiego teatru zaprezentują widowisko przy molo, do którego przygotowywali się od jakiegoś czasu, opierając się na starych dokumentach, książkach o Wiśle i wspomnieniach płocczan.  

[ZT]15695[/ZT]

W ramach imprez towarzyszących w dniach 23-25 czerwca darmowe zwiedzanie wystaw w Muzeum Mazowieckim, Muzeum Żydów Mazowieckich, Spichlerzu, Płockiej Galerii Sztuki, Muzeum Diecezjalnym (w tym wejścia na mury zamkowe z przewodnikiem), ponadto 25 czerwca możliwość zwiedzania Małachowianki (wejścia w grupach).  

W naszym kalendarzu wydarzeń znajdziecie program co, gdzie i kiedy w trakcie Dni Historii Płocka.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE