Reklama

Mniej pieniędzy dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej

Opublikowano:
Autor:

Mniej pieniędzy dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas podsumowania minionego roku akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej pojawiła się też kwestia mniejszego dofinansowania, jakie uczelnia otrzymała w tym roku. Dr hab. prof. nadzw. Maciej Słodki mówił też o sukcesach uczelni, wśród których największym była zgoda na utworzenie pięciu nowych kierunków.

Podczas podsumowania minionego roku akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej pojawiła się też kwestia mniejszego dofinansowania, jakie uczelnia otrzymała w tym roku. Dr hab. prof. nadzw. Maciej Słodki mówił też o sukcesach uczelni, wśród których największym była zgoda na utworzenie pięciu nowych kierunków. 

- Zaczęliśmy ten rok od zmiany struktury uczelni - zaczął Maciej Słodki. - To bardzo duża zmiana, do której, z tego co wiem, uczelnia przymierzała się od dłuższego czasu. Brakowało inicjatywy i kropki nad i.

Jak mówił rektor, zmiany polegały m.in. na zmianach w statucie. Wszystko zostało zatwierdzone na pierwszym posiedzeniu senatu obecnej kadencji. Instytuty zostały zamienione w wydziały, a dyrektorzy stali się dziekanami. 

- Wprowadziliśmy też stanowisko prodziekana ds. nauki, kładąc nacisk na rozwój naukowy poszczególnych wydziałów - mówił Słodki. 

Utworzono także katedry. Z definicji statutu PWSZ wynika, że jest to jednostka prowadząca kształcenie na studiach magisterskich. W minionym roku były więc dwie: katedra pedagogiki i ekonomii. W tym roku są już cztery, bo doszła filologia angielska i pielęgniarstwo. Ponadto uczelnia dostała też zgodę na uruchomienie trzech studiów I stopnia: położnictwo, finanse z elementami matematyki oraz nowe media. Zgoda na te ostatnie przyszła jednak dopiero we wrześniu, więc zostaną uruchomione w przyszłym roku. 

- To ewenement w skali PWSZ-ów, by w ciągu jednego roku uczelnia z sukcesem przygotowała pięć wniosków - podkreślał rektor. 

Pieniędzy jest mniej

Rektor zapewniał też, że uczelnia pracuje nad poprawą wskaźników, według których rozdzielane jest dofinansowanie ze środków ministerstwa. Więcej zatrudnionych nauczycieli akademickich ma się przełożyć na poprawę wskaźnika dostępności. Algorytm wymaga, by na 1 wykładowcę przypadało 13 studentów. 

- Wszystkie kierunki są przekształcone na profil praktyczny. To też element, który jest od nas bezwzględnie wymagany. 

Uczelnia zabrała się też za opracowanie strategii rozwoju naukowego. Każdy wydział niezależnie pracował nad opracowaniem własnej strategii, a po połączeniu utworzą strategię dla całej uczelni. Tutaj rektor też ma jasno określony cel. 

- Celem jest przygotowanie do parametryzacji w 2020 roku, żebyśmy mogli ubiegać się o uprawnienie do doktoryzowania - mówił rektor. Zapewnił przy tym, że pomysł ten zaakceptował minister Gowin, który w czerwcu odwiedził uczelnię.

[ZT]15798[/ZT]

Uczelnia realizuje trzy projekty z dofinansowania unijnego, wśród nich jest projekt E-usługi. Za dwa lat cała obsługa spraw studencki i kadrowych będzie funkcjonować w sieci. PWSZ podpisała też 23 nowe umowy w ramach programu Erasmus. Płoccy studenci mogą wyjechać m.in. do Chorwacji, Włoch, Bułgarii, Serbii czy Grecji. 

- Coraz więcej studentów wyjeżdża, coraz więcej też do nas przyjeżdża. To bardzo fajna sprawa dla tych młodych ludzi. Poszerza znacznie ich horyzonty - mówił rektor. 

Powołano też dział nauki, którego pierwszym zadaniem było utworzenie bazy bibliograficznej publikacji naukowych pracowników PWSZ. Dzięki dotacji z Urzędu Miasta Płocka zakupiono aplikację, która służy do katalogowania prac. Do ogólnodostępnego systemu wprowadzono ponad 600 prac pracowników uczelni. 

Niestety, nie wszystko jest aż tak kolorowe. W tym roku płocka Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa jest jedną z dziesięciu, która dostanie mniej pieniędzy z ministerstwa. Pozostałe 25 ma utrzymane lub zwiększone finansowanie. 

- Z pewnością obecność magisterek nie podnosi nam dotacji - tłumaczył Słodki. - Studia magisterskie na PWSZ są niżej dotowane niż na uniwersytecie. Wielokrotnie podkreślałem, że jest to niesprawiedliwe. To nieeleganckie w stosunku do nas, być może te sygnały zostaną wzięte pod uwagę. Trzeba też powiedzieć, że zdecydowana większość PWSZ-ów nie kształci na kierunkach magisterskich, dlatego te sygnały nie są aż tak mocne. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE