Reklama

Muzeum Mazowieckie większe niż dotychczas. Będzie miało nowy oddział

Opublikowano:
Autor:

Muzeum Mazowieckie większe niż dotychczas. Będzie miało nowy oddział - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Umowę już podpisano. Co się znajdzie w nowym oddziale Muzeum Mazowieckiego?

Umowę już podpisano. Co się znajdzie w nowym oddziale Muzeum Mazowieckiego?

Radni naszego województwa wyrazili zgodę na połączenie Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej z Muzeum Mazowieckim w Płocku. W praktyce to jednak muzeum w Wyszogrodzie zostanie oddziałem płockiej placówki. Muzeum Wisły posiada ciekawe i cenne muzealia, w tym dokumenty, makiety, mapy, narzędzia polowe, modele jednostek pływających, broń dawną i inne militaria związane z działaniami wojsk na terenie dawnej Ziemi Wyszogrodzkiej.

Oddział – Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie - będzie prowadził działalność dotyczącą historii żeglugi i działalności człowieka związanej z Wisłą Środkową oraz historią dawnej Ziemi Wyszogrodzkiej. Będzie także eksponował militaria związane z działaniami wojsk na terenie dawnej Ziemi Wyszogrodzkiej.

Burmistrz Wyszogrodu, Jan Boszko ma nadzieję, że połączenie zapewni korzyści dotyczące promocji  samego muzeum, jak i miasta.

- Liczymy na fachowe wsparcie pracowników Muzeum Mazowieckiego w ocenie zgromadzonych w naszym muzeum eksponatów i skatalogowaniu ich. Większość zbiorów przekazali nam mieszkańcy. Dotyczą one II wojny światowej, historii miasta, historii Żydów, którzy dawniej zamieszkiwali Wyszogród i, oczywiście, Wisły, nad którą położone jest muzeum, i która miała ogromny wpływ na rozwój miasta w XVIII i XIX wieku.

Instytucja będzie współfinansowana przez samorząd województwa (60 proc.) i gminę Wyszogród (40 proc.).

– To bardzo ważna chwila, ponieważ muzeum, które do tej pory było finansowane przez samorząd miasta, staje się oddziałem Muzeum Mazowieckiego w Płocku - mówił Zdzisław Leszczyński, dyrektor Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej. - Rośnie ranga muzeum i spełnia się marzenie mieszkańców Ziemi Wyszogrodzkiej. Już w latach 70. były dążenia, aby w Wyszogrodzie powstało muzeum Wisły i teraz te dążenia się finalizują.

– Połączenie obu muzeów to duże wsparcie i wzmocnienie zarówno dla Muzeum Mazowieckiego w Płocku, jak i Muzeum Wisły w Wyszogrodzie – zaznaczył Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku. – Ze swojej strony służymy wsparciem doświadczonej kadry z zakresu promocji, administracji księgowości, historii czy też archeologii.

Umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski, burmistrz Wyszogrodu Jan Boszko, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku Leonard Sobieraj oraz dyrektor Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej Zdzisław Leszczyński.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE