Reklama

Minęło 20 lat od tajemniczej śmierci

Opublikowano:
Autor:

Minęło 20 lat od tajemniczej śmierci - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 17 października mija 20 lat od śmierci Dariusza Stolarskiego, działacza opozycyjnego, którego ciało znaleziono na przystanku na Podolszycach. Okoliczności jego śmierci wciąż pozostają nieznane, a w oficjalną wersję wydarzeń jego przyjaciele nigdy nie uwierzyli.

17 października mija 20 lat od śmierci Dariusza Stolarskiego, działacza opozycyjnego, którego ciało znaleziono na przystanku na Podolszycach. Okoliczności jego śmierci wciąż pozostają nieznane, a w oficjalną wersję wydarzeń jego przyjaciele nigdy nie uwierzyli.

Dariusz Stolarski od sierpnia 1980 do grudnia 1981 był jednym z najmłodszych działaczy płockiej Solidarności. Po ogłoszeniu stanu wojennego, jako nastolatek, zaangażował się w działalność konspiracyjną. Kiedy doszedł do wniosku, że starsi koledzy z „S” są zbyt mało aktywni, swoje sympatie przeniósł na Konfederację Polski Niepodległej.

W marcu 1986 roku został aresztowany za działalność niepodległościową. Trafił do wiezienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, z którego wyszedł w trzy miesiące później na mocy amnestii (czerwiec 1986 r.). W maju 1988 był jednym z założycieli Płockiej Rady „Solidarności”. Nie godząc się z ustaleniami Okrągłego Stołu, opuścił ją w kwietniu 1989, po czym skoncentrował się na działalności w Federacji Młodzieży Walczącej w Płocku, której był współzałożycielem (wraz z ludźmi, których poznał podczas głodówki w podkutnowskim Głogowcu).

Jak wspomina Mariusz Nosarzewski, przyjaciel Darka Stolarskiego, jeden z założycieli płockich struktur FMW, członkowie Federacji uczestniczyli w tworzeniu MRK „S” Region Płock, Płockiej Rady „Solidarności”, Płockiego Klubu Politycznego. Utrzymywali stałą współpracę z KPN, PPS, PPN, PPZ oraz działającym przy parafii św. Stanisława Kostki w Płocku Duszpasterstwie Akademickim „Petroklezja”. Organizowali kolportaż prasy podziemnej, prowadzili obserwację funkcjonariuszy SB oraz akcje ulotkowe, malowali napisy na murach.

Wspólnie z Komisją Zakładową NSZZ „Solidarność” MZRiP Federacja zorganizowała w sierpniu i wrześniu 1988 r. wiece poparcia dla akcji strajkowych robotników Wybrzeża i Śląska.

Uważając, że porozumienia Okrągłego Stołu to przejaw kolaboracji z władzami komunistycznymi, płockie struktury FMW odmówiły współpracy z Komitetem Obywatelskim i zbojkotowały czerwcowe wybory 1989 r.

Mariusz Nosarzewski, powiedział nam, że Darek Stolarski był jednym z przedstawicieli płockiej Federacji wziął udział Ogólnopolskiej Konferencji Środowisk Młodzieżowych, 4-5 lutego 1989 roku w gmachu Politechniki Warszawskiej. Prowadził też szeroko zakrojoną działalność edytorską, wydając „Orlęta” czyli pismo FMW w Płocku oraz pisma młodzieżowe „Elektryk”, „Jagielloniak”, „Małachowiak”.

Chcąc dalej działać na rzecz budowy nowej polskiej rzeczywistości, w 1990 roku odnowił swoje kontakty z KPN-em. Po wyborach 1991 roku został dyrektorem biura poselskiego Michała Tokarzewskiego z KPN-u. Wystartował w wyborach samorządowych, ale zabrakło mu kilku głosów, aby wejść do Rady Miasta.

W niedzielę 17 października 1993 roku ciało Darka Stolarskiego zostało odnalezione na jednym z przystanków autobusowych na Podolszycach. Anonimowy policjant, który pojawił się na miejscu zdarzenia, mówił, że Darek leżał na ławce, rękami obejmując jeden ze słupków. Z tyłu głowy miał trzycentymetrową ranę. Według biegłych z warszawskiej Akademii Medycznej, przeprowadzających sekcję zwłok, nie mogła ona być przyczyną śmierci. Z oficjalnego komunikatu wynikało, że ze względu na zmiany miażdżycowe przyczyną zgonu Darka mogła być niewydolność oddechowo-krążeniowa (czyli zawał serca). Co zdarzyło się tamtej nocy między 1 a 2, wciąż pozostaje tajemnicą.

Tablica upamiętniająca śp. Dariusza Stolarskiego została odsłonięta i poświęcona 24 października 2009 r. W16. rocznicę śmierci ten niezłomny działacz niepodległościowy odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, nadanym przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

W dwudziestolecie śmierci Dariusza Stolarskiego planowane są w Płocku obchody, które rozpoczną się w piątek 18 października w południe od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod pamiątkową tablicą. Kwadrans później w ratuszowej auli rozpocznie się konferencja naukowa „Darek Stolarski – 20. rocznica śmieci – Lider Młodzieży Niepokornej, FMW – 30. rocznica powstania”. Na 18.15 w Novym Kinie Przedwiośnie zaplanowany jest Przegląd Filmów o Niepokornych, podczas którego obejrzeć będzie można obrazy „Nadchodzi nas czas”, „Stan wojenny w Płocku” oraz „Zadymy młodzieżowe w okresie stanu wojennego”.

W sobotę o 16.45 planowane jest złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie i pod tablicą Dariusza Stolarskiego. O 18 na Stanisławówce rozpocznie się msza za ojczyznę (a także za bł. księdza Jerzego Popiełuszkę, śp. .Dariusza Stolarskiego i wszystkich bohaterów stanu wojennego). Na 19 zaplanowany jest koncert Tria Łódzko-Chojnowskiego, śpiewającego pieśni i piosenki Jacka Kaczmarskiego.

Fot. Archiwum prywatne

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE