W naszym mieście od wtorku odbywają się bowiem 10-dniowe warsztaty, przygotowane przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, po raz pierwszy po trzyletniej przerwie. Dawniej utalentowana młodzież spotykała się zimą w Zakopanem. Tym razem podopiecznych Funduszu gościć będzie Państwowa Szkoła Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Płocku. 35 uczestników warsztatów (chętnych było znacznie więcej) będzie pracować pod okiem znakomitych pedagogów. W zajęciach wezmą też udział wybitni soliści, byli stypendyści Funduszu – skrzypaczka Agata Szymczewska, pianistka Maria Gabryś, gitarzystka Anna Pietrzak oraz wiolonczelista Marcin Zdunik. Wśród muzyków jest m.in. uczeń OSM w Płocku, 11-letni klarnecista Szymon Parulski.
Spotkania w Płocku będą miały jednak nieco inną formę niż tradycyjne kursy muzyczne. Poza lekcjami ze wspomnianymi profesorami, Fundusz przygotował też zajęcia i wykłady dotyczące muzykologii, historii sztuki, literatury, psychologii. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach teatralnych, plastycznych, filozoficznych oraz kursie improwizacji z prof. Szabolcsem Esztenyim. Przewidziano też konsultacje z fizjologiem, Johanną Gultzwiller ze Szwajcarii, która pomoże młodym artystom wyrobić prawidłową postawę ciała podczas gry. Pozamuzyczną atrakcją będzie na pewno możliwość oglądania nocnego nieba przez funduszowy teleskop oraz wycieczka z historykiem sztuki.
– Mamy nadzieję, że program warsztatów pozwoli młodym artystom nie tylko na doskonalenie umiejętności muzycznych, ale także pomoże im rozwinąć wrażliwość i zdolność rozumienia świata. Są to umiejętności potrzebne muzykowi nie mniej niż techniczna biegłość – podkreśla Maria Mach, dyrektor biura KFnrD. – Liczymy także, że obecność osób o podobnych uzdolnieniach i wspólne muzykowanie staną się dodatkowa zachętą do pracy oraz źródłem trwałych przyjaźni.
Co ciekawe, w szkole muzycznej odbędą się dwa koncerty - pierwszy w niedzielę 26 sierpnia o godz.19. Zwieńczeniem warsztatów będzie drugi - w piątek 31 sierpnia o godz. 19, organizatorzy i uczestnicy zapraszają płocczan, wstęp wolny.
Dodajmy, że Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci jest stowarzyszeniem naukowców, artystów, lekarzy i studentów działającym od ponad 30 lat. Co roku ponad pół tysiąca wybitnie zdolnych dzieci bierze udział darmowych obozach naukowych, specjalistycznych warsztatach badawczych, stażach w najlepszych laboratoriach, konferencjach. W roku szkolnym 2011/2012 do programu pomocy wybitnie zdolnym przyjęto 548 uczniów. Wśród nich jest 354 młodych naukowców, 138 muzyków, 33 plastyków i 23 tancerzy baletowych. Trwa ocena wniosków na następny rok szkolny.
fot. KFnrD