Reklama

Na Facebooku akcja wśród kandydatów. Mają wspólny apel

Opublikowano:
Autor:

Na Facebooku akcja wśród kandydatów. Mają wspólny apel  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości "Nie kupuję, nie sprzedaję głosów" - z takim hasłem występują w mediach społecznościowych kandydatki na radne. - Wierzymy w uczciwość - zapewniają w nagranych filmikach.

"Nie kupuję, nie sprzedaję głosów" - z takim hasłem występują w mediach społecznościowych kandydatki na radne. - Wierzymy w uczciwość - wspólnie zapewniają.

- Pamiętajcie, tylko uczciwie wybrany radny daje gwarancję dobrego reprezentowania interesów płocczan - wyjaśnia swoje motywy obecna radna Daria Domosławska. - Kandydacie, wyborco, apeluję o twoją uczciwość. Ja nie kupuję i nie sprzedaję głosów. Dołącz i poprzyj naszą akcję poprzez umieszczenie na swoim profilu wizerunku swoje osoby wraz z grafiką "Płock nie sprzedaje i nie kupuje głosów".

- Nie kupowałam, nie kupuję i nie zamierzam kupować głosów. Uczciwe wybory, to uczciwy samorząd - mówi Joanna Olejnik.

Identyczną deklarację wygłosiła przed kamerą prezeska Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, Iwona Krajewska, która również ubiega się reelekcję.

Poza nimi, podobny film nagrała także pretendująca pierwszy raz do Rady Miasta Płocka, Marta Krasuska. Zapewnia, że sama nie zamierza kupować głosów, ale też apeluje do innych:

- Nie kupuj, nie sprzedawaj głosów. Proszę o uczciwe wybory.

Filmiki opatrzone zostały hashtagiem #NieKupujęGłosów. Wszystkie wymienione panie w tej kampanii postanowiły pokazać siłę kobiet (także kandydatki Sojuszu Lewicy Demokratycznej, nawiązując do protestu z parasolkami przeciwko zaostrzeniu przepisów ustawy regulującej kwestię aborcji, zrzeszyły się pod hasłem "Bo lewica jest kobietą"), startując ze wspólnych list Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej.

To nie jedyna taka akcja w tej kampanii wyborczej. Jeszcze we wrześniu motyw pojawił się na videoblogu kandydata Polskiego Stronnictwa Ludowego na prezydenta Płocka, Tomasza Kominka. - Jesteśmy więcej warci niż 20 zł - zapewnia radny miejski i zarazem osiedlowy. A jak niedawno dodawał, jeśli miałby płacić za glosy, to tylko ciężką pracą, uczciwością i szacunkiem do drugiego człowieka. - Ta najbliższa kadencja trwa 5 lat i do 5 lat można pozbawić się wolności za głupie zachowanie w kontekście organizowania w różny sposób głosów.

Zarzuty dotyczące kupowania głosów pojawiały się czy to przy wyborach samorządowych w 2010, czy w 2014 r. Po poprzednich wyborach samorządowych płocka prokuratura wszczęła śledztwo  w sprawie trzech incydentów na skutek zawiadomienia złożonego przez obecną kandydatkę na prezydenta Płocka, Wiolettę Kulpę (sama miała być naocznym świadkiem takiego zdarzenia). Postępowanie odnosiło się do przyjmowania korzyści majątkowych celem nakłonienia do głosowania w określony sposób. Także w kontekście tych samych wyborów doszło do zatrzymania przez policję dwóch płocczan, 39-latka i 55-latka, przed jednym z lokali obwodowej komisji wyborczej. Śledczy postawili zarzut usiłowania wręczenia korzyści majątkowej w kwocie 20 zł oraz usiłowania przyjęcia tej kwoty w zamian za oddanie głosów na dwóch wskazanych kandydatów (na radnego i na prezydenta). Ostatecznie do wręczenia łapówki nie doszło, bo interweniowała policja. Obaj mężczyźni przyznali się do zarzucanych im czynów.

Jak informuje rzecznik płockiej policji, także w tym roku policjanci będą dbali o to, aby wybory odbyły się w bezpieczny sposób i zgodnie z ustalonymi regułami. Patroli 21 października zapewne pojawi się więcej, zwłaszcza w okolicach miejsc do głosowania.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE