Reklama

Miliony na drogę w powiecie płockim. Rząd w oślej ławce?

Opublikowano:
Autor:

Miliony na drogę w powiecie płockim. Rząd w oślej ławce? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiat płocki otrzymał ponad 7,6 mln zł dotacji na modernizację drogi Szumanie-Bielsk. Przy okazji podpisania umowy politycy PSL i PO odnieśli się też do poczynań polskiego rządu.

Powiat płocki otrzymał ponad 7,6 mln zł dotacji na modernizację drogi Szumanie-Bielsk. Przy okazji podpisania umowy politycy PSL i PO odnieśli się też do poczynań polskiego rządu.

Umowę podpisano w piątek w płockiej delegaturze Urzędu Marszałkowskiego. Tym razem gości było tak wielu, że organizatorzy musieli dostawić kilka stołów.

Umowę podpisali marszałek województwa Adam Struzik i wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz starosta płocki Mariusz Bieniek i wicestarosta płocki Iwona Sierocka. W sali byli także posłowie Marcin Kierwiński i Piotr Zgorzelski, dyrektor delegatury Tomasz Kominek, skarbnik powiatu, wiceprzewodnicząca rady powiatu. 

Całkowita wartość projektu to nieco ponad 8 mln zł. Dofinansowanie jest więc bardzo wysokie, bo to 7 mln 655 tys. zł, w tym ponad 6,4 mln dotacji unijnej oraz 1,2 mln zł z budżetu państwa. Droga powiatowa nr 3759W Szumanie-Bielsk to popularna trasa między powiatami płockim i sierpeckim. Odcinek 7,5 km zostanie zmodernizowany, nawierzchnia poszerzona do 6 m, przebudowane zostaną dwa mostki w miejscowościach Siemienie i Giżyno. Naprawiona zostanie nawierzchnia skrzyżowań i zjazdów. Jezdnie zostaną odwodnione, a pobocza uporządkowane. Pojawią się też nowe bariery ochronne.

- Takiej gwiazdki to jeszcze nigdy nie mieliśmy jako powiat. Nie spodziewałem się, że tak dużo inwestycji uda nam się już w pierwszym roku tej kadencji rozpocząć lub zrealizować z wykorzystaniem środków województwa - podkreślił starosta płocki Mariusz Bieniek. - Ta najnowsza inwestycja to będzie milowy krok w powiecie.

Wyliczał też inne inwestycje z finansowym wsparciem samorządu województwa. W 2019 r. powiat wyda na inwestycje drogowe 20 mln zł, większość to dotacje. Wśród zakończonych inwestycji jest np. droga Bulkowo - Dzierżanowo - Kobylniki. To aż 10 km, trasa łącząca m.in. dwie drogi krajowe, wygodny skrót. 

Zadowolony z planów remontowych był poseł PSL Piotr Zgorzelski, mieszkaniec gminy Bielsk.

- Ludzie prosili o modernizację tej drogi, bo jest ona w bardzo złym stanie. Dziękujemy w imieniu mieszkańców gminy. Stosujemy zasadę zrównoważonego rozwoju, jesteśmy otwarci na potrzeby subregionów. I ta pomoc idzie, przy wsparciu pieniędzy unijnych, o które potrafiliśmy zadbać - mówił Zgorzelski. - Mam nadzieję, że dzisiejszy rząd, mimo że siedzi w Unii w oślej ławce, nie ma tam przyjaciół i sojuszników, będzie potrafił wywalczyć dla Polski budżet unijny. Przynajmniej w takim stopniu, w jakim my wywalczyliśmy.

Starosta mocno protestował przeciw pomysłom rządu, by podzielić Mazowsze. 

- Apeluję do wszystkich, zróbmy wszystko, by wizja podziału województwa była tylko mydlaną bańką, która po 13 października pęknie i do tego nie dojdzie - mówił Bieniek. - Ja zapraszam pomysłodawców do wizyty w terenie, do wytłumaczenia ludziom, że takich dróg nie będzie, że nie będziemy inwestować w oświatę, doposażać pracowni. Nikt nie patrzy na to w sposób perspektywiczny, a tylko przez pryzmat wyborów. To niesprawiedliwe, krzywdzące. My, samorządowcy, mówimy stanowcze nie.

Poseł PO Marcin Kierwiński podkreślał, że każda inwestycja w tym regionie jest na wagę złota. 

- Zwłaszcza w czasach, gdy ciężar budowy spoczywa na samorządzie, bo sukcesy inwestycyjne  rządu w drogownictwie są wątpliwe - mówił Kiewiński. - Trzeba przypomnieć, że droga S 10 w roku 2015 była przygotowana do realizacji, zapisana w programie przez rząd PO i PSL. A po czterech latach cały czas się mówi, że ta inwestycja ruszy. Czas, żeby wreszcie ruszyła!

Poseł PO dodał, że środki zaproponowane Polsce w projekcie budżetu unijnego są aż o 100 mld zł niższe, niż wcześniej. 

- Trzeba upomnieć się skuteczniej o pieniądze dla Polski. Ale do tego potrzebna jest większa determinacja ze strony rządu. Codzienna praca, której obecnie brakuje - alarmował Kierwiński.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE