Reklama

Mieszczanin Moliera kręcił pomponem [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Mieszczanin Moliera kręcił pomponem [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tym razem Joanna Stanowska postanowiła wciągnąć na warsztat komedię Moliera „Mieszczanin szlachcicem”. Była muzyka grana na żywo, pełna sala, dający z siebie wszystko młodzi aktorzy i dobry humor, a na koniec długi aplauz.

Tym razem Joanna Stanowska postanowiła wciągnąć na warsztat komedię Moliera „Mieszczanin szlachcicem”. Była muzyka grana na żywo, pełna sala, dający z siebie wszystko młodzi aktorzy i dobry humor, a na koniec długi aplauz.

To było przestawienie lekkie i przyjemne. Świetny rozweselasz w deszczowe popołudnie i kawałek ciężkiej pracy ze strony młodych ludzi, którzy działają pod skrzydłami Joanny Stanowskiej pod egidą Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Przekomiczna transformacja mieszczanina w szlachcica rozchmurzyła chyba każdego z widzów w trakcie sobotniej premiery, zwłaszcza gdy aktor kręcił bielutkim pomponem od czapy. Nie zabrakło też nieodzownych białych skarpetek, ale nie do sandałów, tylko do ... japonek.

To, co wydobyto ze sztuki Moliera, to przede wszystkim przerysowanie usilnych dążeń czy też aspiracji do klasy szlacheckiej, i to mimo że jej  sakiewki stawały się coraz bardziej puste. Aby to jakoś zatuszować, jest gotowa przymilać się nawet do bardzo przeciętnie rozgarniętego mieszczanina Jourdain bez gustu, ogłady i wiedzy. Pełno tu jednak głupstw, strojenia się w pstrokate piórka (takiemu wszystko łatwo wcisnąć lub oszukać), jest nawet pojedynek na szpady, a główny bohater dowiaduje się od wynajętego filozofa (ku swojemu wielkiemu zdziwieniu) co się dzieje, kiedy mówimy „u” i jaka jest różnica między wierszem a prozą.

Przez całe przedstawienie postacie toczyły ze sobą komiczne pojedynki na słowa, dokuczały sobie wzajemnie, ale całość została tak skonstruowana, że jednakowo bawiła zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Spektakl był krótki. To raczej luźniejsze potraktowanie oryginału niż wierna adaptacja. Wszystko zostało jednak odpowiednio wyważone. Jak zapowiadała na koniec reżyserka, sztuka będzie miała charakter objazdowy.

Wystąpili: 
Maciej Bukowicki, Karolina Żółtowska, Konrad Wasiak, Ewelina Ziółkowska, Damian Rutkowski, Karolina Pesta, Edyta Podolska, Kajetan Szmul, Michalina Cendrowska, Paulina Kotuniak, Kamil Węclewski. Spektakl zrealizowano przy współpracy z firmą Jo Art Show. 

Czytaj też:

Fot. Portal Płock
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE