reklama
reklama

Miś, milicja, kartki, stare złotówki. Czy Okrąglaki z Miałkówka dostaną drugie życie? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kojarzycie cylindrowe budynki, wchodzące w skład Ośrodka Wypoczynkowego „Lucień” w Miałkówku koło Gostynina? Powstały w latach 60. ubiegłego wieku, miały wysoki standard, ale ośrodek został zamknięty 15 lat temu, a obecnie znajduje się w ruinie.
reklama

Apartamenty nad jeziorem w czasach PRL - to było coś! Ośrodek Wypoczynkowy „Lucień” w Miałkówku, oddalony od Płocka o 30 km, posiadał ponad 120 pokoi z łazienką, budynki zostały połączone szklanymi korytarzami. Kompleks złożony z 4 budynków został wybudowany na działce o pow. ok. 8 ha dla pracowników Żyrardowskich Zakładów Przemysłu Lniarskiego, która miała już wcześniej podobne ośrodki Zakopanem i Śliwinie. 

Niestety, ośrodek działał tylko do 1997 r., bo Żyrardowskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego splajtowały, kompleks odkupił prywatny inwestor, ale i tak ośrodek został zamknięty w 2007 r. Nieruchomość zajęła gmina. Do akcji szybko weszli szabrownicy, większość szyb jest wybita, wyposażenie zniszczone.

Ale pojawiło się światełko w tunelu. Marcin Dryjer, absolwent architektury Politechniki Gdańskiej, postanowił ocalić ośrodek od zapomnienia. Propozycją młodego architekta jest stworzenie Centrum Konferencyjnego i Muzeum PRL-u. Temat szeroko przybliżył ogólnopolski miesięcznik Architektura & Biznes (autorka artykułu: Dobrawa Bies), działający na rynku od 30 lat i uznawany za jeden z najlepszych w Polsce magazynów dla architekta i projektanta (https://www.architekturaibiznes.pl)/.

Marcin postanowił przywrócić dawny blask Okrąglakom wchodzącym w skład ośrodka oraz całkowicie przebudować budynek parterowy, przekształcając go na Centrum Konferencyjne. Postanowił wznieść także nowy budynek, przeznaczony na Muzeum PRL-u.

- Ośrodek ma działać na zasadzie maksymalnej imersji, tak, aby turyści odwiedzający teren poczuli się, jakby przenieśli się w czasie do lat 70. XX wieku. Zamierzam to osiągnąć między innymi poprzez szereg działań — pracownicy ochrony przebrani za milicję, wykorzystanie kartek oraz starych „złotych” jako metody płatności, organizacji wieczorów filmowych z twórczością Barei, wyświetlanych na ścianie Muzeum — wylicza Marcin Dryjer.

W każdym z Okrąglaków zaproponował ogród w atrium, które zamknął stalowo-szklaną konstrukcją. Ściany ozdobił tapetami w roślinne wzory, a parter każdego z budynków ma inną funkcję, są to: strefa gastronomiczna, sala restauracyjna, lokale usługowe. Wyjątkiem jest mniejszy Okrąglak, w którym usunięty został strop między kondygnacjami, a jego funkcje przekształcono na salę taneczną, gdzie odbywać mają się imprezy okoliczne i fajfy.

W miejscu budynku parterowego autor zaprojektował Centrum Konferencyjne z dwiema kondygnacjami nadziemnymi i tarasem użytkowym na ostatniej kondygnacji, który pełni funkcję foyer. 

Na terenie ośrodka mogłoby powstać Muzeum PRL-u, połączone z resztą obiektów charakterystycznym łącznikiem. Co ciekawe, autor nawiązało do PRL rzeźbą Misia. 

- Tak, powstał „Miś”. „Miś” na miarę naszych możliwości — dlatego nie jest ze słomy, a z aluminium — tłumaczy autor.

Tak więc pomysł już jest, bardzo ciekawy. Ale to na razie pomysł, projekt. Czy znajdzie się inwestor, chętny do zainwestowania milionów w Miałkówku? Czas pokaże...

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama