Reklama

Mieszkanka do prezydenta: Dzięki tężni mamy mały Ciechocinek. Ustawimy kolejną?

Opublikowano:
Autor:

Mieszkanka do prezydenta: Dzięki tężni mamy mały Ciechocinek. Ustawimy kolejną? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jedna z płocczanek na spotkaniu z prezydentem Płocka zachwycała się tężnią na osiedlu Winiary. - Ja im tej tężni zazdroszczę, Boże kochany - mówiła. - Tylko nie to miejsce.

Jedna z płocczanek na spotkaniu z prezydentem Płocka zachwycała się tężnią na osiedlu Winiary. - Ja im tej tężni zazdroszczę, Boże kochany - mówiła. - Tylko nie to miejsce.

We wtorek odbyło się spotkanie prezydenta miasta z radnym i mieszkańcami z osiedla Kochanowskiego w siedzibie Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”. Włodarza miasta zapytano m.in. o zagospodarowanie kirkutu, czyli cmentarza żydowskiego przy ul. Mickiewicza w Płocku. Teren wymaga uporządkowania.

Andrzej Nowakowski z początku przypominał, że już przy remoncie ul. Traugutta potrzebne były uzgodnienia z gminą żydowską.

- Odbyła się rozmowa z nimi już przy okazji remontu ul. Traugutta odnośnie ewentualnego zagospodarowania tego terenu. Chciałbym wrócić do tematu, mógłby być bardzo ładny teren zielony w centrum miasta. Rozpoczniemy dalsze starania, aby móc, zgodnie zresztą z zaleceniami, prośbami ze strony gminy żydowskiej, zrewitalizować tę przestrzeń. Tak, aby stałą się bardziej przyjazna mieszkańcom. Pamiętajmy, to teren, na którym był cmentarz. W tej sytuacji bardzo trudno przekonać do pewnych pomysłów. Na pewno to będzie dalej teren zielony. Pytanie na jak duże ingerencje ewentualnie zgodzi się gmina żydowska. Idziemy w tym duchu, aby to był teren zielony, skwer, bardziej uporządkowany niż obecnie, oświetlony, bo tego brakuje. Rozmowy w w tym temacie wymagają dużej delikatności.

Zapytany o możliwe tereny rekreacyjno-zielone np. przy ul. Wschodniej, Żwirki i Wigury, włodarz Płocka zapewniał, że w miarę możliwości Ratusz stara się reagować pozytywnie na takie pomysły. - Sądzę, że warto realizować, chociaż nie mówię, że już teraz. Weźmiemy to pod uwagę w momencie podziału środków na tereny zielone.

Pani Grażyna chwaliła tężnię na osiedlu Winiary.

- Od niedzieli jestem świadoma, że mamy coś wspaniałego. Jadąc rowerem, nie wierzyłam, że mamy mały Ciechocinek. Rewelacyjne oddychanie, coś wspaniałego. Ale za wyjątkiem jednej rzeczy. Są fajne ławeczki. Usiadłam sobie, patrzę w jedną stronę i zakład pogrzebowy. Usiadłam z drugiej strony, prosektorium. Usiadłam dalej, szpital. Ja im tej tężni zazdroszczę, Boże kochany. Tylko nie to miejsce. W związku z tym mam taką prośbę, niech pan prezydent pomyśli o naszym osiedlu. Byśmy tam, jako mieszkańcy, siedzieli od rana do wieczora.

Na co prezydent odrzekł: - Pani Grażyna opowiedziała tak pół żartem, pół serio. Wiem, że tężnia wzbudza wiele emocji. Czasem pozytywnych, czasem negatywnych. Proszę pamiętać, że to projekt z budżetu obywatelskiego. Każdy taki projekt staramy się uzgadniać z wnioskodawcą, co dotyczy lokalizacji czy nawet ławeczek, aby było to zgodne z oczekiwaniami pomysłodawcy. Możemy się śmiać, że tężnia stoi między prosektorium. A jest tam jeszcze izba wytrzeźwień. To ktoś powie, panie prezydencie, skoro na tym osiedlu jest izba wytrzeźwień, szpital, zakład pogrzebowy, prosektorium, to nie robić tężni? Oni wygrali, wybrali ten projekt w budżecie obywatelskim, wskazali miejsce, że chcą w tym magicznym kwadracie mieć jeszcze tężnię. Wy na swoim osiedlu pokazaliście, że jesteście bardzo skuteczni w zgłaszaniu i realizacji projektów. Ja się nie uchylam. Projekt tężni na osiedlu Winiary wzbudzał kontrowersje jeszcze z jednego powodiu. Okazał się kosztowniejszy niż nam się wydawało, bo sądziliśmy, że chodzi o 200-300 tys, a wyszło ponad 700 tys. zł.

W takim razie zasugerowano, aby tężnia znalazła się może na terenie... kirkutu. - Nikt nie pozwoli ustawić tam tężni - odpowiedział prezydent Płocka. - Jeśli gmina żydowska się zgodzi, mógłby powstać skwer. Ale nie łudźmy się, że wyrazi zgodę na ustawienie tężni - powtórzył.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE