Reklama

Mniej wypadków i nowy komendant policji

Opublikowano:
Autor:

Mniej wypadków i nowy komendant policji - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Policjanci z Mazowsza zaprezentowali statystyki za ubiegły rok. W stosunku do 2014 roku odnotowano mniej rozbojów, przestępstw narkotykowych i kradzieży, wzrosła za to ilość przestępstw gospodarczych, bójek i pobić, częściej zdarzały się także uszkodzenia mienia.

Policjanci z Mazowsza zaprezentowali statystyki za ubiegły rok. W stosunku do 2014 roku odnotowano mniej rozbojów, przestępstw narkotykowych i kradzieży, wzrosła za to ilość przestępstw gospodarczych, bójek i pobić, częściej zdarzały się także uszkodzenia mienia.

Podsumowania policyjnej pracy w 2015 roku dokonano na odprawie kadry kierowniczej z udziałem m. in. wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery, która odbyła się w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

W 2015 roku na terenie garnizonu mazowieckiego odnotowano 41 tys. 820 przestępstw, o tysiąc mniej niż w roku wcześniejszym i o 9 tys. mniej niż w 2013 roku. Na plus funkcjonariusze zaliczyli największy spadek kradzieży cudzych rzeczy (o 308 przypadków), rzadziej zdarzały się także kradzieże z włamaniem (o 164 przypadków), podobnie więcej kierowców nie musiało załamywać rąk na widok pustego miejsca, w którym jeszcze do niedawna stał ich samochód (mniej o 78 przypadków). Zgłoszono także mniejszą ilość rozbojów, przybyło za to bójek i pobić (o 29), uszkodzeń mienia (o 53) oraz przestępstw na tle gospodarczym (wzrost o 109).

Policjantów szczególnie cieszyła mniejsza ilości zdarzeń na drogach, w tym kolizji (19 tys. 170, spadek o 1 proc.) i wypadków (2 tys. 212, spadek o 6,3 proc.). Pocieszający jest także fakt, że w ich wyniku mniej osób straciło życie (317 osób, spadek o 1,9 proc.) lub wymagało szybkiej pomocy medycznej na skutek odniesionych ran (2 tys. 680 osób, spadek o 1,9 proc.). Zdaniem policjantów średni czas reakcji na zgłoszenie w mieście wyniósł 7 minut i 9 sekund, na wsi dłużej – 11 minut i 50 sekund.

W trakcie odprawy wspomniano również o walce z dopalaczami. Od 1 lipca 2015 roku policjanci skontrolowali obiekty handlowe, w których rozprowadzano takie środki, łącznie 167 razy. W rezultacie zabezpieczono 3 tys. 952 sztuk, 1 378,658 gramów dopalaczy i 215 przesyłek.

Zmieniła się obsada na stanowisku Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu. Inspektora Rafała Korczaka zastąpił inspektor Tomasz Michułka, zajmujący się dotychczas przestępstwami kryminalnymi (szkolił się m. in. ze zwalczania aktów terroryzmu oraz uprowadzania osób dla okupu). Tuż przed nominacją był wpierw zastępcą, następnie Komendantem Wojewódzkim Policji w Łodzi.

W całym garnizonie mazowieckim pracuje obecnie 5 tys. 311 policjantów, których wspiera dodatkowo 1 tys. 352 pracowników cywilnych. Komenda zamierza zatrudnić w 2016 roku przeszło 200 osób.

Czytaj też:

Fot. Mazowiecki Urząd Wojewódzki, strona Komendy Wojewódzkiej Policji

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE