Chodzi o budynek, który od lat niszczeje przy ul. 1 Maja 3/5. Kamienica, która powstała w 1905 roku, na przestrzeni lat pełniła różne funkcje. Mieszkalną - to w niej urodził się m.in. Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier niekomunistycznej Polski - a w czasie wojny działało tam Gestapo, NKWD, Urząd Bezpieczeństwa, SB i milicja.
- Kiedy w 2014 roku oddana została nowa komenda przy al. Kilińskiego, budynek opustoszał i niestety niszczał. W ciągu ostatnich ośmiu lat rządów poprzedniej władzy ówczesny wojewoda nie wyrażał zgody na moje zabiegi o przekazaniu dla samorządu Płocka obiektu w jakiejkolwiek formie. Teraz to się zmieniło!
- mówił podczas konferencji prasowej Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka.
Sprawa zyskała "zielone światło", a budynek trafi najpierw do miasta, które przekaże go później Akademii Mazowieckiej. W piątek, 11 października, do Płocka przyjechał Mariusz Frankowski, wojewoda mazowiecki, z którym jeszcze w lutym podpisano list intencyjny. Jak zdradził, 18 września, parafował on stosowne zarządzenie w tej sprawie.
- Z punktu widzenia Płocka to bardzo ważna chwila domykająca pewien etap. Podkreśla on znaczenie uczelni subregionalnych. Istotne jest, by część naukowo-badawcza uczelni wyższych koncentrowała się nie tylko w obszarze centralnym Mazowsza, a więc w Warszawie, ale również w takich miastach jak Płock.
- przekonywał wojewoda podczas wizyty w Płocku.
W odnowionej kamienicy będą się uczyć studenci Akademii Mazowieckiej - m.in. przyszli medycy i prawnicy.
- Prace nad przebudową kamienicy będą trwać kilka lat i pochłoną na pewno kilkanaście milionów złotych. Zbyt wcześnie jeszcze, by mówić o konkretnych kwotach i datach. Z całą pewnością na realizację prac będziemy chcieli pozyskać środki zewnętrzne. Będziemy pukać do każdych drzwi, by pozyskać je z wielu źródeł: rządowych, samorządowych i unijnych.
- mówił prof. Maciej Słodki, rektor Akademii Mazowieckiej.
Przekazanie budynku na rzecz uczelni ma nastąpić wkrótce. Najprawdopodobniej na początku grudnia, po dopełnieniu ostatnich formalności.
Komentarze (0)