Reklama

Reklama

Miasto zapowiada ofensywę nasadzeń. Gdzie i kiedy powstaną parki? I czy jest szansa na zielony Stary Rynek?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Miecznik

Miasto zapowiada ofensywę nasadzeń. Gdzie i kiedy powstaną parki? I czy jest szansa na zielony Stary Rynek? - Zdjęcie główne

foto Tomasz Miecznik

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto ma do wydania 10 milionów złotych na zieleń i zapowiada, że w najbliższych miesiącach sporo jej przybędzie. Powstaną dwa nowe tereny zielone, 10 parków kieszonkowych, przy kilkunastu ulicach dostanie dosadzonych kilkadziesiąt drzew i setki krzewów.

Reklama

W Płocku od kilku lat zaczęto przykładać większą wagę do roślinności. Prezydent Andrzej Nowakowski na przedświątecznym spotkaniu z mediami wspominał moment prac przy ul. Kazimierza Wielkiego. 

- Okazało się, że firma, która realizowała tę inwestycję, obcinała drzewom korzenie i zalewała je betonem. To sprawiło, że po 2-3 latach zaczęły umierać - wspominał Andrzej Nowakowski. - Dziś wprowadziliśmy pewne standardy. Dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy sygnalizują ich przestrzeganie. Za każdym razem reagujemy, sprawdzamy i przywołujemy wykonawcę do stosowania się do standardów. Zielona rewitalizacja będzie kontynuowana.

Miasto od kilku lat inwestyuje sporo w zieleń, a teraz dostało dodatkowy zastrzyk gotówki - 10 milionów złotych trafiło na konto miasta ze względu na wycinkę drzew na ul. Zglenickiego. Duża kasa zostanie zainwestowana w najbliższych miesiącach, konkretnie jesienią. Gdzie i ile? 

1200 drzew 

Tak wynika z szacunków ratusza. Do tego ok. 80 tysięcy krzewów, bylin i traw. Nowe tereny zielone mają powstać:

 1. Czerwonych Kosynierów - 150 drzew, blisko 25 tys. krzewów, bylin i traw, mała architektura (zadanie dwuletnie, 2,9 mln złotych), 
 2. Narodowych Sił Zbrojnych - 74 drzewa, 4991 krzewów, bylin traw (wymiana gruntu, alejki 2 ławki, 2 kosze - 673 tys. złotych).
Parki kieszonkowe powstaną: 

 1. ul. 3 Maja – łącznik od ul. 3 Maja do Padlewskiego, 20 szt. drzew + 603 szt. krzewów i bylin
 2. ul. Gronowa/Jesienna - 2.464 szt. krzewów i bylin
 3. ul. Kolejowa – przy wiadukcie kolejowym - 7 szt. drzew + 1.320 szt. krzewów i bylin
 4. ul. Miodowa/Gałczyńskiego- 400 szt. krzewów i bylin
 5. al. Piłsudskiego – wysepka w pobliżu ul. Spółdzielczej- 32 szt. drzew + 853 szt. krzewów
 6. al. Piłsudskiego – przy ul. Zaścianek - 5 szt. drzew + 1.376 szt. krzewów i bylin
 7. ul. Rembielińskiego - 8 szt. drzew + 350 szt. krzewów i bylin
 8. ul. Słowackiego - 788 szt. krzewów i bylin
 9. ul. Wyszogrodzka – łącznik do ul. Sikorskiego (przy Agata Meble) - 70 szt. drzew + 4.000 szt. krzewów i bylin
 10. ul. Gałczyńskiego - trwa przygotowywanie projektu
Zmodernizowane mają zostać też Plac Obrońców Warszawy, teren Cmentarza Żydowskiego i Park na Górkach. Wszytkie trzy zadania obliczono na 2 lata. 

Ratusz wylicza, że usunie kostkę betonową z ponad 1000 metrów kwadratowych, m.in. przy ul. Bielskiej, Kolegialnej, Pasażu Paderewskiego czy al. Piłsudskiego.

Miasto kontynuuje też projekt "Drzewa Młodych Płocczan". Tegoroczna edycja obejmie dzieci urodzone między 1 czerwca 2022 r. a 1 czerwca 2023 r.  Rodzice, którzy chcieliby posadzić drzewa upamiętniające narodziny ich potomka, będą mogli wysyłać zgłoszenia w terminie 1 czerwca - 30 września. 

Czy jest szansa na zielony Stary Rynek? 

Na Starym Rynku zachowało się kilka drzew, ale kilkadziesiąt lat temu było ich znacznie więcej. Potem zastąpiła go kostka brukowa. Czy jest szansa na znów zielony Stary Rynek?

- Rozmawiamy o tym. Nie widzę żadnych przeszkód. Jeśli w naszych opracowaniach eksperci wskażą, że można dosadzić do drzew, które są, to nie widzę przeszkód. Jak najbardziej tak - odpowiada prezydent. - Trzeba by zaprojektować i przeorganizować tę przestrzeń. Idziemy w tym kierunku, żeby zieleni było więcej. Tkanka Starego Miasta wymaga jednak dogłębnego przygotowania. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy