reklama

Miasto sprzedaje mieszkania komunalne. Odchodzi jednak od wysokich bonifikat

Opublikowano:
Autor:

Miasto sprzedaje mieszkania komunalne. Odchodzi jednak od wysokich bonifikat - Zdjęcie główne
Autor: Michał Wiśniewski

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościCzęść polityków uważa, że mieszkania komunalne co do zasady nie powinny być sprzedawane, ale prawo co do zasady tego nie zabrania. Ba, nawet daje radom gminy możliwość przyznania bonyfikaty przy jej sprzedaży. Miasto Płock co kilka miesięcy daje możliwość najemcom mieszkań ich wykup za określoną kwotę.
reklama

Miasto Płock w swoich zasobach posiada co do zasady dwa rodzaje mieszkań: komunalne i socjalne. W tych komunalnych standard jest nieco wyższy, niż w socjalnych. Przez ostatnie lata miasto zainwestowało duże pieniądze w mieszkania komunalne, przez ostatnich kilkanaście lat powstało całe nowe osiedle - Miodowa Jar. W 13 budynkach mieszka 177 rodzin. 

Z Raportu o Stanie Miasta za 2025 roku dowiadujemy się, że miasto miało na koniec roku w swoich zasobach łącznie 4233 lokale, z czego 3341 lokali było bezpośrednio własnością Gminy Miasto Płock, a 892 lokale są własnością innych podmiotów. Z tego zasobu 354 to lokale socjalne. Co ciekawe tylko co piąty budynek komunalny jest w dobrym stanie technicznym, co 10 budynek jest w złym stanie technicznym, a blisko 46% z nich, konkretnie 44 budynki, kwalifikują się do "doraźnego zabezpieczenia lub rozbiórki". 

reklama

W 2025 roku miasto sprzedało 12 lokali komunalnych. 

Miasto odchodzi od wysokich bonifikat

Prezydent Andrzej Nowakowski co kilka miesięcy wydaje zarządzenie, w którym zgadza się na sprzedaż kilku lokali. Gmina ma prawo to zrobić, pod pewnymi warunkami. O możliwość zakupu występuje lokator, który musi regularnie opłacać czynsz, dotychczasowy najemca ma także pierwszeństwo w wykupie nieruchomości. Zgodnie z prawem cenę ustala rzeczoznawca - na koszt zakupującego. 

Warunki sprzedaży lokali komunalnych określa uchwała rady miasta. W przypadku Płocka mówimy o uchwale z 2016 roku - tamta uchwała dawała prezydentowi upoważnienie do dawania bonifikat sięgających nawet 80 procent wartości nieruchomości - dotyczyło to osób, które najmowały lokal od ponad 20 lat. W 2025 roku radni zmienili jednak przepisy i teraz maksymalna bonifikata jest znacznie niższa - teraz bonifikata może wynieść maksymalnie 20 procent, a i zasady są dużo bardziej rygorystyczne. Trzeba najmować mieszkanie przez 30 lat. Najemcy którzy wynajmują mieszkanie przez więcej niż 10, ale mniej niż 20 lat, mogą otrzymać już tylko 5 procent bonifikaty.

reklama

18 czerwca Andrzej Nowakowski podpisał zarządzenie, w którym zgadza się na sprzedaż 12 lokali gminnych. 

  • ul. Gałczyńskiego 20 – 272 000 zł
  • ul. Jaśminowa 3 – 254 000 zł
  • ul. Pszczela 3 – 326 000 zł
  • ul. Pszczela 3 – 291 000 zł
  • ul. Słodowa 1 – 231 000 zł
  • ul. Skłodowskiej 1 – 296 000 zł
  • ul. Kredytowa 1 – 279 000 zł
  • ul. Kredytowa 2 – 171 000 zł
  • ul. Jasna 12 – 350 000 zł
  • ul. Obr. Westerplatte 3 – 318 000 zł
  • ul. Obr. Westerplatte 9 – 401 519 zł
  • ul. Jakubowskiego 8 – 167 000 zł
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo