Reklama

Reklama

Mniej małżeństw decyduje się na dzieci, więcej rodzi się za to w niesformalizowanych związkach

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Depositphotos

Mniej małżeństw decyduje się na dzieci, więcej rodzi się za to w niesformalizowanych związkach - Zdjęcie główne

15 maja przypada Międzynarodowy Dzień Rodzin | foto Depositphotos

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W poniedziałek 15 maja przypada Międzynarodowy Dzień Rodzin, święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Urząd Statystyczny w Warszawie z tej okazji podał statystyki dotyczące rodzin. W kwestii typu rodzin widać zachodzące zmiany.

Reklama

To już 30. Międzynarodowy Dzień Rodziny. Święto zostało ustanowione 20 września 1993 roku, aby przypominać o problemach rodzin. Niektórzy pracodawcy 15 maja skracają dzień pracy o 2 godziny w ramach akcji "Dwie godziny dla rodziny". 

Urzędnicy z Urzędu Statystycznego w Warszawie z kolei wzięli pod lupę dane z Narodowego Spisu Ludności i Mieszkań w 2011 i 2021 roku. Przeanalizowali dane dotyczące rodzin.

Definicja "pełnej rodziny" Głównego Urzędu Statystycznego: 

Rodzina, w skład której wchodzą małżonkowie z dziećmi lub bez dzieci oraz osoby tworzące związek partnerski z dziećmi lub bez dzieci i mieszkające w tym samym gospodarstwie domowym.

Coraz mniej par ma dzieci 

Dane z Narodowego Spisu Ludności i Mieszkań z 2021 roku jednoznacznie wskazują, że Płock się wyludnia. Porównując dane do spisu z 2011 roku wychodzi, że w dekadę z miasta, oficjalnie, ubyło blisko 10 tys. mieszkańców. 

Urzędnicy przeanalizowali dane dotyczące rodzin w całym województwie mazowieckim. Tu też nie ma dobrych wiadomości. W skrócie: coraz mniej par ma dzieci, a jeśli już mają, to zazwyczaj jedno lub dwoje. 

- Utrzymanie dzieci staje się coraz droższe. Rosną opłaty za przedszkole, żłobek, nie mówiąc już o zajęciach dodatkowych czy po prostu kosztach życia. Być może zdecydowaliśmy się na trzecie dziecko, ale nie w obecnej sytuacji - mówi nam pani Monika, mama dwójki dzieci. 

W województwie mazowieckim w 2021 roku było ogółem 1 431 700 rodzin. To o 4,2 proc. mniej, niż w 2011 roku. Ile dzieci mają rodziny w województwie mazowieckim?

  • 1 dziecko - 36,5 proc.,
  • w ogóle - 31,3 proc.,
  • 2 dzieci - 24,9 proc.,
  • 3 dzieci - 5,8 proc.,
  • 4 i więcej dzieci - 1,5 proc.
W statystykach widać też, że zmiany zachodzące w typach rodzinach. W 2011 małżeństwa z dziećmi stanowiły 48,4 proc. rodzin, 10 lat później już tylko 42 proc. Wzrósł też odsetek małżeństw bez dzieci - z 25 proc. w 2011 roku do 28,2 proc. w 2021 roku.

Widać za to, że coraz więcej dzieci rodzi się w niesformalizowanych związkach. W 2011 roku takie rodziny stanowiły 1,4 proc. ogółu, a 10 lat później już 2,8 proc.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy