Reklama

Mieszkańcy protestują na komisjach. Zebrali ponad tysiąc podpisów

Opublikowano:
Autor:

Mieszkańcy protestują na komisjach. Zebrali ponad tysiąc podpisów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wystarczyło wpisanie jednego adresu szkoły do uchwały przyjętej przez radnych w styczniu. Mieszkańcy Radziwia byli zaskoczeni takim obrotem sprawy. W tym tygodniu zjawili się w Ratuszu, aby dać wyraz swojemu niezadowoleniu. Pytają dlaczego ich dzieci w związku z reformą edukacji mają uczyć się w starej, od dawna nieremontowanej szkole, skoro jest bardzo dobrze wyposażony budynek gimnazjum.

Wystarczyło wpisanie jednego adresu szkoły do uchwały przyjętej przez radnych w styczniu. Mieszkańcy Radziwia byli zaskoczeni obrotem sprawy. W tym tygodniu zjawili się w Ratuszu, aby dać wyraz swojemu niezadowoleniu. Pytają dlaczego ich dzieci w związku z reformą edukacji mają uczyć się w starej, od dawna nieremontowanej szkole, skoro jest bardzo dobrze wyposażony budynek gimnazjum. 

Delegacja mieszkańców Radziwia zjawiła się we wtorek na komisji edukacji, zdrowia i polityki społecznej w ratuszu. Mieli ku temu powód, chodziło o gimnazjum i podstawówkę. Oba budynku mieszczą się na ich osiedlu, tyle że różnią się od siebie jedynie nazwą i adresem. Przede wszystkim chodziło o standard wnętrza, w którym uczą się dzieci. W związku z reformą edukacji przyjęto, że po włączeniu gimnazjum od września w struktury Szkoły Podstawowej nr 5, dzieci z klas 1-3 mają uczyć się w budynku obecnej podstawówki przy ul. Cichej 12a, starsze klasy w Gimnazjum nr 3 z wejściem od strony ul. Krakówka. To właśnie adres umieszczany w dokumentach Ratusza stanowił problem dla mieszkańców Radziwia, ponieważ chcieli aby nie brzmiał Cicha 12 a, jak wpisano w styczniu do uchwały, tylko Krakówka 4. Według nich zmiana zagwarantuje, że za dwa lata dzieci nie będą musiały uczyć się w starym budynku podstawówki.

- Chcemy, aby dzieci uczyły się w nowoczesnym budynku obecnego gimnazjum, który nie wymaga remontu – mówiła przewodnicząca tamtejszej rady osiedlowej, Teresa Kijek. - Owszem, wśród mieszkańców jest pewien sentyment do podstawówki, lecz ona ma już 55 lat. Nie ma pieniędzy na remont.

Dla rodziców z Radziwia sprawa była ważna, zaproszono na spotkanie prezydenta Andrzeja Nowakowskiego. Teresa Kijek także się zjawiła: - Było około stu osób, wszyscy jednomyślni w sprawie nowoczesnego budynku z adresem Krakówka 4. Uczestniczyło w tym spotkaniu siedmiu radnych rady miasta wszystkich opcji. Mieszkańcy pytali dyrekcji, dlaczego miałoby być odwrotnie. Prezydent był zdziwiony. Stwierdził, że pierwszy raz słyszy, aby mieszkańcy chcieli czegoś innego, ponieważ dyrekcja zapewniał, że chcą zostać w starym budynku.

Dalej już przewodnicząca rady osiedlowej wspominała, że rzeczywiście są osoby popierające taki wariant z wykorzystaniem starego budynku, w tym dyrektorka podstawówki. Rodzice poprosili je o uzasadnienie. - Dyrektorka wstała i powiedziała: Czy ja źle uczę państwa dzieci, a może nie dbam o budynek? Jedna z nauczycielek, która przedstawiła się jako rodowita Radziwianka, stwierdziła, że nikt z obecnych nie wie czym jest miłości i dbałość o dzieci. Ponownie żadnej informacji na temat upartego przylepienia do starych murów. Od innej osoby, byłego radnego miejskiego, usłyszeliśmy, że po co zmieniać, będzie duży koszt pieczątek. W gimnazjum urządzono 12 boksów na szatnie dla uczniów, w bibliotece są przesuwane regały, mamy pracownie przedmiotowe od poszczególnych przedmiotów. A jak to wygląda w podstawówce? Uczniowie muszą zakładać palta, aby wyjść na zewnątrz i dostać się do sali gimnastycznej urządzonej w starej kotłowni. Oni tacy spoceni po ćwiczeniach znów wychodzą na dwór. Większość radnych nie było nigdy w tych budynkach, nie zna realiów.

Z Teresą Kijek zjawiły się inne mieszkanki osiedla. - Moje dziecko ma problemy ze zdrowiem – mówiła jednak z matek. Odnosiła się do starej podstawówki: - Nie ma tam wentylacji. Jak rodzice mówią, że jest grzyb, to panie nauczycielki zaprzeczają. Musiałam iść z dzieckiem na konsultację do lekarza specjalisty. Zrobiło mi się wstyd, kiedy pani doktor zarzuciła mi „proszę panią, najpierw trzeba coś zrobić z grzybem w domu”. Więc jej odpowiedziałam, że zabrałam dziecko prosto ze szkoły. Usłyszałam „no to macie państwo problem”.

Druga z kobiet skarżyła się. - Już po jednym dniu świeże, nowo kupione ubrania w sklepie po prostu śmierdzą. Nie da się codziennie prać ubrań.

Urszula Malesa pytała wiceprezydenta Siemiątkowskiego, czy w tym wszystkim jest jakiś podtekst przeznaczenia budynku jednego czy drugiego. Nie mogła nadziwić się całej sytuacji, tej nerwowej atmosferze. - Panie wiceprezydencie, w gimnazjum jest pracownia do fizyki, chemii, biologii, informatyki. Po co te dzieci mają uczyć się w budynku, w którym nie ma takich warunków? Już wszyscy się u nas śmieją, że o coś takiego musimy walczyć!

Roman Siemiątkowski zapewnił, że nie ma żadnego podtekstu. Tłumaczył, że w Płocku są trzy przypadki włączenia gimnazjów w struktury szkoły podstawowej i w takim układzie będą korzystały z dwóch budynków. Ponadto uchwała dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego dotyczy okresu od września 2017 do 31 sierpnia 2019 roku, czyli na okres przejściowy wygaszania gimnazjów. O niczym jeszcze nie przesądza, trzeba będzie podjąć nową uchwałę o planie sieci w 2019 roku. W takim razie Urszula Malesa dopytywała o siódme klasy, gdzie będą uczyły się od września 2017 roku.

- Panie dyrektorki mają wszystko zaplanować – odparł wiceprezydent.

- W tym szkopuł – przyznała mieszkanka.

Do dyskusji włączyła się kierowniczka oddziału edukacji w ratuszu, Aleksandra Jadczak. - Macie w uchwale zagwarantowane dwa budynki. Dopiero w akcie założycielskim przygotowanym do 30 listopada 2017 roku, także w formie uchwały, w załączniku trzeba będzie wpisać nazwę, typ i siedzibę szkoły. Nie widzę przeszkód, aby adres brzmiał Krakówka 4.

To jednak nie uspokoiło płocczanek, a to z powodu pisma z marca wiceprezydenta Siemiątkowskiego. Teresa Kijek wyjaśniała: - Radni przyjęli uchwałę intencyjną w styczniu w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów z adresem szkoły przy ul. Cichej 12 a. Prezydent powiedział, że w budynku gimnazjum pozostaną klasy 4-8, do podstawówki trafią klasy 1-3. I pewnie byłby spokój wśród mieszkańców, gdyby sprawę potwierdził wiceprezydent, czego nie zrobił. W dodatku napisał „nawiązując do spotkania”, tyle że w nim nie uczestniczył

- Napisałem, że sprawa jest otwarta i nierozstrzygnięta – precyzował wiceprezydent. - Pani przywołuje uchwalę ze stycznia, która była uchwałą tymczasową. Nie była nawet aktem prawa miejscowego – dodał (w przeciwieństwie do uchwały założycielskiej). A skoro nie była aktem prawa miejscowego, nie może mieć mocy prawnej i nie ma czego „kasować”. Aleksandra Jadczak podkreślała: - Musiała być podjęta, aby rodzice wiedzieli, w jaki sposób zamierzamy wprowadzić reformę.

Roman Siemiątkowski sądził, że do listopada znajdziemy konsensus. - Nikt tu niczego nie kombinuje. To środowisko Radziwia musi się wzajemnie porozumieć, bo ani ja, ani prezydent Nowakowski nie zamierzamy na siłę niczego narzucać – na co usłyszał, że jest jedność, o czym świadczą podpisy pod poparciem dla wniosku o zmianę adresu z Cichej na Krakówka. Wiceprezydent zapewniał, że to do rady miasta należy decyzja w sprawie adresu szkoły. Jego odpowiedzi mieszkanki Radziwia nie uznały za zbyt przekonywujące. - To wy namieszaliście nam w głowach – zarzuciła mu Teresa Kijek.

Andrzej Aleksandrowicz zaproponował, aby zgłosić wniosek do prezydenta o zmianę uchwały „na wniosek ponad tysiąca mieszkańców Radziwia” i wpisać dla Szkoły Podstawowej nr 5 adres Krakówka 4. Czterech radnych poparło wniosek. Już w środę na komisji inwestycji mieszkańcy Radziwia tematu nie odpuścili, wciąż chcieli usunięcia adresu Cicha 12a ze styczniowej uchwały intencyjnej. Radny z tego osiedla, Tomasz Kominek zgłosił propozycję, aby pozostawić dwa adresy. Także i to nie zamknęło sprawy. Już po komisji Kominek mówił: - Rozmawialiśmy. Mieszkańcy chcą dwóch wejść, od Cichej i od Krakówka, ale adres ma być jednak Krakówka 4. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE