Reklama

Mieszkanie dla Młodych – tak czy nie?

Opublikowano:
Autor:

Mieszkanie dla Młodych – tak czy nie? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Program „Mieszkanie dla Młodych” to propozycja przeznaczona dla osób chcących w końcu zamieszkać na swoim – nie tylko dla rodzin, ale dla każdego, kto ma do 35 lat i spełnia określone wymagania. Program ten cieszy się dużym powodzeniem, ponieważ dzięki niemu można otrzymać dopłatę do kredytu w wysokości od 10% do aż 30%, co oznacza zwykle kilkadziesiąt tysięcy złotych. Czy jednak warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Program „Mieszkanie dla Młodych” to propozycja przeznaczona dla osób chcących w końcu zamieszkać na swoim – nie tylko dla rodzin, ale dla każdego, kto ma do 35 lat i spełnia określone wymagania. Program ten cieszy się dużym powodzeniem, ponieważ dzięki niemu można otrzymać dopłatę do kredytu w wysokości od 10% do aż 30%, co oznacza zwykle kilkadziesiąt tysięcy złotych. Czy jednak warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Dla kogo „Mieszkanie dla Młodych”?

Jak zostało już wspomniane, program „Mieszkanie dla Młodych” jest przeznaczony dla osób w określonym wieku, ale ponadto trzeba spełnić też dodatkowe wymagania. Są wśród nich w szczególności:

- brak posiadania własnego mieszkania, także w przeszłości – nie dotyczy osób lub rodzin z trojgiem dzieci
- kredyt zaciągnięty na przynajmniej 50% wartości mieszkania, na minimum 15 lat
- odpowiednia cena mieszkania dla danej lokalizacji mieszcząca się w limicie

Jaką dopłatę można otrzymać?

Wysokość dopłaty jest zależna głównie od liczby dzieci. Warto pamiętać o tym, że dopłata dotyczy wkładu własnego i naliczana jest tylko do 50 m2 mieszkania, a w przypadku osób lub rodzin z trojgiem dzieci do 65 m2.

Wysokość dopłaty:

- 10% dla osób samotnych i małżeństw bez dzieci
- 15% dla osób i małżeństw wychowujących co najmniej jedno dziecko
- 20% dla osób i małżeństw wychowujących dwoje dziecko
- 30% dla osób i małżeństw wychowujących przynajmniej troje dzieci

Można też otrzymać dopłatę w wysokości dodatkowych 5% na wcześniejszą spłatę części kapitału kredytu w sytuacji, gdy w ciągu 5 lat od momentu kupna mieszkania rodzina powiększy się o trzecie lub kolejne dziecko.

Jakie są minusy?

Przede wszystkim do programu nie kwalifikują się wszystkie nowe mieszkania w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy innych miastach, gdzie ceny nieruchomości są wysokie, mają ich mniej do dyspozycji. Także przy zawieraniu umowy z „MdM” mogą pojawić się dodatkowe koszty, co spowoduje, że kredyt nie będzie tak atrakcyjny, jak ten bez problemu. Również uczestnik programu nie może w okresie 5 lat sprzedać czy wynająć mieszkania czy kupić innej nieruchomości – wtedy naraża się na konieczność zwrócenia części dopłaty.

Czy zatem warto korzystać z programu? Najlepiej dokładnie sprawdzić koszty związane z kredytowaniem zarówno z „Mieszkaniem dla Młodych”, jak i bez niego, a następnie podjąć decyzję, biorąc też pod uwagę minusy tego rozwiązania.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE