o roku tragicznych wydarzeń zarówno z młodymi, jak i seniorami, jest sporo. Tym razem skupmy się na bardzo młodych kierowcach.
Jak pisze money.pl, wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec przekazał, że opracowano projekt, który zakłada obniżenie wieku przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy z 18 do 17 lat.
Ale wcześniejsze prawo jazdy wiązałoby się z dodatkowymi obostrzeniami. Przygotowano projekt, który zakłada obniżenie wieku przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy z 18 do 17 lat.
- Uzyskanie takiego "wcześniejszego" prawa jazdy miałoby być możliwe za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych, a młodzi kierowcy, po zdaniu egzaminu, do osiągnięcia pełnoletności mogliby jeździć tylko w towarzystwie bardziej doświadczonego kierowcy - pisze money.pl.
Co ważne, młodzi nie dostaliby od razu szalonych maszyn, zgoda jest na prowadzenie pojazdów tylko o mocy do 70 kW.
Czy to dobry kierunek?
Jonatan Hasiewicz, radca prawny i doktor nauk prawnych specjalizujący się w prawie o ruchu drogowym w rozmowie z "Rzeczpospolitą" podkreśla, że z punktu widzenia psychologii transportu oraz zasad bezpieczeństwa lepiej jest, gdy 17-letni kierowca prowadzi pojazd w towarzystwie osoby dorosłej, niż gdy 18-latek kieruje samodzielnie.
Prawnik, opierając się na swoim doświadczeniu obrońcy w sprawach dotyczących wypadków drogowych, wskazał, że większość zdarzeń drogowych spowodowanych nadmierną prędkością lub lekceważeniem zasad pierwszeństwa jest dziełem kierowców w wieku od 18 do 25 lat.
To nie byłoby novum, przecież w Niemczech, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech młodzież może prowadzić auta jeszcze przed ukończeniem 18 lat. Co ciekawe, w niektórych stanach USA prawo jazdy można uzyskać nawet w wieku 14-15 lat!
Dodajmy, że wszystkie te działania w Polsce wynikają z inicjatyw Unii Europejskiej, która w 2023 r. przedstawiła dyrektywę zakładającą, że państwa UE umożliwiają przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy kategorii B, C i C1 osobom, które ukończyły 17 lat.
- Młodzi kierowcy do 18. roku życia mieliby prowadzić pojazd w towarzystwie innego kierowcy, a także byliby objęci surowymi karami za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających - dodaje money.pl.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.