Reklama

Most do remontu jeszcze w tym roku? Co z kładką dla rowerów?

Opublikowano:
Autor:

Most do remontu jeszcze w tym roku? Co z kładką dla rowerów?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Most im. Legionów marszałka Piłsudskiego ma już ponad 80 lat. O jego remoncie mówi się od dawna. Wspominało się także o tym w kontekście przebudowy al. Kilińskiego. Jak dowiedzieliśmy się w Ratuszu, plany już są i może nawet ziszczą się w wakacje 2019 r.

Most im. Legionów marszałka Piłsudskiego ma już ponad 80 lat. O jego remoncie mówi się od dawna. Wspominało się także o tym w kontekście przebudowy al. Kilińskiego. Jak dowiedzieliśmy się w Ratuszu, plany już są i może nawet ziszczą się w wakacje 2019 r.

Most, jak na lata 30. XX w., był „cudem techniki”. Budowa trwała 20 miesięcy. Było to tak duże przedsięwzięcie, że zostało uznane za „monumentalne dzieło nowoczesnej techniki”. Przęsła musiały różnić się wysokością z uwagi na różną wysokość obu płockich brzegów. Tym sposobem płocki most został pierwszą pochyłą przeprawą mostową w Polsce. Musiał też wytrzymać obciążenie drogowe i kolejowe. Na konstrukcję zużyto 5500 ton stali, a do budowy rusztowań wykorzystano drewno z 20 ha lasu. W trakcie prac w pocie czoła uwijało się 500 robotników i inżynierów, w tym 150 płocczan. Aż wreszcie jesienią 1938 r. połączono dwa brzegi. Pierwszy pociąg relacji Sierpc - Radziwie przejechał 28 października. W historii Płocka znajdziemy też wiele informacji o szkodach, które zostały poczynione podczas II wojny światowej. Most na szczęście odbudowano. Wszystko jednak z czasem ulega niszczeniu i wymaga kolejnych napraw. Nie inaczej jest z przeprawą mostową... 

- Przygotowujemy się do remontu mostu im. Legionów marszałka Piłsudskiego w tym roku - mówi Hubert Woźniak z zespołu medialnego w płockim Ratuszu. - Chcemy, aby na najbliższej sesji Rady Miasta Płocka udało się przesunąć środki na renowację przeprawy oraz występujemy do Ministerstwa Infrastruktury o przyznanie dotacji z subwencji z rezerwy ogólnej resortu. Jeśli uda się te środki zdobyć - a nie raz już po nie sięgaliśmy - to remont mostu mógłby odbyć się w wakacje. Potrwa prawdopodobnie od  trzech do czterech miesięcy i zakończy np. pod koniec września.

Zakres prac jest całkiem duży. Będzie polegał na wymianie nawierzchni, izolacji, naprawie dylatacji oraz elementów chodnika.

[ZT]8909[/ZT]

[ZT]21276[/ZT]

A co z pomysłem podwieszanej drogi rowerowej, o której niedawno mówił prezydent Płocka? Ułatwiłaby komunikację między lewobrzeżną a prawobrzeżną częścią miasta, wówczas na Radziwiu pojawiłaby pewnie się kolejna stacja Płockiego Roweru Miejskiego. W tym przypadku w Ratuszu przyznają, że póki co to po prostu pomysł. - Nie jest to idea nierealna, ale wiemy, że kosztowna - przyznaje Hubert Woźniak. - Trzeba się do niej przygotować.

Gdyby jednak miało do niej dość, wówczas droga rowerowa "zawisła by"  po północno-zachodniej stronie mostu, czyli po przeciwnej stronie niż torowisko.

W Warszawie powstała kładka pieszo-rowerową podwieszana pod mostem Łazienkowskim. Prace trwały osiem miesięcy. Inwestycja kosztowała 13,5 mln zł.

[ZT]12426[/ZT]

[ZT]19989[/ZT]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE