Reklama

Miej odwagę pożegnać nadwagę

Opublikowano:
Autor:

Miej odwagę pożegnać nadwagę - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pośpiech, śmieciowe jedzenie, brak śniadań i niezdrowe przekąski. Czy tak wyglądają nasze nawyki żywieniowe? Jak wielu z nas sięga po chipsy i fast foody? A może stawiamy na zdrowie i trzymamy się zasad zbilansowanej diety? Postanowiliśmy to zbadać – zapytaliśmy osoby z całej Polski, w tym reprezentantów kilku wolnych zawodów o ich nawyki żywieniowe. Zobaczcie, co nam odpowiedzieli – oto raport!

Pośpiech, śmieciowe jedzenie, brak śniadań i niezdrowe przekąski. Czy tak wyglądają nasze nawyki żywieniowe? Jak wielu z nas sięga po chipsy i fast foody? A może stawiamy na zdrowie i trzymamy się zasad zbilansowanej diety? Postanowiliśmy to zbadać – zapytaliśmy osoby z całej Polski, w tym reprezentantów kilku wolnych zawodów o ich nawyki żywieniowe. Zobaczcie, co nam odpowiedzieli – oto raport!

Kawa czy herbata? A może jednak woda?

Każdego dnia powinniśmy wypijać około 1,5-2 l wody. Jak teoria wygląda w praktyce? Całkiem nieźle, bo 1,5l wody dziennie wypija 29% ankietowanych. Drugie miejsce zajęły osoby pijące litr wody dziennie (26%). Więcej niż półtora litra wypija co czwarty ankietowany. Co dziesiąta osoba przyznała, że nie kontroluje ilości wypijanej wody. A czy Ty pijesz ją świadomie?

Bez wątpienia lubimy kawę, choć gdy przychodzi do wyboru między kawą a herbatą, więcej ankietowanych (45%) wybiera jednak herbatę, podczas gdy za kawą opowiedziało się 43% osób. Pozostałe osoby preferują inne napoje.

Płynne grzeszki

Nietrudno znaleźć plusy picia wody, podobnie jest z kawą i herbatą. Ale nie da się ukryć, że pijemy również napoje, którego wpływu na nasz organizm nie można określić jako korzystny. Alkohol, napoje energetyzujące czy słodzone cukrem – sięganie po nie to nawyki, które powinniśmy całkowicie wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć. Na szczęście entuzjaści energetyków są w mniejszości. Do ich picia przyznało się 27% ankietowanych (z czego 19% robi to tylko kilka razy w miesiącu), natomiast 73% nie sięga po napoje energetyzujące w ogóle.

 

 

 

Możemy za to pogratulować prawie połowie (47%) ankietowanych, gdyż ta grupa w ogóle nie słodzi kawy i herbaty! Drugie miejsce (39%) zajmują osoby, które do słodzenia gorących napoi używają białego cukru. Tym wszystkim chcemy przy okazji zaproponować zamianę białego cukru na naturalne słodziki, na przykład stewię. Ten naturalny środek okazuje się słodyczą stosunkowo nieznaną, ponieważ wybrał ją tylko 1% ankietowanych.

A jak na podstawie ankiety wygląda nasz stosunek do alkoholu? Zdecydowanie lubimy piwo. Złocisty trunek zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o najczęściej wybierany alkohol (36%). Na drugim miejscu uplasowała się….abstynencja (28%), a na trzecim – wino (20%). Jesteście zaskoczeni?

 

Świadomi w 66%

Do podstaw prawidłowego żywienia należy zasada spożywania pięciu posiłków dziennie i dbanie, aby każdemu posiłkowi towarzyszyły warzywa. Owoce powinniśmy jeść 1-2 razy dziennie.

Okazuje się, że dwie trzecie ankietowanych sięga po nie każdego dnia i taka sama liczba pamięta, aby jeść śniadanie.

 

 

 

 

„Czasami” zjada je 23% ankietowanych. Jeśli chodzi o ilość spożywanych posiłków, dominują trzy grupy: trzy razy dziennie je 24% ankietowanych, cztery razy – 29%, a wzorowe pięć posiłków dziennie organizuje sobie 24% pytanych. Ci, którzy jedzą tylko dwa razy dziennie stanowią 7%, a do ciągłego podjadania przyznało się nieco więcej, bo prawie 9% uczestników badania.

 

 

Warto zaznaczyć, że zarówno jedni, jak i drudzy, są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia nadwagi i wynikających z niej konsekwencji. Wbrew powszechnie panującym opiniom, zbyt mała ilość posiłków jest równie zgubna, co jedzenie „na okrągło”, bo obie praktyki rozregulowują nasz metabolizm.

Możemy czuć się dumni z ankietowanych, bo aż 70% z nich samodzielnie przygotowuje swoje obiady, a to najlepszy wybór dla zdrowia. Co dziesiąty je na mieście, a 16% zamawia obiad do domu lub pracy. Tylko 3% respondentów kupuje gotowe obiady w sklepie.

 

 

Niestety, na tym niemal idealnym obrazie znajduje się pewna rysa... Nie da się ukryć, że lubimy niezdrowe przekąski :) Kochamy ciastka (35%) oraz chipsy (26%). Liczna grupa osób (25%) sięga równie często po chipsy, co po ciastka.

 

 

Z dietetykiem za pan brat

 

Zapytaliśmy ankietowanych o ich stosunek do dietetyków. Okazuje się, że tylko 18% korzystało kiedykolwiek z ich usług, ale już 34% wykonywało analizę składu ciała.

Tym, którzy jeszcze nie byli nigdy na konsultacji, ani nie sprawdzali, co składa się na ich masę ciała, mogą zrobić to bezpłatnie w ramach darmowej konsultacji z dietetykiem w naszym Centrum Dietetycznych Naturhouse w Płocku przy ul. Małachowskiego 4b.

Jednocześnie tylko 30% ankietowanych jest zadowolonych ze swojej sylwetki. Pozostali chcieliby schudnąć (58%) lub przytyć (12%).

 

Marzenia do spełnienia

 

Aż 63% ankietowanych przyznaje, że chciałoby poprawić swoje nawyki żywieniowe. Kolejne 12% jest niezdecydowanych. Jedną i druga grupę zapraszamy na konsultacje do naszego Centrum.

 

Badanie przeprowadzono w kwietniu i maju metodą ankiet internetowych, w których wzięło udział 970 respondentów z całej Polski. Ankietowani odpowiadali na pytania otwarte i zamknięte dotyczące ich diety, nawyków żywieniowych oraz wykonywanego zawodu.

 

CENTRUM DIETETYCZNE NATURHOUSE

PŁOCK
Ul. MAŁACHOWSKIEGO 4b

TELEFON: 24 364 97 87

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE