Do połowy września kwatera wojenna żołnierzy niemieckich z czasów I wojny światowej na cmentarzu garnizonowym powinna być jak nowa.
Mocno już naznaczona śladami czasu kwatera wojenna żołnierzy niemieckich z czasów I wojny światowej oraz pomnik wraz z tablicą, płaskorzeźbami i krzyżem żeliwnym, które znajdują się we wschodniej części cmentarza garnizonowego przy Norbertańskiej doczekały się remontu. Przetarg na prace w tej części nekropolii wygrała warszawska firma Usługi ogólnobudowlane Henryk Gochna. Do 15 września (chyba że plany pokrzyżuje wyjątkowo niesprzyjająca pogoda) konserwator powinien kompleksowo odnowić monument, a także okalający mogiły murek. Wyremontowane zostaną m.in. cztery mogiły zbiorowe wraz z 25 krzyżami, pomnik wraz z popękaną tablica inskrypcyjną z marmuru karraryjskiego z nazwiskami poległych w 1915 r. żołnierzy niemieckiej armii, napisy nagrobne odzyskają swój dawny blask podobnie jak płaskorzeźby orłów. Całkiem wymieniony ma zostać krzyż żeliwny - zżarty korozją zostanie nie nadaje się już do renowacji, więc zostanie zamieniony na identyczną kopię, odlane zostanę też nowe kule ozdobne. Odnowiony zostanie również murek okalający kwatery, znikną pokrywające go glony, mech i inne zabrudzenia.
Wyremontowanie tej części cmentarza będzie kosztowało ponad 143 tys. zł.
Jak podaje Jerzy Stefański w "Płocku od A do Z", w latach 1914-1918 na cmentarzu założonym pod koniec XIX wieku przez Rosjan Niemcy chowali poległych różnych armii, przy Norbertańskiej spoczywają więc prochy trzech wrogich armii: polskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Pochowani zostali tam m.in. oficerowie carscy, zołnierze niemieccy walczący w I wojnie światowej, polegli w obronie Płocka w 1920 r. i żołnierze zabici w 1939 r. Pomnik żołnierzy niemieckich uroczyście poświęcono 1 sierpnia 1915 r.
Mogiła żołnierzy niemieckich do remontu
Opublikowano:
Autor: Małgorzata Rostowska
Przeczytaj również:
WiadomościDo połowy września kwatera wojenna żołnierzy niemieckich z czasów I wojny światowej na cmentarzu garnizonowym powinna być jak nowa.
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE