Reklama

Reklama

Na Mazowszu konsultują wydatkowanie środków unijnych. W puli ponad 1,69 mld euro

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Materiały prasowe

Na Mazowszu konsultują wydatkowanie środków unijnych. W puli ponad 1,69 mld euro - Zdjęcie główne

foto Fot. Materiały prasowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Samorząd województwa mazowieckiego rozpoczął konsultacje społeczne, które dotyczą projektu Umowy Partnerstwa. To dokument określający strategię wykorzystania środków europejskich na lata 2021-2027. Mazowsze, w ramach programu regionalnego, otrzyma ponad 1,69 mld euro.

Reklama

Jak podają w samorządzie województwa, pula ta zostanie podzielona na dwie jednostki NUTS 2. Region mazowiecki regionalny otrzyma 1, 55 mld euro, a warszawski stołeczny, jako jedyny region lepiej rozwinięty w Polsce – 111,5 mln euro.

Zgodnie z wyliczeniami, Mazowsze regionalne może liczyć na nawet 85-procentowy poziom dofinansowania. Z kolei region warszawski stołeczny na 50 proc. unijnego wsparcia.

To duże środki, które zostaną przeznaczone na różne inicjatywy realizowane na terenie całego województwa. Część z tych pieniędzy trafi chociażby do Płocka. Marszałek województwa spotkał się z samorządowcami by określić wspólną strategię wykorzystania pieniędzy z UE. Podczas rozmów, które odbyły się w formule on-line, odniósł się on m.in. do pomysłu podziału Mazowsza.

 - Rozwój regionu jest harmonijny, dlatego że mamy i stolicę, i obszar metropolitarny i te regiony, które w ostatnim czasie znacząco przyspieszyły swój rozwój, również dzięki środkom unijnym – przekonywał Adam Struzik. - Dla części województwa mamy naliczoną niebagatelną kwotę 1,55 mld euro. To bezpośredni efekt i sukces podziału statystycznego, o który zabiegaliśmy od lat. Gdyby nie podział województwo mazowieckie dostałoby najmniejsze środki w kraju – dodał marszałek.

Podczas wirtualnego spotkania z samorządowcami zwracano uwagę na brak algorytmu podziału środków UE na programy regionalne dla poszczególnych województw. 

– Do tej pory było tak, że rząd pokazywał jakiś algorytm, starał się bronić jego zasadności. A teraz nie mamy nic – mówił  Marcin Wajda, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich urzędu marszałkowskiego. - Dostaliśmy tylko tabele finansowe z informacją, kto ile dostał i nic więcej. Widzimy tylko kwoty, ale dlaczego takie, jakie zmienne zostały wzięte pod uwagę – tego już nikt nam mówi – stwierdził dyrektor. 

Biorący udział w konsultacjach zgodnie apelowali o likwidację 7-miliardowej rezerwy w alokacji dla programów regionalnych, która zgodnie z Umową Partnerstwa, ma być rozdysponowana na późniejszym etapie. Samorządowcy postulowali również o dodatkowe wsparcie na inwestycje z budżetu państwa dla tych najbiedniejszych samorządów. 

Konsultacje trwają. Już 8 lutego w ich ramach odbędzie się konferencja regionalna dla Mazowsza. Będzie dostępna na kanale YouTube Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Uwagi do samego projektu Umowy Partnerstwa można zgłaszać do 22 lutego 2021 r. przez formularz interaktywny dostępny na stronie internetowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy