Przeciwnicy wprowdzenia ustawy wskazują, że kuratorzy zyskają znacznie większe uprawnienia, m.in. w kwestii obsady stanowisk dyrektorów szkół. Jeśli przepisy wejdą w życie, kuratorzy będą mogli odwołać dyrektorów, zyskają też znacznie większą rolą w kwestii ich powoływania. Przepisy ograniczą też możliwości działania organizacji pozarządowych na terenie szkół - konieczna do tego będzie zgoda kuratora.
Czytaj więcej: "Lex Czarnek". Andrzej Nowakowski: Takie ustawy cofają polską szkołę w czasy głębokiego PRL-u
Młodzieżowe rady z kilkunastu miast, w tym także Młodzieżowa Rada Miasta Płocka, apelują do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy. Młodzi radni piszą o "haniebnym akcie" i wskazują na szkodliwość zmian.
- My, młodzieżowi radni z polskich miast, miejscowości i gmin, będący reprezentantami głosu młodych Polek i Polaków, wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec ustawy o zmianie ustawy - prawo oświatowe i niektórych innycyh ustaw, tzw. "Lex Czarnek", przyjętej przez Sejm 9 lutego 2022 roku oraz apelujemy do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudy o niezwłoczne zawetowanie tego haniebnego aktu.
W swojej obecnej formie wspomniana ustawa wprowadza bardzo szkodliwe zmiany do systemu zarządzania szkolnictwem w Polsce i będzie miała bardzo negatywny skutek nie tylko dla samej organizacji edukacji, ale również dla osób najbardziej zainteresowanych - polskiej młodzieży.
Polskie szkoły, zamiast pozostać miejscem, gdzie uczniowie i uczennice mogą rozwijać mogą rozwijać swobodnie swoje zainteresowania, uzdolnienia, poznawać samego siebie oraz własne wartości - staną się miejscem codziennego strachu i wynikających z tego ograniczeń edukacyjnych, pozbawionym wolności oraz możliwości wyboru, wykorzystywanym przez władze centralne jedynie do indoktrynacji młodego pokolenia i wychowaniu go w duchu wartości, które wyznaje partia rządząca.
My, młodzież jako najbardziej skrzywdzona przez ten projekt część społeczeństwa, nie możęmy się na to zgodzić. Szkoła powinna być miejscem spokojnej nauki, współpracy z wartościowymi podmiotami, odgrodzonym od politycznych działalności czy to partii rządzącej, czy jakiejkolwiek innej. Miejsce to, jego atmosferę, to jakie wartości są w danej szkole przekazywane - powinni tworzyć uczniowie, rodzice, nauczyciele - ludzie najbardziej w jej życie zaangażowani.
Jeśli ustawa "Lex Czarnek" wejdzie w życie - rola samorządów jako organów prowadzących zostanie zmarginalizowana, wpływ na życie danej szkoły zostanie odebrany młodym ludziom, rodzicom oraz nauczycielom - a przekazany kuratorom, któzy na plecenie władzy będą mogli zablokować każdą organizację, każdy projekt, który uznają za niezgodny ze swoimi wartościami.
Pokładamy ogromne nadzieje w mocy Prezydenta RP, który może zapobiec zniszczeniu Polskiej edukacji przez ten diaboliczny projekt ustawy, który wymierzony jest centralnie w przyszłość młodzieży, a jego uwarunkowanie jest wyłącznie polityczne i na ma na celu ulepszenie polskiego systemu oświaty. Jesteśmy gotowi spotkać się z Panem Prezydentem i przedstawić mu wszystkie nasze argumenty na rzecz zawetowanie tej ustawy.
Apel podpisały także młodzieżowe rady m.in. z Warszawy, Białegostoku, Gdańska, Łodzi, Poznania, Krakowa Rybnika, Sopotu czy Tych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.