Reklama

Międzynarodowa matura. Szukają kandydatów

Opublikowano:
Autor:

Międzynarodowa matura. Szukają kandydatów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ta wiadomość ucieszy przede wszystkim licealistów, którym marzy się międzynarodowa matura, jako furtka do rozpoczęcia dalszej edukacji na zagranicznej, renomowanej uczelni. Ministerstwo Edukacji Narodowej wyraziło zgodę na utworzenie klasy przygotowującej do jej zdania w płockiej Jagiellonce. Lada moment ruszy rekrutacja.

Ta wiadomość ucieszy przede wszystkim licealistów, którym marzy się międzynarodowa matura, jako furtka do rozpoczęcia dalszej edukacji na zagranicznej, renomowanej uczelni. Ministerstwo Edukacji Narodowej wyraziło zgodę na utworzenie klasy przygotowującej do jej zdania w płockiej Jagiellonce. Lada moment ruszy rekrutacja.

Decyzja MEN w sprawie utworzenia klasy z dwuletnim programem przygotowującym do międzynarodowej matury to zarazem świetna szansa dla młodych ludzi dążących do zwiększenia swoich szans na rynku pracy. Uczniowie, którzy się załapią do tej liczącego maksymalnie 15 osób grona w płockiej Jagiellonce, rozpoczną naukę we wrześniu tego roku.

Żmudny proces przygotowań do uzyskania certyfikatu Diploma Programme International Baccalaureate trwał od 2011 roku. Najpierw przydzielono szkole konsultanta, następnie w marcu 2015 roku odbyła się wizyta autoryzacyjna, a z początkiem kwietnia przyznano uprawnienia do nauki. Ale na tym nie koniec. Rada miasta musiała zwrócić się w formie uchwały do Ministra Edukacji Narodowej o możliwość utworzenia oddziału międzynarodowego. Teraz, kiedy minister pozytywnie ocenił wniosek, nadszedł czas na pierwszą rekrutację.

Nabór dotyczy wszystkich absolwentów klas pierwszych liceów. Można do niego przystąpić w dwóch terminach. Wybieramy więc albo 27 lipca (w tym wypadku dokumenty dostarczamy do 23 lipca) bądź 24 sierpnia (dokumenty do 20 sierpnia). Do Jagiellonki dostarczamy wypełniony kwestionariusz pobrany ze szkolnej strony internetowej i świadectwo ukończenia pierwszej klasy. A co będzie dalej, to już zależy od uzyskanych wyników w toku dalszej rekrutacji. Kandydaci otrzymają zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną weryfikującą poziom znajomości języka angielskiego. Wykażą się również na sprawdzianie z matematyki.

Przypomnijmy, że nauka w programie trwa dwa lata. Uczniowie sami sobie wybiorą przedmioty spośród sześciu grup: języka ojczystego, języka obcego (obowiązkowy angielski, do wyboru włoski, niemiecki lub francuski), nauk społecznych (historii lub geografii), nauk eksperymentalnych (wybór między biologią, fizyką i chemią), matematyki, przedmiotów artystycznych (jednak szkoła takich przedmiotów nie wprowadzi, dlatego trzeba będzie zdecydować między językami obcymi, naukami społecznymi i naukami eksperymentalnymi, czyli dobranymi z grup II-IV). Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze obowiązkowa „teoria wiedzy”, trzeba też napisać pracę dyplomową.

Sama matura międzynarodowa składa się z sześciu egzaminów. Do zdobycia jest 45 punktów, przy czym do pomyślnego przejścia przez całą ścieżkę potrzeba minimum 24 punktów.  

Czytaj też:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE