Reklama

Na budynku POKiS-u zamontowano duży neon [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Na budynku POKiS-u zamontowano duży neon [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeśli ktoś przechodził bądź przejeżdżał obok budynku Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, wówczas mógł zobaczyć od strony ul. Gradowskiego nowy neon. Jeszcze się nie świeci. Zastanawiający może być napis "dobre maniery". Jako odpowiedź należałoby przytoczyć motto zawarte w pewnej powieści: - Pewniki są śmiertelne, polityka jest śmiertelna, poezja jest śmiertelna, dobre maniery są nieśmiertelne.

Jeśli ktoś przechodził bądź przejeżdżał obok budynku Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, wówczas mógł zobaczyć od strony ul. Gradowskiego nowy neon. Jeszcze się nie świeci. Zastanawiający może być napis "dobre maniery". Jako odpowiedź należałoby przytoczyć motto zawarte w pewnej powieści: - Pewniki są śmiertelne, polityka jest śmiertelna, poezja jest śmiertelna, dobre maniery są nieśmiertelne.

Widzieliście jak niegdyś wyglądała ul. Grodzka? Wisiały tam piękne, wystylizowane neony, co nadawały tej ulicy w centrum miasta wyjątkowego charakteru. Pomysł z neonem wykorzystał właśnie Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, montując duży napis na szczycie nowej siedziby. Zawiera dwa słowa "dobre maniery" "wyjęte" z kart powieści "Euklides był osłem" autorstwa Stefana Themersona. Themerson, urodzony w Płocku awangardowy artysta, prozaik, poeta i filmowiec, został patronem płockiej instytucji kultury kilka miesięcy temu.

- Zamierzaliśmy jakoś ten fakt zaznaczyć na budynku. Później pozostało ustalenie formy i treści - wyjaśnia Iwona Markiewicz, kierowniczka działu projektów kulturalnych w POKiS-ie. - Zastanawialiśmy się nad napisem "przyzwoitość" kojarzonym ze Stefanem Themersonem, ale nie chcieliśmy by ktoś odebrał go jako narzucanie jakiś etycznych wyborów.

Ostatecznie zdecydowali się na słowa "dobre maniery". Za formę, czyli za projekt odpowiadał Radosław Łabarzewski. Neon jet nowy. Zaświeci 6 września w rocznicę śmierci Stefana Themersona. - Będzie świecił się na niebiesko, ale nie przez cały czas i nie w sposób inwazyjny - dodaje Iwona Markiewicz.

Festiwal Themersonów w tym roku odbędzie się w dniach 24-26 października.

Fot. Karolina Burzyńska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE