Reklama

Miejska spółka planuje budowę nowego bloku w centrum Płocka

Opublikowano:
Autor:

Miejska spółka planuje budowę nowego bloku w centrum Płocka - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na niezagospodarowanym terenie przy ul. Sienkiewicza niedługo może powstać nowy blok, a przynajmniej takie są plany spółki Inwestycje Miejskie. O ile w bloku przy ul. Sienkiewicza 25, mieszkają młodzi ludzie w lokalach na wynajem, tak w planowanym bloku mogliby zamieszkać seniorzy.

Na niezagospodarowanym terenie przy ul. Sienkiewicza niedługo może powstać nowy blok, a przynajmniej takie są plany spółki Inwestycje Miejskie. O ile w bloku przy ul. Sienkiewicza 25, mieszkają młodzi ludzie w lokalach na wynajem, tak w planowanym bloku mogliby zamieszkać seniorzy.

Pomysł jest w zasadzie zaczerpnięty z pilotażowego programu w Opolu, czego nie ukrywa wiceprezes spółki Inwestycje Miejskie, Michał Sosnowski. Zastrzega, że na razie spółka zabiega o pozyskanie od miasta terenu przy ul. Sienkiewicza 21 o powierzchni 2 719 metrów kwadratowych (w pobliżu skrzyżowania z ul. Misjonarską, po drugiej stronie ulicy jest Zakład Karny). Jadąc samochodem czy przechodząc obok ogrodzenia, można nawet odnieść wrażenie, że budowa trwa. Nic z tych rzeczy. Zgromadzone materiały budowlane należą się firmy, która buduje blok przy ul. Kolegialnej. Jeśli Inwestycjom Miejskim uda się zrealizować swój plan, oba budynki będą usytuowane "po sąsiedzku".

Jak to wygląda w Opolu?

W 2018.r. w Opolu, w ramach pilotażowego programu, ruszył nabór na mieszkania dla seniorów. Łącznie zdecydowano się na budowę trzech nowych bloków na osiedlu Dambonia. To ponad setka dwu– i jednopokojowych mieszkań zbudowanych pod klucz o powierzchni od 34 do 40 metrów kwadratowych. Oznacza to brak konieczności malowania czy kłopotania się armaturą w łazience. Co ważne, w każdym bloku ma być winda. Podobnie jak w przypadku różnego rodzaju programów, obowiązują zasady naboru. Aby móc liczyć na mieszkanie, najpierw trzeba wpłacić 50 bądź 60 tys. zł opłaty partycypacyjnej. Wysokość kwoty uzależniono od tego, czy chodzi o kawalerkę, czy dwupokojowe mieszkanie. To nie jedyne koszty. Seniorzy mają płacić czynsz. Założono, że za metr kwadratowy plus media należy zapłacić 18,90 zł, czyli miesięczny koszt dla jednej osoby wyniesie 781 zł, dla dwóch osób – 974 zł. W przypadku zdarzeń losowych, śmierci lokatora partycypacja i kaucja (4 tys. zł) mogą być przekazane osobie wskazanej wcześniej przez najemcę bądź spadkobiercy. Mieszkanie nie przechodzi na członka rodziny. Na lokal mogą liczyć wyłącznie osoby, które ukończyły 60 rok życia. A jakie będą płockie zasady? Najpierw budynek musi powstać, a dopiero później z pewnością wypowiedzą się w tej sprawie radni i zdecydują o ich kształcie. Mieszkania zostaną włączone do zasobu gminy jako mieszkania komunalne.

W płockiej spółce dodają, że na dla potrzeb realizacji inwestycji złożono wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy oraz opracowano wstępną koncepcję architektoniczno-budowlaną, ponadto uzyskano potwierdzenie od gestorów sieci o możliwości podłączenia budynku do sieci miejskich. A co z pieniędzmi na powstanie wielorodzinnego domu dla seniorów i Centrum Aktywności Seniora? Te planują próbować pozyskać, podobnie jak inne miejskie spółki, z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Plany w Płocku

Spółka planuje zagospodarować cały teren działki, wydzielając miejsce do wypoczynku i rekreacji. Sam budynek planuje się jako czterokondygnacyjny, dwuklatkowy, niepodpiwniczony i dostosowany dla potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. W budynku przewiduje się 33 mieszkania jedno– i dwupokojowe. Dodatkowo dla potrzeb mieszkańców budynku na parterze planuje się utworzyć strefę wspólną – świetlicę oraz strefę usługowo-handlową. Strefa wspólna – świetlica wykorzystywana będzie jako miejsce spotkań i aktywizacji mieszkańców, natomiast strefa usługowo-handlowa jako miejsce organizacji np. usług medycznych lub rehabilitacyjnych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE