Reklama

Mieszkańcy zdziwieni na widok tabliczki z taką nazwą ulicy

Opublikowano:
Autor:

Mieszkańcy zdziwieni na widok tabliczki z taką nazwą ulicy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - A może chodziło o Leonarda DiCaprio – żartuje jeden z mieszkańców. - Leonarda Teligi na próżno szukać – dodaje. Za wyjątkiem napisu na tej tabliczce.

- A może chodziło o Leonarda DiCaprio – żartuje jeden z mieszkańców. - Leonarda Teligi na próżno szukać – dodaje. Za wyjątkiem napisu na tej tabliczce.

Nikt nie kojarzy Leonarda Teligi, ale już Leonida owszem. W końcu to Leonid Teliga jako pierwszy Polak wypłynął w rejs wokół ziemi na jachcie „Opty” w 1967 roku. Trwający dwa lata i dwa miesiące rejs rozpoczął w Casablance. Wcześniej, w czasie II wojny światowej Teliga był oficerem piechoty Wojska Polskiego II RP i Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.

Niestety po powrocie ze swego samotnego rejsu był już niemal u kresu innej podróży. Do szpitala trafił z objawami nowotworu. Zmarł w maju 1970 roku. Zdążył jeszcze opisać swoją niełatwą wyprawę.

Dziś są jego imieniem nazywane szkoły, drużyny harcerskie, jacht, co roku w rocznicę zakończenia rejsu przyznawana jest przez redakcję „Żagli” nagroda im. Leonida Teligi, są też ulice Teligi w Warszawie na Ursynowie, Krakowie, Łebie, Koszalinie, Grodzisku Mazowieckim i w Kutnie. Ulica Teligi w Płocku jest od kilku dekad. Jak napisał Piotr Gryszpanowicz w „Leksykonie nazw płockich ulic”, była to jedna z wielu nazw ulic, które wprowadzono uchwałą Miejskiej Rady Narodowej 10 października 1977 roku. Autor zamieścił informację, iż ta ulica – zgodnie z danymi z 2015 roku – ma 316 metrów długości i mieszkają przy niej 92 rodziny.

Niestety, ktoś kto postawił nową tabliczkę w ramach Systemu Informacji Miejskiej na osiedlu Radziwie, a paradoksalnie było to dokładnie po 40 latach od nadania nazwy dla tej ulicy, nie wykazał się zbyt dużą wiedzą, nazywając Leonida Leonardem. O sprawę upomniał się więc miejski radny z Radziwia, Tomasz Kominek, prosząc o wymianę tabliczki z poprawnym imieniem, na jaką znany żeglarz zasługuje.

Miejski Zarząd Dróg zgłosił sprawę wykonawcy tabliczki. Obiecano jej wymianę. Dziś jest już właściwa. Z tymi tabliczkami to generalnie jest ambaras, czy ktoś sprawdza ich treść przed umieszczeniem. Bo trochę wstyd, że na ul. Sienkiewicza tuż przy skrzyżowaniu z al. Kilińskiego, od dawna wisi tabliczka z błędem ortograficznym. A pewnie będzie tam nadal co najmniej, zgodnie z treścią na niej zamieszczoną, do 30 listopada.

 

Fot. 1 - dołączona do interpelacji 

Fot. 2 - ul. Sienkiewicza, Karolina Burzyńska / Portal Płock

[ZT]16809[/ZT]

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE