Reklama

Reklama

Miliony na mazowieckie zabytki. Są pieniądze na ich renowację

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Materiały prasowe

Miliony na mazowieckie zabytki. Są pieniądze na ich renowację - Zdjęcie główne

foto Fot. Materiały prasowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Do 22 lutego można ubiegać się o dotację na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy mazowieckich zabytkach. Na ten cel samorząd województwa przeznaczył 6 mln zł.

Reklama

Nabór wniosków właśnie ruszył. Można przesyłać je od poniedziałku, 25 stycznia. Jak podają w samorządzie Mazowsza, o dofinansowanie może wystąpić każdy, kto jest właścicielem bądź posiadaczem zabytku wpisanego do rejestru lub zarządza takim obiektem. To już kolejna odsłona programu, w ramach którego dofinansowano już ponad 250 takich inwestycji.

 - Dzięki temu programowi wsparcia odnowionych zostało wiele obiektów sakralnych, dworków czy pałaców - mówił Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Często oprócz dawnego wyglądu, zyskały też nowe funkcje. Zachęcam do składania wniosków w tegorocznym naborze - dodaje.

Maksymalna dotacja może wynieść 200 tys. zł i ma być udzielana m.in. na prace konserwatorskie. Co ważne, ubiegający się o wsparcie mogą złożyć tylko jeden wniosek. 

- Chcemy, aby jak najwięcej zabytków zostało zrewitalizowanych - tłumaczył wicemarszałek Wiesław Raboszuk. - Tak, aby mogły zostać udostępnione publiczności i spełniać swoją rolę kulturalną czy turystyczną - dopowiedział.

Wnioskujący mogą się ubiegać o środki także na zabezpieczenie zabytków, w tym m.in. odnowienie lub całkowite odtworzenie tynków i okładzin architektonicznych, okien, ościeżnic, okiennic, zewnętrznych odrzwi i drzwi, więźby dachowej czy pokrycia dachowego.

Dotacje to również pieniądze na zakup materiałów konserwatorskich czy budowlanych. Za te środki będzie można także sporządzać ekspertyzy techniczne i konserwatorskie, przeprowadzać badania konserwatorskie lub architektoniczne.

Wniosek należy złożyć w wersji papierowej i w wersji elektronicznej w postaci otwartego pliku tekstowego wraz z załącznikami do 22 lutego. Można to zrobić  osobiście w urzędzie marszałkowskim w Warszawie lub w płockiej delegaturze. Wniosek wyślemy także listownie na adres korespondencyjny urzędu (z dopiskiem „Wniosek o udzielenie dotacji w zakresie ochrony zabytków i opieki nad zabytkami”) lub poprzez profil zaufany e-PUAP.

Szczegółowe informacje dotyczące naboru znajdują się na stronie internetowej mazovia.pl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy