Reklama

Międzynarodowe stypendium dla płocczanina

Opublikowano:
Autor:

Międzynarodowe stypendium dla płocczanina - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przy okazji świątecznych życzeń Michał Kędzierski, absolwent płockiej Jagiellonki i chórzysta Pueri et Puellae Cantores Plocenses, zapewne zbierze jeszcze więcej gratulacji. Niedługo wyjedzie do Niemiec, aby skorzystać z możliwości, jakie niesie zdobycie Międzynarodowego Stypendium Parlamentarnego Niemieckiego Bundestagu i berlińskich uniwersytetów.

Przy okazji świątecznych życzeń Michał Kędzierski, absolwent płockiej Jagiellonki i chórzysta Pueri et Puellae Cantores Plocenses, zapewne zbierze jeszcze więcej gratulacji. Niedługo wyjedzie do Niemiec, aby skorzystać z możliwości, jakie niesie zdobycie Międzynarodowego Stypendium Parlamentarnego Niemieckiego Bundestagu i berlińskich uniwersytetów.

Polska od 25 lat uczestniczy w programie Międzynarodowego Stypendium Parlamentarnego. Obecnie obejmuje 41 państw, w tym m. in. Stany Zjednoczone, Ukrainę, Węgry, Rosję, Turcję, Syrię, Izrael, Irak, Francję, Chorwację, Cypr, Czechy, Egipt, Estonię, Białoruś, Tunezję czy Rumunię. Z każdego państwa wybór zawęża się na ogół do pięciu osób, ale pod kilkoma warunkami do spełnienia przez kandydatów: dobrej znajomości języka niemieckiego oraz już zdobytego tytułu licencjata, magistra lub doktora. Ważny jest również wiek, kandydat nie powinien przekroczyć 30 roku życia.

Michał Kędzierski w tym roku ukończył z oceną bardzo dobrą na dyplomie studia na Uniwersytecie Warszawskim. Poszerzał swoją wiedzę na kierunku stosunki międzynarodowe. Z pewnością teraz zdobyte wiadomości przydadzą się w trakcie pięciomiesięcznych praktyk u jednego z posłów niemieckiego parlamentu. Zacznie w marcu. Oprócz tego będzie uczestniczył w zajęciach, wykładach i seminariach na berlińskich uniwersytetach. Nasz płocki chórzysta tematyką niemiecką interesuje się już od kilku lat. Swoich sił próbuje w publicystyce dotyczącej niemieckiej polityki, zarówno tej wewnętrznej, jak i zagranicznej. Działa w Portalu Spraw Zagranicznych, jako szef działu Europa i Unia Europejska.

W jaki sposób zgarnął stypendium? Łatwo nie było. Uczestników wybiera się co roku w dwuetapowym postępowaniu. Zaczyna się od wysłania aplikacji do niemieckiej ambasady. Kolejny krok to rozmowy kwalifikacyjne z 12 wybranymi osobami, prowadzone przez niezależną komisję Bundestagu. I tak do mety dociera zaledwie pięcioro stypendystów. Otrzymują bezpłatne zakwaterowanie i co miesięczne wsparcie finansowe wynoszące około 450 - 500 euro. Takie stypendium to wyborny start dla każdego, kto chciałby wiązać swoją przyszłość z polityką i możliwość porównania teorii z praktyką.

Fot. UMP

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE