Reklama

Można podglądać sokoły na kominie

Opublikowano:
Autor:

Można podglądać sokoły na kominie  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pierwszy raz Orlen umożliwił podglądanie na żywo pary sokołów w budce lęgowej na jednym z kominów instalacji.

Pierwszy raz Orlen umożliwił podglądanie na żywo pary sokołów w budce lęgowej na jednym z kominów instalacji.

Skrzydlaci mieszkańcy komina na wybudowanej niedawno  Instalacji Odsiarczania Spalin są bez ustanku, całą dobę obserwowani przez sokolników. Teraz, dzięki podglądowi on-line z kamery zamontowanej pośrodku gniazda, codzienny ptasi żywot mogą obserwować wszyscy internauci. - Jest to możliwe dzięki zainstalowanym dwóm kamerom nadającym wysokiej jakości sygnał wideo i audio - wyjaśnia biuro prasowe Orlenu.

Aktualnie, a jest czwartek po południu, w budce niewiele się dzieje - samica jest sama, wysiaduje jajka, drzemiąc leniwie, lekki wiaterek mierzwi jej piórka. Być może sytuacja nieco się ożywi, gdy do domu wróci z łowów sokół.

Przypomnijmy: Orlen już od 14 lat angażuje się w program odbudowy populacji sokoła wędrownego, który w  Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt figuruje jako skrajnie zagrożony. Jako że przyszłość gatunku nie przedstawia się w różowych kolorach, płockie sokoły, mając na względzie los swych ptasich pobratymców, wzięły się za robotę. Najwyraźniej budki lęgowe na najwyższych kominach rafinerii sprzyjają słodkiemu tête-à-tête, bo od ich umieszczenia w 1999 r. do dziś wykluły się już 42 pisklęta. To - zdaniem Arkadiusza Kamińskiego, dyrektora Biura Ochrony Środowiska - dowód na... czystość powietrza na terenie rafinerii. Obecnie na terenie zakładu są trzy budki lęgowe na wysokich kominach: Zakładowej Elektrociepłowni i Instalacji Clausa oraz oddanej pod koniec ub. roku Instalacji Odsiarczania Spalin w 2015 roku.

Codzienny żywot sokoła możecie śledzić tutaj:

http://www.orlen.pl/PL/Odpowiedzialny_Biznes/Odpowiedzialnosc/Srodowisko/sokol/Strony/default.aspx

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE