Reklama

Reklama

Miliardy z Unii Europejskiej na rozwój Mazowsza. Pieniądze także dla Płocka i regionu

Opublikowano:
Autor:

Miliardy z Unii Europejskiej na rozwój Mazowsza. Pieniądze także dla Płocka i regionu - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeszcze w marcu wystartują pierwsze konkursy o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Chodzi o środki w ramach programu "Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027". Z dofinansowania skorzystają m.in. przedsiębiorcy, samorządowcy czy organizacje społeczne.

Reklama

Wystartowała długo wyczekiwana perspektywa unijna. W jej ramach 16 województw otrzyma łącznie 153 mln zł. Jak wyliczają w województwie mazowieckim, oznacza to, że 44 proc. środków objętych umową partnerstwa będzie do dyspozycji regionów. Do Mazowsza trafi około 10 miliardów złotych. 

Środki te zostaną podzielone na lata i kwartały. Tylko w 2023 roku ogłoszone zostaną aż 42 konkursy i nabory, których wartość przekroczy 1,7 mld zł. 

- Wsparcie z unii jest bardzo ważne i jego efekty widać na każdym kroku - mówił Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - To rozwój badań i nauki, nowe szpitale, drogi czy obwodnice. W nowej perspektywie szczególnie ważne będzie przystosowanie do zmian klimatu i transformacja energetyczna.

Środki unijne w nowej perspektywie będą mogły być wykorzystane chociażby na dostosowanie do zmian klimatu, działania społeczne czy aktywizację zawodową. Będą też pieniądze na prace badawczo-rozwojowe, innowacje biznesowe, wsparcie edukacji oraz przebudowę dróg.

- Prawie 15 proc. środków zarezerowoano na wspieranie innowacyjnej i inteligentnej transformacji gospodarczej Mazowsza, a ponad 30 proc. na zielony rozwój województwa - wyliczał podczas konferencji prasowej Macie Wajda, dyrektor biura rozwoju regionalnego i funduszy europejskich w urzędzie marszałkowskim. - Najwięcej środków, bo około 37 proc. całej alokacji EFS+ zostanie przeznaczone na działania związane z aktywną integracją, rozwojem usług społecznych i zdrowotnych.

W ramach programu regionalnego pieniądze trafią też do Płocka i regionu. Jak przypomniano podczas spotkania z dziennikarzami, w ramach poprzedniej perspektywy (2014-2020) beneficjenci z subregionu płockiego złożyli 495 wniosków. Zrealizowano 290 z nich na kwotę ponad 514 mln zł. Wartość podpisanych umów wyniosła zaś ponad 785 mln zł. 

Pierwsze konkursy rozpoczną się pod koniec marca. Będzie można składać wnioski o dofinansowanie zakupu średnich oraz ciężkich samochodów ratowniczych dla OSP. Samorządy będą mogły ubiegać się także o fundusze na budowę lub modernizację oczyszczalni ścieków oraz rozwój sieci kanalizacyjnej. 

31 marca wystartują również konkursy na wsparcie przedsiębiorców społecznych i tych z zakresu ekonomii społecznej. Do dyspozycji będą również środki na działanie powiatowych urzędów pracy.

Kolejne konkursy będą uruchamiane w ramach drugiego, trzeciego i czwartego kwartału. Szczegółowy harmonogram naborów w ramach programu "Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027" znajdziemy na stronie funduszedlamazowsza.eu

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy